eposta yazdır zoom+ zoom-

İsrail'den sözde Ermeni Soykırımı tasarısında sürpriz karar

İsrail'den sözde Ermeni Soykırımı tasarısında sürpriz karar

İSRAİL Parlamentosu Knesset'te bugün oylanması planlanan ve 1915 olaylarının 'Ermeni soykırımı' olarak tanınmasını öngören tasarı, meclis gündeminden kaldırıldı. Tasarıda İsrail'in 'Osmanlı'nın 1.5 Ermeni'yi öldürdüğü soykırımı' tanıması çağrısı yapılıyordu.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 29-05-2018 12:53 - Güncelleme: 29-05-2018 12:53

Jerusalem Post gazetesi, Knesset Başkanı Yuli Edelstein'ın tasarının destekçilerinden olmasına rağmen oylamada yeterli çoğunluğun sağlanacağının belli olmaması üzerine oylamadan vazgeçtiğini duyurdu.

Geçen hafta 120 milletvekilinden sadece 16'sının katıldığı bir oylamayla Meretz Partisi tarafından sunulan tasarının gündeme alınması kabul edilmişti.

Tasarıda İsrail'in 'Osmanlı'nın 1.5 Ermeni'yi öldürdüğü soykırımı' tanıması çağrısı yapılıyordu.

'Knesset başkanı siyaseti tercih etti'
Meretz lideri Tamar Zanderg, tasarıyı gündemden düşüren Edelstein'ın "siyaseti ahlâka tercih ettiğini" öne sürdü, "Doğru olan şey, tarihi bir oylamanın yapılacağı bu oturumun gerçekleştirilmesidir. Ama bazıları doğru olanı yapmak yerine siyaset yapmayı tercih ediyor. Knesset sözünü tutmalı. Bu bir tarihsel adalet meselesidir" dedi.

Jerusalem Post, oylamanın hem Türkiye'yi hem de Azerbaycan'ı kızdıracağına dikkat çekerek şunları yazdı:

"İsrail ile Türkiye arasındaki gerginlik, Türkiye'nin bu ayın başlarında şiddet kullanarak Gazze'den İsrail'e geçmeye çalışan Hamas'a destek vermesiyle yeniden yükseldi. Ancak İsrail'in Azerbaycan'la iyi ilişkileri var. Azerbaycan'ı İran'a komşu olması, bu ülkeyi İsrail için stratejik bir müttefik haline getiriyor."

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN İsrail'den sözde Ermeni Soykırımı tasarısında sürpriz karar haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro