eposta yazdır zoom+ zoom-

İşte Barzani'nin referandumu erteme şartı!

İşte Barzani'nin referandumu erteme şartı!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, referandum inadından vazgeçmiyor. İngiliz Savunma Bakanı'nın referandumu erteleme talebine Barzani'den şartlı yanıt geldi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 19-09-2017 11:11 - Güncelleme: 19-09-2017 11:11

Erbil'e gelen İngiliz Savunma Bakanı'nın referandumu ertele talebine cevap veren Barzani, uluslararası garanti olmadan referandumun ertelenmeyeceğini söyledi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon ve beraberindeki heyetle Erbil'in Salahaddin kasabasındaki başkanlık konutunda görüştü.

Başkanlık ofisinden yapılan açıklamada, Barzani ve Fallon'un 25 Eylül'de düzenlenecek bağımsızlık referandumunu ele aldıkları ifade edildi. Açıklamada Fallon'un Barzani'ye referandumun ertelenip, Bağdat ile diyaloğa geçilmesini ve bu süreçte uluslararası toplumun gözetiminde açık bir şekilde görüşüleceğini önerdiği aktarıldı.

BARZANİ'NİN REFERANDUMU ERTLEME ŞARTI

Referandumun ertelenmesi teklifine karşılık Barzani'nin ise Fallon'a şunları söylediği kaydedildi: "Diyalog da bağımsızlığa ulaşmak için bir vesiledir. Ancak şimdiye kadar sunulan teklifler bağımsızlık diyaloğu ve Bağdat'ın bağımsızlık için diyaloğa hazır olduğu garantisini içermiyor. Bu yüzden ne olduğu bilinmeden ve uluslararası garanti verilmeden sadece Bağdat ile diyaloğa geçilmesi uğruna referandum ertelenmeyecektir."

BAĞIMSIZLIK DIŞINDA BİR YOL KALMADI

Barzani konuşmasının devamında İngiltere Savunma Bakanı Fallon’a “Irak ile merkeziyetçilikten tutalım, otonomiye ve federalizme kadar her yolu denedik ve hepsinde de kırılma yaşadık. Bizim için bağımsızlık dışında bir yol kalmamıştır.  Biz iki iyi komşu olarak, daha iyi ilişkiler geliştirmekten yanayız’’ dedi.

BAĞDAT YÖNETİMİ BUNU YAPARSA...

Açıklamada, Kürdistan Bölgesi Başkanı’nın İngiliz heyetine “Eğer Bağdat hükümeti, Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlığını belirlenen sürede ve uluslararası garanti ile birlikte uzlaşma temelinde diyaloğa hazır olduğunu açıklarsa, o zaman Kürdistan siyasi önderliği toplanarak son kararını verecektir” dediği kaydedildi.

İNGİLTERE: YARDIMA DEVAM EDECEĞİZ

Michael Fallon, İngiltere hükümetinin Kürdistan Bölgesi’ne yaptığı askeri yardım ve Peşmerge Güçleri’ne verilen devam edeceğini söyledi.

İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon’un referandumun ertelenmesini istediği belirtilen açıklamada “İngiltere Savunma Bakanı, referandumun ertelenmesini ve Bağdat ile diyaloğun uluslararası toplumun gözetiminde ve açık bir şekilde başlatılmasını istediklerini belirtti” ifadesine yer verildi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN İşte Barzani'nin referandumu erteme şartı! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR10 YORUM
  • Misafir 20 Eylül 2017 10:43 ADAM HALA ÖZGÜRLÜK DİYOR YANİ TEK YOL SAVAŞ

    CEVAP YAZ 0 3

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro