eposta yazdır zoom+ zoom-

İsrail'den önemli adım! 2007'den bu yana bir ilk

İsrail'den önemli adım! 2007'den bu yana bir ilk

İsrail Gazze ablukasını yavaş yavaş kaldırıyor. İsrail bu kapsamda 2007 yılından bu yana ilk kez Gazze'ye Beyt Hanun Sınır Kapısı'ndan araç girişine izin verecek.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 12-07-2016 09:30 - Güncelleme: 12-07-2016 09:30

İsrail'in, 2007 yılından bu yana ilk kez Gazze'ye Beyt Hanun (Erez) Sınır Kapısı'ndan araç girişine izin vereceği bildirildi.

Filistin Yönetimi Sivil İşler Bakanlığı Enformasyon Müdürü Muhammed el-Mukadime, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bakanlığın yürüttüğü yoğun çalışmalar sonucu Beyt Hanun Sınır Kapısı'ndan araç girişine izin verilmesi için İsrail makamlarıyla anlaşma yapıldığını belirtti.

GAZZE'YE ARAÇLAR GİREBİLECEK

Perşembe günü bazı otomobil ve otobüslerin Gazze'ye gireceğini ifade eden Mukadime, sayıya ilişkin bilgi vermedi.Konuyla ilgili İsrail tarafından açıklama yapılmazken, anlaşma uygulandığı takdirde, 2007 yılından bu yana sadece yabancı pasaport taşıyan ve istisnai durumlardaki insanların geçişi için kullanılan Beyt Hanun'dan Gazze'ye ilk kez araç girmiş olacak.

İSRAİL İZİN VERMEDİĞİ İÇİN YENİ ARAÇ İTHAL EDEMİYOR

İsrail'in 2006 yılından beri abluka altında tuttuğu Gazze'de Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'ndan geçen sınırlı sayıdaki araç dışında yeni araç pek bulunmuyor. İsrail izin vermediği için de yeni model araçlar ithal edilemiyor.

İSRAİL'İN KONTROLÜNDE BULUNUYOR

Gazze'de giriş çıkışların yapıldığı 7 sınır kapısından Refah hariç 6'sı, İsrail'in kontrolünde bulunuyor. Bu kapılardan ticari amaçla kullanılan 4'ü Hamas'ın seçimleri kazanarak görevi devralmasının ardından Haziran 2007'de İsrail tarafından kapatılmıştı. Diğer kapılardan Beyt Hanun yabancı pasaport taşıyanlar, hasta ve iş adamlarının Batı Şeria'ya geçişi, Kerm Ebu Salim ise bazı ticari ürünlerin geçişi için kullanılıyor. Kerm Ebu Salim Kapısı da çeşitli gerekçelerle sık sık kapatılıyor.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN İsrail'den önemli adım! 2007'den bu yana bir ilk haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • Misafir 12 Temmuz 2016 11:24 yok gazze ye araç girecekmiş,daha neler.akp hükümeti ufak tefek işleri başarı diye kakalıyor.filistin nin tam bağımsızlığı için,erdoğan filistin devletine destek olmaktan vazgeçti.bu ihanet,gazze için yapılan ufacık işlerle gizleniyor.batı şeria,ramallah,kudüs ve israil deki filistin kamplarında ablukalar yıllardır devam ediyor.insani yardımların girişi engelleniyor.filistin nin tam bağımsızlığı engelleniyor.bütün bunlar yandaş basınca gözden kaçırılıp,gazze ablukası meselesinene dökülerek filistin davasına ihanet ediliyor.erdoğan, gazze kahramnı olarak lanse ediliyor,algı operasyonu yapılıyor.zaten bu hizmetlerinden ötürü israil başbakanı erdoğan ı tebrik ve taktir etti.

    CEVAP YAZ 5 8

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro