YAZARLAR

Mustafa Sabri Beşer

Mustafa Sabri Beşer

msbeser@gmail.com @msbeser rss Eklenme Tarihi: 22 Mart 2018 08:00 - Güncelleme: 22 Mart 2018 08:00

Jet Sosyete’den aileye atom bombası…

Geçtiğimiz günlerde dizilerin aileye zararları hakkında bir yazı kaleme almıştım. Gündemin yoğunluğu arasında ara vermek zorunda kaldığım konuya ehemmiyetine binaen tekrar dönmek istiyorum müsaadenizle.

Televizyonlardaki diziler tek tek incelediğinde durumun vahameti tüm çıplaklığı ile ortaya çıkıyor. Milli ve manevi duygular ile aile değerlerine, toplumun ahlaki yapısına adeta kezzap döken diziler, bazen de tabiri caizse atom bombası etkisi yapıyor.

İşte bu dizilerden birisi de “Jet Sosyete” adını taşıyor. Ben şahsen şimdiye kadar toplum ve aile değerlerine bu kadar zarar veren bir diziyle karşılaşmadım! Yapımcı ve senaristler sözde “sanat” yapacağız diye işin cılkını çıkarmışlar.

Öyle ki dizide hiçbir karakterin gerçek hayatta bir karşılığı yok. İşlenen hiçbir konunun da gerçek hayatta yaşanması mümkün değil.

Dizide her şey o kadar abartılı ki… Kişiler arası ilişkilerden tutun da iş ilişkilerine varıncaya kadar her şey yapmacıklık ve samimiyetsizlik içeriyor. Birbirinin yüzüne gülüp arkasından kuyusunu kazanlar, birbirinin yüzüne karşı övgüler yağdırıp arkasından en galiz kelimelerle hakaretler etmeler…

Sanki dizi ahlaki değerleri yok etmek üzere kurgulanmış…

Ya hiç çalışmadan, hiçbir şey üretmeden çok para kazanan rollere ne demeli… Burada da çalışmayla, alın teriyle para kazanmayla dalga geçilip ekmek elden su gölden baba parasıyla geçinmenin yolları öğretiliyor adeta.

Gelin-kayınvalide ilişkileri ise evlere şenlik. Sanki her ikisi birbirinin düşmanı gibi lanse ediliyor. Aile kurumunu ayakta tutan iki müessese tefe konup komedi uğruna harcanıyor adeta…

Yahu Allah aşkına bir dizide hiç mi olumlu mesaj verilmez, hep olumsuz modeller ve ilişkiler ön plana çıkarılır.

Hakikaten niye böyle yapılır? Bu dizinin senaristlerinin yapımcılarının hiç mi insafı yok…

Şükür ki bu dizide çocuk yok. Bir onu unutmuşlar şükür. Yoksa o masum yavruları da kim bilir ne hale sokacaklardı.

Aslında toplumu ve aileyi çok yakından ilgilendiren bu ve benzeri dizi ve filmlerin sosyolog, pedagog veya psikolog danışmanları olmalı.

Yapımcılar reyting uğruna aileye atom bombası atarken birisinin “dur” demesi gerekli.

Yaşamak yerine rol yapmak, ne vahim bir olgu! Ayrıca, bizim olmayan bir hayatı bizimmiş gibi algılamak korkunç!

Dizilerde namus anlayışı, toplum ekseriyetimizin “namus” telâkkisine uymuyor. Dizilerde her türlü sapıklık kol geziyor…

İnsan ilişkileri yapay, yardımlaşma duygusu yok. Her şey menfaat üzerine dönüyor…

Aileden Sorumlu bakanlığın veya RTÜK’ün bir an önce bu konuya el atması ve bazı standartlar getirmesi artık elzem bir hal almıştır.

Ne yazık ki izlediğimiz dizilerin bizden götürdükleri, getirdiklerinden daha fazla. Gitgide yozlaşan ve değerlerini yitiren bir toplum olduk. 

Her türlü ahlaksızlığın işlendiği diziler bizi geleneklerimizden, Türk aile yapısından uzaklaştırmakta.

Bir sorumlulukta aileye sahip çıkmak isteyen bizlere düşmekte.

Sorunların bol olduğu ve bu sorunlara karşı sürekli teyakkuzda kalınması gereken zamanları yaşayan bir toplumuz. Bundan şikâyetçi değiliz lakin coğrafya sorunlarına gösterilmiş olan ihtimam aile ve ev sorunlarına da gösterilmeli değil mi?

Bu ve benzeri yapımları başta BİMER ve CİMER olmak üzere RTÜK gibi kurumlara şikayet etmekten sakınmamamız gerekmektedir.

Onlar nasıl ki attıkları atom bombaları ile toplumu ve aileyi yok etmeye çalışıyorlarsa biz de evlatlarımızı bu bombaların zararlı tesirlerinden kurtarmak için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz…  

SOSYAL MEDYA TAKİP 

twitter.com/msbeser

facebook.com/msbeser
instagram.com/msbeser     PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Jet Sosyete’den aileye atom bombası… yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR13 YORUM
  • Misafir 24 Mart 2018 12:26 Ne yazık ki bizim milletimiz batılılaşmayı farklı yorumluyor, olay dizilerle alakalı değil. İçimizde benliğimizde sıkıntı var.Entrika, yalan dolan,cinsel istismar,riyakarlık arıyorsanız hergün düzenli gazete okumanız yeterli.Jet Sosyete’ye gelene kadar kadın programlarındaki iki yüzlülüklerden tutun da, Survivordaki saçmalıklara kadar daha çok konuşulacak şey var.Televizyon zaten başlı başına bir ‘black mirror’.Toplumsal düzenin bozulmasını istemeyen,aile yapısını kültürünü korumak isteyen insan,çocuğunun zekasını körelmek istemeyen her birey hayatından televizyonu çıkartmalı.Zaten bu bir ironi değil mi: zekayı öldürmek, bilinci yok etmek, kültürü bozmak üzere programlanmış bir cihazı izleyip, sonra da ‘neden bu diziler kültürümüzü bozuyor?’ diye tartışmak!! İyisi mi oturma odanızdan çıkarın televizyonu, gerektiğinde yararlı amaçlar için kullanmak adına diğer odanıza koyun. Sonrasında ise bol kitap, hoş sohbet, sorgulayan bir beyin, mutlu bir hayat..

    CEVAP YAZ 0 2
REKLAM
Mustafa Sabri BeşerDİĞER YAZILARIMustafa Sabri Beşer
TÜMÜ

GÜNCEL YAZILAR TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro