eposta yazdır zoom+ zoom-

İstifa eden ÖSYM Başkanı sessizliğini bozdu işte yeni işi

İstifa eden ÖSYM Başkanı sessizliğini bozdu işte yeni işi

Eski ÖSYM Başkanı Ömer Demir, istifası sonrası ilk kez konuştu. Ömer Demir yeniden akademik çalışmalara döneceğini açıkladı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 27-08-2017 08:46 - Güncelleme: 27-08-2017 08:46

ÖSYM, bu seneki sınavda yanlış hesaplama yaptı. Düzeltme için yapılan güncellemeden sonra 1110 adayın kazandığı bölüm değişti, daha önce bir programa yerleşen 1499 öğrenci ise açıkta kaldı. Yani üniversiteyi kazanan tam 1499 öğrenciye “Pardon, kazanamadınız” denildi. Eleştirilerin hedefinde olan ÖSYM Başkanı Ömer Demir istifa ettiğini açıkladı.

İstifa eden ÖSYM Başkanı Prof. Ömer Demir ise ilk kez konuştu. Habertürk gazetesine röporaj veren Demir'in sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

KENDİSİ Mİ İSTİFA ETTİ YOKSA İSTİFASI İSTENDİ Mİ?

Tabii. Hayır, ben bunun doğru olacağını düşündüm. Bir yere katkı sağlamak bulunmakla da, ayrılmakla da olur.

Neden istifa ettiğimi açıkladım. Onun dışında bir şey söylemek yaptığım işin değerini azaltır. “İstifa etti ve üstüne de konuşuyor” denmesini istemiyorum.

YENİ İŞİ HAZIR

Buraya gelmeden önce Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin kurucu rektörüydüm. İstifa dilekçesini verdikten sonra ilk iş, üniversitede bana hangi odanın ayrıldığına bakmaya gittim. Üniversiteme dönüp entelektüel dünyamla baş başa kalacağım.

SINAV SORULARI NEDEN AÇIKLANMIYOR?

İnsanlar kurumların çok nitelikli sorular hazırlamalarını ve bu soruların eşdeğer olmasını istiyor. Peki şu anda ölçme biliminin, insanlar üzerinde hiç denenmemiş, kitlenin bilip bilmediği ölçülmemiş bir soruya çözüm ürettiği görülmüş mü? Soruları yayınlama meselesi iyi bir ölçme sisteminin en büyük düşmanıdır. Bir taraftan çok iyi sınav olmasını, öte taraftan da soruların yayınlanmasını istiyorlar. Bu bir paradokstur.

SORULAR AÇIKLANMAZSA HATA NASIL ANLAŞILIR?

Bir hoca sınıfta yanlış bir şey anlatınca bunun denetimi yapılıyor mu?

Bir öğretim üyesine, “Sen şu soruyu hazırla”, bir diğer öğretim üyesine de, “Sen de bu soruyu kontrol et” diyoruz. Bunlar zaten yapılıyor. Şu an iptale konu olan soruların büyük bir kısmı ekol farklılığından kaynaklanıyor. Birisi ders anlatırken, “ÖSYM sınavlarında bu soru sorulur ama aslında doğru değildir” demeye devam ediyor. Ekol farkı var. Sınavlara ilişkin konularda hatalı soru meselesi Türkiye’nin gündeminde önemli bir şey değildir.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN İstifa eden ÖSYM Başkanı sessizliğini bozdu işte yeni işi haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR4 YORUM
  • Misafir 27 Ağustos 2017 10:55 Tercihler en baştan yeniden alınsın, kafalardaki soru işaretleri halen mevcut bence, başka hatalar da yapılmışsa arada tespit edildikçe mi düzeltilecek, emeklere yazık, oynanan pırlanta gibi gençlerin hayatı ve geleceği

    CEVAP YAZ 0 2

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro