eposta yazdır zoom+ zoom-

İyi Parti'den bomba iddia! Erdoğan'ı kandırıyorlar

İyi Parti'den bomba iddia! Erdoğan'ı kandırıyorlar

İYİ Parti Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü İzmir Milletvekili Aytun Çıray Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump arasındaki görüşmeyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Çıray, Erdoğan'ın kandırıldığını öne sürdü.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 26-11-2017 13:02 - Güncelleme: 26-11-2017 13:02

İYİ Parti Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında gerçekleşen görüşmeye ilişkin açıklama yaptı.

Çıray “Neyin konuşulduğu kadar neyin konuşulmadığı veya konuşulamadığı da önemlidir. Amerika’nın son birkaç ayda binlerce tır ağır silah ve teçhizat verdiği YPG tepeden tırnağa silahlandı. Şimdi Trump, Erdoğan’ı “Bundan sonra silah yok” diye kandırıyor'' dedi.

ERDOĞAN ABD'NİN YAKLAŞIMINI SORGULAYAMIYOR

Çıray, bundan sonra PKK’nın Suriye kolu YPG’ye silah verilmeyecek olmasının değil, IŞID bölgeden neredeyse temizlendiğine göre bugüne kadar verilen silahların geri alınıp alınmayacağının önem taşıdığını belirtti. Bugüne kadar pek çok olayda “kandırıldık” açıklamasına sığınan Erdoğan’ın, bölgedeki gelişmelerle ilgili ABD’nin yaklaşımına sorgulayıcı yaklaşamamasını eleştirdi.

PYD KONUSUNDA BEYAZ SARAY'IN AÇIKLAMASI FARKLI

İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, Cumhurbaşkanlığı kaynaklarınca, kamuoyuna “Suriye krizi ve bölgesel konularda uzlaşı ve ABD’nin YPG’ye silah desteğini sonlandırması” şeklinde yansıtılan Trump-Erdoğan görüşmesinin aslında bir fiyasko olduğunu iddia etti.

İYİ Parti Sözcüsü Çıray, “Dün gerçekleşen Erdoğan-Trump telefon görüşmesine ilişkin Beyaz Saray tarafından yapılan açıklama bizimkilerin aktardıklarına nazaran nüansın ötesine farklılıklar içeriyor. Dışişleri Bakanı ‘PYD/YPG’ye silah sevkiyatının durdurulacağından’ söz ederken Trump'ın açıklamasında PYD/YPG’den söz edilmiyor. Tamamen uydurma. Mutasavver anlamına gelen "pending adjustments" yani düşünülen düzenlemeler ifadesi diplomaside oyalamanın ve ötelemenin tercümesidir. Bu açıklamadan, ‘Bundan böyle YPG’yi desteklemeyeceğiz’ anlamı çıkartmak gerçekçi olmaz” dedi.

Aytun Çıray, daha geçtiğimiz günlerde Afrin’deki PKK/PYD’lilerin yüzlerce zırhlı araç ve ağır silahlarla konvoy oluşturup geçit yaptıklarını hatırlattı.

REZA ZARRAB MİLLİ ÇIKARLARIMIZI TEHDİT EDİYOR

Reza belâsının sorumluları onunla aynı yatağa giren siyasilerdir.Çıray, “İkili görüşmenin bir diğer başlığının Reza Zarrab konusu olduğu açıklansa da içeriğe dair bilgi verilmemiş olması ilginç” dedi. İYİ Parti Genel Sekreteri Reza Zarrap dosyasına bakışlarını anlatırken sözlerini şöyle tamamladı:

“Bizim AK Parti’nin ‘Reza’ politikasını eleştirmemizin temel nedeni millî bir dış politikayı savunmamızdır. İYİ Parti olarak ‘Reza'nın ötmesi’ne umut bağlayanlardan değiliz. ‘Erdoğan batsın da Türkiye önemsiz’ anlayışını ülkemize ihanet kabul ederiz. Tam aksine, uluslararası kaçakçılık işlerine karışmış olduğu anlaşılan Reza'nın millî çıkarlarımızı tehdit ettiğini düşünüyoruz.

AK PARTİ'NİN ÇIKARLARIYLA ÖRTÜŞMÜYOR

Ancak bu tehdidin ortaya çıkmasının nedeni, onunla ‘ileri derecede’ ilişkilere giren, onu ‘namuslu ve hayırsever işadamı’ kabul ederek plâketle ‘onurlandıran’ ve onunla aynı yatağa giren AK Partili siyasilerdir. Diğer yandan Reza ve onunla ilgili yolsuzlukla suçlanan bakan ve bürokratlar AK Parti engeline takılmayıp Türkiye'de yargılansalardı, bugün millî güvenliğimiz için bir tehdit oluşmayacaktı. Çünkü ABD'deki davanın sadece bir yolsuzluk davası olmadığı anlaşılıyor. Yani İYİ Parti olarak biz, dış millî çıkarlarımızın AK Parti'nin çıkarları ile örtüşmediğini söylüyoruz.”

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN İyi Parti'den bomba iddia! Erdoğan'ı kandırıyorlar haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR12 YORUM
  • zzzzzz 26 Kasım 2017 22:30 İşçi Partisi AKP el ele. akp demek ki Perinçek gibi düşürmeye başlamış yazık Perinçek gibi düşünenler bizim için yok hükmündedir. inşallah yok olacaktır.

    CEVAP YAZ 3 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro