YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 23 Mart 2016 12:19 - Güncelleme: 23 Mart 2016 12:22

istifa beklerken 2

Terör saldırılarının hedefine ulaşmasını istemiyorsak, terör eylemlerinin amacının ne olduğunun tespitini yapmak zorundayız. Teröristler ne istiyor, neden bu eylemleri gerçekleştiriyor?

Terör örgütleri, gerçekleştirdiği eylemleriyle propaganda yapmayı, ülkeyi istikrarsızlaştırmayı, kaos ortamı oluşturmayı ve bu sayede pazarlık imkânı sağlamayı hedefler. Yani yönetime gayri meşru yollardan dahil olmayı amaçlar.

Peki 40-50 masum insanı ahlaksızca, namussuzca katlederek bu hedeflere ulaşması mümkün olur mu?

İç ve dış dinamiklerin durumuna göre mümkün olabilir. Toplumu korku sararsa, istikrarsızlık hakim olursa, insanlar sokaklara çıkamaz hale gelirse, kaos ortamı oluşursa, yaşanan olaylar sebebiyle hükümeti devirebilecek kadar halk yılgın hale gelirse terör örgütleri kazanmış olur. Hiçbir iktidar, milletin diken üstünde yaşadığı ortamda, istikrarsızlık sürerken yönetimi elinde bulundurmaya devam edemez ve sürecin uzamaması için, teröristlerle pazarlık yapabilir. Bu yüzden sağduyulu toplumlarda terör karşılık bulmaz fakat her an birbirine düşecek şekilde parçalanmış milletler terör karşısında diz çöker. Sokaklarını teröristlere bırakır. Uluslararası kuvvetler, bu örgütleri kullanır ve ülke yönetimine gayri meşru şekilde müdahil olur.

Örneğin gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasının ardından, Beyoğlu Belediye Başkanı, Beşiktaş Belediye Başkanı, Zeytinburnu, Bakırköy, Beylikdüzü ve diğer belediye başkanları kol kola, önlerinde siyasi partilerin liderleri omuz omuza “Memleketi hedef alan tüm saldırılarda ‘Amasız, şartsız,koşulsuz’ bizler bir aradayız ve birlikte mücadele edeceğiz” sloganıyla yürüselerdi, gerçekleşen eylemin etkisi ile bugünkü etkisi bir olur muydu?

Üstelik Paris’teki gibi dünyanın tüm liderlerine gerek yok. Sadece biz bir olsaydık, yine tüm cihana bedel olurdu yürüyüşümüz.

Kılıçdaroğlu ile Davutoğlu’nu kol kola görseydik, onların arkasında ideolojilerden bağımsız, “Sen, ben” ayrımı olmaksızın tüm sivil toplum kuruluşlarını bir arada teröre karşı omuz omuza yürüdüğünü izleseydik, toplum olarak daha cesur olmaz mıydık?

Ciğerimizdeki yangını söndürmezdi belki ama yüreğimize su serperdi. Memleketimizin, bu badireli zamanı da atlatacağına canı gönülden inanırdık.

Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanacağı inancı, Çanakkale’de tek yumruk olmamız sayesinde oluşmuştu.

Birbirimize kenetlenmek yerine, diğerimizi suçlarsak, kendi içimizde birbirimizi tüketmeye çalışırsak yarın bir Avrupa maçında bozuk para atılan insanlardan biri oluruz.

Sığınmacı olmak için korumaların arasından geçerken, televizyon muhabirinin tekmesiyle yere düşeriz.

Botlarla denizi geçmeye çalışırken, denizin ortasında Yunan Sahil Güvenlik kuvvetleri, 2 yaşında bebeklerin olduğu o botumuzu batırır.

Danimarka’ya vardığımızda annemizden kalan değerli yüzüğe kadar, neyimiz varsa devlet eliyle el konulur.

İkinci bir vatan aramak istemiyorsak, terörün hedeflerine ulaşmasına engel olmak zorundayız.

Terör saldırıları sonrasında “İktidarın politikaları yüzünden oldu” demek, terör örgütü ile aynı cümleyi kurmak hatta terör örgütüne propaganda desteği vermektir.

Terör eyleminin hemen ardından “Hükümeti istifaya” çağırmak, terör örgütünün gerçekleştirdiği eylemi daha düzgün bir zemine oturtmaktır.

Güvenliği sağlamak hükümetin birincil görevidir fakat kamu düzenini bozma amacıyla yapılan saldırı sonrası, toplumun sağduyusunu bozacak ifadeler kullanmak teröristlerin istediği açıklamalar olacaktır.

Tabi ki güvenliği sağlayamayan idarecilerden hesap sorulabilir, tabi ki istifa beklenebilir fakat bu talepler teröristlerin ağzından olmamalıdır. Algıyı yıkıcı hale getirmemelidir. Boşluk oluşturacak şekilde ifade edilmemelidir. Yapıcı eleştiri ile yıkıcı eleştiri arasındaki fark, vatanı bölmek isteyenlerle vatana sahip çıkanların kurduğu cümleler arasındakine eş değerdir.

Bu vatan, kendisine sahip çıkanlarındır.

twitter.com/umitsamimi
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN istifa beklerken 2 yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • kaan 28 Mart 2016 19:48 Ah ümit ah ümit. 1 adım ileri iki adım geri. Sen üç beş teröririste ne bakıyorsun. İstifa bekleyen 35 milyon var. Asıl sen o iki teröristi bırakıp 35 milyona bak.

    CEVAP YAZ 1 0
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro