eposta yazdır zoom+ zoom-

JP Morgan'dan Türkiye değerlendirmesi: 24 Temmuz ilk test olacak

JP Morgan'dan Türkiye değerlendirmesi: 24 Temmuz ilk test olacak

ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan Chase International, Merkez Bankası'nın 24 Temmuz'daki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından faiz artırım kararının çıkmasını bekliyor. Bankaya göre, bu ilk ciddi test olacak.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 20-07-2018 13:53 - Güncelleme: 20-07-2018 13:53

ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan Chase International, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 24 Temmuz'daki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından faiz artırım kararının çıkmasını bekliyor. Bankaya göre, yatırımcılar 'siyasi baskı'nın faiz kararı üzerinde etkili olup olmayacağına bakacak.

125 BAZ PUAN ARTIŞ BEKLİYOR... Dünya gazetesinin haberine göre, Morgan Stanley'in ardından JP Morgan da 24 Temmuz'daki PPK için faiz artırım beklentisini 125 baz puan olarak açıkladı.JP Morgan yayınladığı raporda şöyle denildi:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni kabinesi kredibiliteyi yeniden inşa etmek ve ekonominin kökleri derindeki problemlerini düzeltmek için yoğun şekilde çalışmalı. Erdoğan, damadı ve eski Enerji Bakanı Berat Albayrak'ı yeni Hazine ve Maliye Bakanı olarak atadı. Geçtiğimiz 5-10 yılda makroekonomik politikaları uygulayanların kabine dışında bıraktı.

'EKONOMİ EKBİNİN FAZLA ZAMANI YOK'... Yatırımcı iştahındaki erozyon ve Türk ekonomisindeki kırılganlıklar dikkate alındığında, yeni ekonomi ekibinin çok fazla zamanı yok. Yatırımcıların, görüşlerini değiştirmeden önce Türkiye'nin akut ve kronik problemleri ile başa çıkacak geniş kapsamlı program görmeye ihtiyaçları var."

'YATIRIMCILAR GÖRMEK İSTİYOR'... Raporda, "Bu çerçevede gerçek test 24 Temmuz PPK kararı olacak. Yatırımcılar özellikle, siyasi baskının TCMB'yi çok ihtiyaç duyulan parasal sıkılaştırmayı yapmakta alıkoyup koymayacağını görmek istiyorlar" ifadelerine yer verildi.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN JP Morgan'dan Türkiye değerlendirmesi: 24 Temmuz ilk test olacak haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • Misafir 20 Temmuz 2018 14:56 ABD Başkanı Donald Trump, "Ekonomi ve borsada ne zaman yukarı gitsek faizleri tekrar artırmak istiyorlar. Bu konuda mutlu değilim" dedi.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro