eposta yazdır zoom+ zoom-

İtalya bunu konuşuyor: Berlusconi'ye kötü haber!

İtalya bunu konuşuyor: Berlusconi'ye kötü haber!

Forza Italia (Haydi İtalya) partisinin lideri ve eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, kamuoyunda 'Rubygate' olarak bilinen davada tanıklara yalan beyanda bulunmaları için rüşvet vermekle suçlanıyor. Berlusconi'ye getirilen siyaset yasağı 12 Mayıs'ta kaldırılmıştı.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 16-05-2018 21:30 - Güncelleme: 16-05-2018 21:30

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, tanıkların ikametgahları nedeniyle ayrı ayrı birkaç mahkemede görülen 'Ruby' davasına ilişkin Roma'da, eski Başbakan Berlusconi hakkında tanıklara rüşvet vermek suçundan dava açıldı.

Yolsuzluk ve yalan ifade vermek suçlarının yöneltildiği şarkıcı Mariano Apicella ile birlikte suçlanan Berlusconi'nin davası 23 Kasım'da görülmeye başlayacak. 

Berlusconi, 'Ruby' adıyla da bilinen davada, 2010 yılında 'Ruby' takma isimli Faslı Kerime El-Mahrug'la 18 yaşından küçükken para ve mücevher karşılığı birlikte olmak ve El Mahrug'un tutuklu bulunduğu karakoldan salıverilmesini sağlamakla suçlanıyordu.

Mahkeme 2013 yılında ilk verdiği kararda, Berlusconi'nin El-Mahrug'un o dönem reşit olmadığını bildiğini belirterek, Berlusconi'ye "fuhuş için rüşvet vermek ve baskı yapmak" suçlamalarından 7 yıl hapis ve ömür boyu kamu görevlerinden men cezasına hükmetmişti.

1 HAZİRAN'A ERTELENDİ

Kararı temyize taşıyan Berlusconi, üst mahkemenin 'Berlusconi'nin El-Mahrug'un reşit olmadığını bildiğine dair kanıt bulunmadığına' hükmetmesiyle davadan beraat etmişti.

Daha önce Torino Savcılığı da Berlusconi hakkında, 'Ruby' davasıyla ilgili rüşvet verme, yalan beyanda bulunma ve yargıyı kandırma suçlarını yönelterek dava açmıştı. Savcılık bugün Berlusconi'nin mahkeme önüne çıkarılmasını talep etti ancak dava 1 Haziran'a ertelendi.

Berlusconi'nin 'Ruby' davasıyla ilgili yalan beyanda bulunmaları için tanıklara rüşvet vermekle suçlandığı davalar, tanıkların ikamet ettikleri yerlerin farklı olması sebebiyle birkaç ayrı mahkemede görülüyor. Ana davada, diğer 23 davalı ile birlikte Berlusconi'nin yargılaması sürüyor. 

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN İtalya bunu konuşuyor: Berlusconi'ye kötü haber! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro