YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 25 Ağustos 2016 11:59 - Güncelleme: 25 Ağustos 2016 12:16

Joe Biden'ın kandırmacaları

ABD’nin iki numaralı ismi Joe Biden dün Türkiye’yi ziyarete geldi. Konuşulan konu başlıkları malum, Suriye meselesi, Gülen’in iadesi gibi kronikleşmekte olan sorunlar. Biden, görüşmenin hemen ardından hiç utanmadan “Türklerin Amerika’dan daha iyi dostu yoktur” dedi.

Amerika’nın Türkiye’den daha iyi dostu olmadığı kesin. Şimdiye kadar ABD bizden ne istediyse verdik. Müttefik ülke olmanın gerekliliğini her daim yerine getirdik fakat Türkiye’nin ne zaman başı sıkışsa, ihtiyacı olsa Amerika bizi yalnız bıraktı. Hatta haklı olmamıza rağmen birçok zaman bize karşı mücadele etti.

Öyle ki bizler ABD’den olağanın dışında hiçbir şey talep etmedik. Olması gerekenleri yerine getirmesini istedik. Örneğin PKK/PYD gibi bir terör örgütüne destek vermemeleri zaten kendi sorumluluklarıdır. Bir terör örgütü, bir başka terör örgütü üzerinden alt edilmeye çalışılamaz. ABD, Suriye’de Özgür Suriye Ordusu gibi ılımlı muhalifler varken, şehir merkezlerinde bomba patlatan, acımasız bir terör örgütünü kullanarak IŞİD’e karşı mücadele etmeyi tercih etti.

Türkiye’de darbe girişiminde bulunan zatın iadesini istedik. Ay gibi ortada olan suçun üstünü örtmek ve Gülen’i bize vermemek için 40 dereden hala su getirtmekteler. Oysa şimdiye kadar hiç hayrına bir talebimiz olmadı. Demokrasi getirmek için Irak’ı ve Afganistan’ı işgal edenlerden, demokratik sistemi çökermek üzere örgüt kuran bir adamı ülkelerinde barındırmamalarını, adalete teslim etmelerini söylemek bir rica ya da lütuf değildir. Gereğinin yapılmasının arzıdır.

Nasıl bir tesadüftür ki neredeyse her gün Türkiye’de terör eylemi yapan bir örgüt, Türkiye’nin kırmızıçizgisi olan Fırat’ın batısına doğru operasyon yapmaya kalkıştığı gün Türkiye’de iktidarı devirmek üzere darbe girişimi gerçekleşiyor. Üstelik bu girişimin lideri Amerika’da sözde “Sakin bir hayat” sürüyor. Darbe başarısızlığa uğramasının ardından başta “Türklerin Amerika’dan daha iyi dostu yoktur” diyen Biden olmak üzere dünyada kendisini demokrasi havarisi olarak tanıtan kimse darbe girişimine karşı net bir tavır takınmıyor, ‘Türkiye’yi ziyarete gelmiyor.

Sebebi gayet açık ve net aslında. Batılı ülkeler kendilerine yeni bir tampon ülke kurmak istiyorlar. Bunu da Irak, Suriye ve Türkiye’yi parçalayarak yapmayı planlıyorlar. Batı hiçbir zaman yeterince değerlendirmede bulunmadan seçim yapmaz. PKK/PYD gibi terör listesine aldıkları bir örgütü müttefik olarak kabul etmeleri de tevafuk değil. Hakeza Rus uçağının düşürülmesinin de darbe girişiminde bulunulmasının da Suriye’de olup biten ile ilgili kuvvetli bağları bulunmakta.

Tüm bu yaşananlar Türkiye’nin müdahale etme imkânını ortadan kaldırmak veya en kötü ihtimal erteleyebilmekti fakat başarılı olamadılar. Planları bozuldu. Şimdi ise oyunu yeniden dizayn eden Türkiye ile yeniden ilişkileri geliştirerek olacaklara yön vermeye çalışıyorlar. Joe Biden’in “Aşırı ılımlı ve dostane” mesajlarının gayesi bu. Yoksa ABD ne dün Türkiye’nin yanındaydı, ne bugün yanında ne de yarın yanında olacaktır.

Hakeza Türkiye’nin kararlı tutumu, Amerika’nın stratejisini değiştirmeye zorlamıştır. Dün umursamadıkları ülkeyi bu gün ikna edebilmek için “Fetöcüler” gibi ikiyüzlü, takiyeci bir tavırla “PYD Fırat’ın batısını terk etmeli, Gülen iade edilebilir” açıklamasını yapmak mecburiyetinde kaldılar.

Artık bu ve benzeri ifadelerin Türkiye toplumu üzerinde herhangi bir inandırıcılığı bulunmamaktadır.

Vesselam.
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Joe Biden'ın kandırmacaları yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro