YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2015 17:36 - Güncelleme: 14 Aralık 2015 17:45

İstifa Et Haluk Koç

Muhalefetin neden iktidara gelemediği ile ilgili binlerce tartışma yapılmıştır, yüzlerce köşe yazısı yazılmıştır. Malum aydın kesimi defalarca televizyon kanallarında sanki aynı fabrikada üretilmiş fikirler gibi “Dindar insanların duygularını sömüren bir hükümet var” sloganlarıyla içeriği boş tespitleri tekrarlayıp durmaktalar. Ellerinde ne sosyolojik bir araştırma vardır, ne bir bireyin psikolojini gösteren bir araştırma vardır. Entelektüel derinlik deniz seviyesindedir.

Bu zevat Aydınlık Türkiye için sürekli çalıştığının ispatı adına durmaksızın eleştirel-popüler söylemler geliştirir fakat asla geniş kapsamlı bir çalışma yapmaz. Bir olayı yorumlamak için haberin içeriğini bile okumaya gerek duymaz, manşetiyle idare eder.

Bu insanlara “Madem hükümetin oy toplamasının temel nedeni iktidarın Allah-Kitap söylemleri, din sömürüsü, bu insanlar neden hoca sıfatıyla dindar kesimin büyük bölümünde itibarı olan Fethullah Gülen’e karşı Erdoğan’ı destekledi?” diye sorsanız yine hiçbir araştırma yapmadan, hiçbir incelemede bulunmadan size akıllarından geçen ilk klişe cümleyle cevap verirler. Mesela “Çünkü iktidar kömür dağıttı, makarna verdi, karınlarını doyurdu” derler.

Oysa toplum iktidarın yanlışlarını görmüyor değil. Keza görmemesi mümkün de değil fakat yerine doğrusunu yapan bir alternatif bulamıyor.

Türkiye’yi IŞİD’e destek vermekle suçlayan CHP Parti Sözcüsü Haluk Koç, partisinin basın toplantısında, uluslar arası medya da kendisini takip ederken, iddiasının gerekçesi olarak Bilal Erdoğan’ın İstanbul’daki  bir kebapçı ile olan fotoğrafını gösterebiliyor. Hiç utanmadan, ülkesinin imajı adına kaygı duymadan, memleketinin insanlarının itibarını düşünmeden, dindar insanların hissettiklerini umursamadan rahatlıkla Bilal Erdoğan’ın Kebapçıyla olan fotoğrafı için “IŞİD’li militanlarla-komutanlarla iş birliği” diyebiliyor.

Araştırma sıfır. Kendisine gelen bilgiyi değerlendirme sıfır. Tüm dünyada yapılacak haberlerle ülkesinin terör destekçisi gösterileceğini bile bile bu çarpıtmayı rahatça yapabiliyor.

Rusya’da manşetlere taşınan, saatler televizyonlarda yayınlanan ve Türkiye’nin Işid’e destek verdiğinin kanıtı olarak gösterilen Haluk Koç’un “Bilal Erdoğan’ın Kebapçılarla olan fotoğrafı” memleketimize ne kadar zarar vermiştir?

Böylesi pervasızca davranan birisi CHP teşkilatında, sadece kebapçılardan özür dileyerek görevine devam etmesi ne kadar doğrudur bilmem ama kaldığı sürece iktidarda Ak Parti’nin olacağına inancım tam. Bu benim temennim değil, öngörümdür.

Aynı şekilde bu ve benzer söylemlerin halk arasında kabul görmesi için didinen, çabalayan, emek harcayan ve bu konuda ustalaşmış yazarlar da yok değil.

Mesela Levent Gültekin  ‘ “Reis” başkan olursa ne değişecek ‘ adlı makalesinde 3 yıldır ülkede yaşanan her olaya Erdoğan’ın karar verdiğini söylemiş. Hiç değiştirmeden birkaç paragrafını paylaşayım.

Kimin, hangi gazetede yazacağına da o karar veriyor, kimin hangi TV’de program yapacağına da”

“Toplum olarak nasıl giyineceğimiz, kaç çocuk yapacağımız, ne yiyip ne içeceğimiz… Hepsi ondan soruluyor.”

“Adeta 78 milyonluk bir ülkeyi kulağından tutmuş istediği yere sürüklüyor. Medya teslim olmuş, iş adamları biat etmiş, sivil toplum örgütleri onun arkasında hizaya dizilmiş, yargı sistemi çökmüş. Yargı mensupları adeta muma dönmüş.

Öyle ise Levent Bey’in ‘de yazmasına Sayın Erdoğan karar vermiş. Yine aynı şekilde Levent Bey’in nasıl giyindiğine, kaç çocuk yapacağına ve ne yiyeceğine de karar veriyor.

Erdoğan’ın “En az üç çocuk” tavsiyesini, kanunlarla belirlenmişi bir dayatma gibi iddia edip, insanlarda “Yatak odamıza bile girdi” algısını oluşturmak ve devam ettirmek üzere kurulan cümle. Oysa Almanya’da çocuk başına devlet tarafından ücret ödendiği, birçok başka ülkede de aynı şekilde çocuk sayısının artmasının teşvik edildiğini gayet iyi biliyor olmalarına rağmen, her cümleyi çarpıtmaya, her ifadeyi algı operasyonu ile anlamını değiştirmeye çalışıyorlar.

En çok da bu “Şuursuz Muhalefet” sebebiyle insanlar Erdoğan’dan vazgeçmiyor. Yalanları, iftiraları gördükçe Erdoğan’ın yaptığı hataların, hata olmadığını, çarpıtıldığını, bir saldırı olduğunu düşünüyorlar.

Çözüm süreci devam ederken çözüm sürecine karşı olan yazar, çözüm sürecinin PKK’nın eylemleriyle bitmiş olmasına rağmen, Erdoğan’ın süreci sarayda kalabilmek için çıkardığını söyleyebilecek kadar alçalabiliyor.

İktidarı devirmek için ülkesini terörist göstermeye çalışan parti sözcülerinden, bu söylemleri topluma inandırmak için uğraşan birçok yazar olduğu sürece bu ülkede ne yazık ki iktidar değişmeyecektir.

Not: Haluk Koç iftiraya maruz kalan Bilal Erdoğan'dan özür dilememiştir. Sadece kebapçılardan özür dilemiştir.

 
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN İstifa Et Haluk Koç yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro