03 Ağustos 2015
 • İstanbul
  31°C

   
 • Ankara
  33°C

   
 • İzmir
  38°C

   
Piyasalar
 • USD2,77
 • EURO3,04
 • ALTIN650,00
 • BIST 10079909,68

GÜNDEM

Güncelleme :21-04-2011 11:30|Haber Tarihi :21-04-2011 09:510 Yorum

Diyarbakır Cezaevi'nde 12 Eylül döneminde yapılan işkencelerin perde arkası aydınlanmaya başladı

Diyarbakır Cezaevi'nde 12 Eylül döneminde yapılan işkencelerin perde arkası aydınlanmaya başladı Diyarbakır Cezaevi'nde 12 Eylül döneminde yapılan işkencelerin perde arkası aydınlanmaya başladı Diyarbakır Cezaevi'nde 12 Eylül döneminde yapılan işkencelerin perde arkası aydınlanmaya başladı

12 Eylül'de Diyarbakır Cezaevi'nde görev yapan ve 'Schucmacher', 'Mekansız Kazım', 'Azman', gibi kod adı kullananların kimliğine ulaşıldı.

Star Gazetesi'nin haberine göre: Diyarbakır Cezaevi'nde 1980-1984 yılları arasında kalan mahkumlara işkence yaptığı belirtilen ve kod adı kullanan dönemin görevlilerinin pek çoğunun kimliği belirlendi.4 yıldır sürdürdüğü çalışmaları tamamlayarak rapor haline getiren Diyarbakır Cezaevi Gerçeğini Araştırma ve Adalet Komisyonu'nun açıkladığı raporda Diyarbakır Cezaevi'ndeki işkencelerden sorumlu olan çok sayıda görevlinin ismini ilk kez günyüzüne çıkardı. Dünyanın en kötü 10 cezaevinden biri olarak literatüre giren Diyarbakır Cezaevi'nde işkence yapan ve isimlerine bugüne kadar ulaşılamayan görevliler deşifre oldu.

'MENGELE' ŞİMDİ HASTANE SAHİBİ

O dönem cezaevinde görev yapan ve deşifre olmamak için "Schucmacher", "Mekansız "Kazım", "Faydalı", "Azman", "Mengele", "Komutan" gibi kod adı kullananların kimliğine ise dört yıldır çalışmalarını sürdüren Diyarbakır Cezaevi Gerçeğini Araştırma ve Adalet Komisyonu ulaştı. 12 Eylül döneminde cezaevinde kalan 450 tutukluyla görüşen komisyonun çalışmalarıyla ilgili STAR'a bilgi veren Celalettin Can, "Kimi zaman kod adından, kimi zaman ise cezavindekilerin tiplerinin tarif edilmesinden yola çıkarak sorumluların gerçek kimliğine ulaştık. Bazılarına ise fotoğraf göstererek, 'İşkence yapan bu muydu?' diye sorduk. Örneğin tutuklular arasında 'Mengele' diye bilinen kişiyi araştırdık. Yıllar sonra bir hastane açtığını öğrendik. Çalışmalarımız kapsamında ayrıca o dönem cezaevinde görev yapanlara da ulaşıp 'itiraf eder misiniz?' diye soracağız" dedi.

HÜKÜMET DESTEK VERKEMİ

Elde ettikleri bilgi ve belgelerle 3 Mayıs'ta Diyarbakır Cumhuriyet Baş Savcılığ'na yeni bir suç duyurusunda bulunacaklarını da kaydeden Can, "Hükümet de bu davanın arkasında olmalı. O dönemin sorumlularından bir kısmının hayatta olmaması bir şeyi değiştirmemeli. Bu acılarla, işkencelerle yüzleşilmeli" diye konuştu. Raporu hazırlayan Komisyon adına konuşan Doç.Dr. Murat Paker de, o dönem cezaevinde yatan 5 bin mahkumdan 450'sine ulaştıklarını yaklaşık 8 bin sayfa işkence ifadesi okuduklarını belirterek o tanıklıkları kayıt altına aldıklarını söyledi.

DÖNEMİN SAVCISI İFADEYE ÇAĞRILDI

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 5 No'lu Askeri Cezaevinde 12 Eylül döneminde yaşanan işkence iddialarıyla ilgili olarak aralarında bir savcının da bulunduğu bazı tanıkların ifadelerine başvuracak. 78'liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can'ın bazı basın organlarına 12 Eylül döneminde Diyarbakır Sıkıyönetim Mahkemesi'nde görevli bir savcı ile görüştüklerini ve tanıklık yapabileceğini belirtmesi üzerine, soruşturmayı yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili olarak harekete geçti. Savcılığın aralarında o dönemde görev yaptığı belirtilen bir savcının da bulunduğu bazı kişilerin bilgisine başvuracağı bildirildi. Soruşturma kapsamında, mağdurların ifadelerinden yola çıkan savcılığın bazı cezaevi görevlilerinin isimlerini de belirlediği ve ''şüpheli'' sıfatıyla haklarında işlem başlattığı öğrenildi.

DARBECİ PAŞALAR OLAĞAN ŞÜPHELİ

KOMİSYON raporunda listelenen işkence sorumluları şöyle: Org. Kenan Evren, Org. Nurettin Ersin, Org.Tahsin Şahinkaya, Org. Nejat Tümer, Org. Sedat Celasun, Org. Kemal Yamak (7. Kol.Kom. sonra Cumhurbaşkanlığı/ başdanışmanı), Yüz. Esat Oktay Yıldıran (Cezaevi İç Güvenlik amiri), Başçavuş Mevlüt ... (Cezaevi İç Güvenlik amiri), Yüz. AbdurrahmanKahraman (Cezaevi İç Güvenlik amiri), Dr. Orhan Özcanlı (Tutuklular arasında "Mengele" lakabıyla "ünlü", Arkara Sevgi Hast. sah./ Sevgi Holding Yön. Kur. Baş.), Bin. Lütfi Bayar (Cezaevi müd.), Bin. Birol Şen (Cezaevi müd.), Hakim Bin. Ahmet Beyazıt (7. Kol. Adli Müş.), Hakim yüzbaşı Turgut Arıbol (7. Kol. Adli Müş.), Hakim Bin. Emrullan Kaya (Mahkeme başkanı, Ankara da avukat), Ask. Savcı. Bülent Cahit Aydoğan ( Avukat), Ask. Savcı Yüz. Turgay Çağlar Hakim Yüz. Oktay Yüksel, Sivil Hakim Niyazi Erdoğan, Hakim Bin. Kamil Kavi (Mahkeme baş.), Hakim Nihat Beyhan Özyurt, Hakim Yüz. Celalettin Çelik.Haberi Yazdır
 
   
   Bu elma her derde deva!
   Şehit Barış Akkabak'a son veda
   GÜNCEL02 Ağustos 20155103 Kez İzlendi!
   Şehit Barış Akkabak'a son veda20 yaşındaki Jandarma Komando Er Barış Akkabak son yolculuğuna uğurlandı.
   Nesli tükenen hayvanlar Empire State Binası'nda
   GÜNCEL02 Ağustos 20152126 Kez İzlendi!
   Nesli tükenen hayvanlar Empire State Binası'ndaNew York’un sembol yapılarından olan Empire State Binası'nda cumartesi gecesi unutulmaz bir ışık gösterisi vardı.
   Hande Yener konserde göbeğini saklayamadı
   MAGAZİN02 Ağustos 2015
   Hande Yener konserde göbeğini saklayamadı5945 Kez İzlendi!
   Erkeklerin korktuğu kadınlar
   YAŞAM02 Ağustos 2015
   Erkeklerin korktuğu kadınlar38202 Kez İzlendi!
   Can Bonomo'dan 3 gün 3 gece düğün!
   MAGAZİN02 Ağustos 2015
   Can Bonomo'dan 3 gün 3 gece düğün!5388 Kez İzlendi!
   Diğer Siteler İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2011 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
   Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98
   Yükleniyor...