YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 12 Ağustos 2014 00:04 - Güncelleme: 24 Ekim 2015 10:10

İthal Cumhurbaşkanı'nın Hazin Sonu

Ekmel Bey’e saygısızlık etmek istemem fakat klavuzu karga olanın sonu bellidir.

Bu ibretlik durumu yani muhalefetin öngörüsüzlük hikayesine gelin birlikte bakalım.

Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’ne girmeden önce, kendi teşkilatında kapsamlı bir anket yaptırdı. Anketin içeriği malum, teşkilat kimi Cumhurbaşkanı olarak görmek istiyor. Peki bu anket neden yapıldı? Sebebi gayet basit, eğer teşkilat genelinin istediği Cumhurbaşkanı seçilirse, teşkilat daha içten ve daha verimli çalışır.

Teşkilattan vize aldıktan sonra Erdoğan, ülke genelinde bir çok anket yaptırdı ve sonuçlarını detaylıca inceledi. Kendisine oy veren her bir birey, onu Cumhurbaşkanı olarak görmek istiyor olmasına rağmen, detaylıca düşündü, taşındı ve sonrasında adaylığını ilan etti.

Peki çatı partileri, Ekmeleddin İhsanoğlu aday olduğu takdirde halkın ona oy verip vermeyeceği ile ilgili herhangi bir bilgiye sahipler miydi?

Milletin hangi adayları Cumhurbaşkanı olarak görmek istedikleri hakkında herhangi bir bilgiye sahipler miydi?

Teşkilatlarının Ekmeleddin İhsanoğlu için canı gönülden çalışıp çalışmayacakları hakkında bilgiye sahipler miydi? (Sözde, gönülsüz destekten bahsetmiyorum)

Halkın talep ettiği kişiyi belirlemek yerine, parti yüksek kurulunun dayattığı kişiyi millete seçtirmeye çalışmanın hazin sonunu dün hep beraber televizyonlardan izledik.

Diyelim ki anket yaptırmayı, parti teşkilatlarının sesine kulak vermeyi zerre kadar önemsemiyorsun. Ekmelleddin İhsanoğlu’nu da Ak Parti Seçmeni’nden oy alsın diye seçtin.Kendi kendine “Malum, muhafazakar adam. Sağ kesimden gelme. Babası muhterem biri. Milli Şairimiz ile de bağı var.” dedin ve adayı belirledin. Bu adama seçim süresi boyunca, Ak Parti seçmeninin fikrini değiştirecek ne yaptırdın ya da bu adam bireysel olarak ne yaptı?

Eğer Ak Parti seçmeninin Ak Parti’ye neden oy verdiğini bilirsen, benzer davranışları sergileyerek sen de oradan oy çalabilirsin. Peki sen muhalefet olarak, Ak Parti Seçmeni’nin Ak Parti’ye neden oy verdiği ile ilgili bir çalışma yaptın mı? Tabi ki yapmadın. Zaten yapsan, muhalefette kalmazsın.

Sonuç:

Ekmeleddin İhsanoğlu’nu destekleyen çatı partilerinin 30 Mart Yerel Seçimleri’nde aldığı toplam oy %45. Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde Ekmel Bey’in aldığı oy %38.  Ak Parti’den oy çalayım derken, elindeki oydan olan muhalefet..

Netice bu kadar gayet net iken seçimi okumayı dahi beceremeyen muhalefet yöneticileri var. Örneğin CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, “CHP, bu seçimin kazananıdır” dedi. Tayyip Erdoğan değil de Ekmel Bey kazandı da bizim mi haberimiz yok?

Bir başka mizah da Sayın Devlet Bahçeli’nin konuşmasında görüldü.

Eğer 12 yıldır bahane olarak elektrik kesintisi , yanık oylar, parayla satın alınmış seçmenler, makarnaya oyunu satan halk, kömür dağıttığı için seçim kazanan parti gibi söylemlerden daha öteye gidemezseniz, muhalefetten daha ileriye de geçemezsiniz...

Bu kadar basit..

------------

8 Ağustos Cuma günü, Bedelli Askerlik bekleyen yüz binlerce kişi beklediği mutlu haberi dönemin Başbakan’ından aldı.

Başbakan;

“ Şu seçimleri bir atlatalım. Biz bu noktada atılması gereken ne adım varsa atarız. Atacağız. Buradan gelecek para falan önemli değil. Biz bedelli askerlik bekleyen kardeşlerimizin yaşadıkları sıkıntıyı biliyoruz. Bunları aşmaları için de gerekenler yapılır. Genelkurmayımızla bu konuyu görüşüp ne adım atılacaksa bunu gerçekleştiririz. Burada tabi Genelkurmay'ın vereceği rapor önemli. “ dedi..

803 bin bakaya, 30 Mart Yerel Seçimleri’nde de umutlanmıştı MSB İsmet Yılmaz’ın sözleri ile..

Daha öncesinde Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş umut dağıtmıştı.

Hatay Milletvekili nisan ayında bedelli askerlik çıkacak demişti.

Mustafa Elitaş ve bir çok siyasinin açıklamalarını dinlemekten, gündemi en iyi takip eden insanlar haline geldi Bedelli Askerlik bekleyenler..

Bu kadar insanı daha fazla bekletmek günahtır. Artık verilen sözler ve yapılan açıklamalar yerini bulmalı, hem de hiç vakit kaybetmeden...

twitter.com/umitsamimi
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN İthal Cumhurbaşkanı'nın Hazin Sonu yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro