YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 17 Haziran 2014 00:01 - Güncelleme: 25 Ekim 2015 10:00

İthal Cumhurbaşkanı

Ekmeleddin İhsanoğlu, sözde memleketimizin tamamını temsil edebilecek ve kucaklayacak çatı adayımız.

Kapı kapı gezip, neredeyse herkesin fikrini aldıktan sonra kimsenin önermemesine rağmen Cumhurbaşkanlığı’na layık görülen aday.

Muhalefet, sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi partilerin düşüncelerini, hassasiyetlerini dinlemeden  aday belirlese idi, çok merak ediyorum kimi tercih ederdi. 

Ekmeleddin kelimesinin anlamı ‘Dinin en olgunu, en olgunlaştırdığı isim – dinin tamamı’ manasına denk. İhsanoğlu ise, CHP’nin tek parti ile iktidarda olduğu dönemde Mısır’a gitmek zorunda kalan Yozgatlı Mehmed İhsan’dan geliyor.  

Ekmeleddin İhsanoğlu, 1943 yılında Kahire’de dünyaya gelmiş. Çocukluğunun ve yetişkinliğinin neredeyse tamamı, Mısır’da geçmiş. Tahsilini, eğitimini yine doğduğu topraklarda edinmiş ve akademik hayatını da Mısır’ın El-Ezher Üniversitesi’nde devam ettirmiş biri. El-Ezher Üniversitesi islam üniversitesi olması sebebiyle üniversitenin yöneticisi ‘Rektör’ olarak değil, ‘Şeyh’ olarak anılıyor. Yani bu üniversite, laikliğe aykırılıkta dibe vurmuş bir eğitim kurumu.

Eğitim kurumunun laikliğe aykırı olması, kemalistlerce ne kadar önemli tahmin edemiyorum ama Ekmeleddin Bey, 24 yıl boyunca İslam Konferansı Örgütü’nün direktörlüğünü yapmış bir isim. 2007 yılında Abdullah Gül’ün eşinin başı örtülü olması sebebiyle, bir çok ilde milyonlarca insan Cumhuriyet Mitingleri’nde yürümüştü. CHP oralarda laiklik adına çoşkulu konuşmalar yapmış, insanları Cumhuriyet’e sahip çıkmaya çağırmıştı.

Cumhuriyet Mitingleri’nde “Anıtkabir bize yeter, Kabe Arab’ın olsun” diye zırvalayanları, bugün Arab Kültürü ile yetişmiş birisine oy vermeye çağırmak, heralde memlekette Sol’un başına gelebilecek en bahtsız durumdur.

Levent Üzümcü’nün, Hale Akay’ın, Ece Temelkuran’ın ve diğer tüm devrimci tayfanın Ekmeleddin Bey için çalıştığı bir Cumhurbaşkanlığı Seçimi ...

Siyasal İslam’dan rahatsızlık duyan gezicilerin, daha önce ismini duymadıkları bu adayı Google’da arattıklarında karşılarına sadece İslam ile ilgili çalışmaların gelmesi ile devam eden süreç...

Televizyon kanallarında, gazete köşelerinde, facebook iletilerinde, twitter paylaşımlarında “Atam’ın kemikleri sızlıyor” diyenlerin, Tayyip Erdoğan’dan kurtulmak pahasına memlekete şeriatı getirme kararlılığı bu olsa gerek.

 ‘Koyun’ olarak nitelendirilen ve  ‘kömür karşılığında oyunu sattı’ ifadeleri ile Ak Parti seçmenine hakaretler edenler, Recep Tayyip Erdoğan için ‘Bu adam din tüccarı, oy için dini kullanıyor’ cümleleri ile halka, dini olgularla oy vermeme çağrısı yapmışlardı ancak bu söylem, döndü dolaştı ve artık onların halkı kucaklama kampanyalarına dönüştü ve seçilmemek için yarışanların partisi, bugün kemalist paradigmanın iflasını ilan etti.

Gezi olaylarında sözüm ona yandaş olmayan medyanın tarafsız gazetelerinden bir tanesinde, bir köşe yazarı ‘Tayyip, bundan sonra  nefes almak yasak derse, memletin yarısı boğularak ölür’ diyerek betimlediği Ak Parti seçmeni, bu seçimde CHP seçmeninin tavrını merakla izleyecektir.

Belki de Erdoğan’dan sonra Ak Parti karşısında seçim kazanabilme umudu ile Erdoğan’ın işini kolaylaştırmak için yapılmış bilinçli bir hamledir.

Ya da Yılmaz Büyükerşen gibi adayların, yüksek oy alması sonrasında CHP’nin başına geçme korkusu.

Her ne sebep ile olursa olsun, yaşam tarzına müdahele sebiyle iktidara itirazda bulunanlar, kesinlikle CHP ve MHP’ye oy vermemelidirler çünkü hükümeti ayakta tutan en temel öğe, muhalefetin beceriksizliği.

Benim tahminim  ‘muhalefet bu gelecek öngürüsüzlüğü’ ile seçime tek başına bile girse bu seçimi kazanamaz.

twitter.com/umitsamimi

facebook.com/umitsamimi
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN İthal Cumhurbaşkanı yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro