YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 18 Ocak 2016 14:14 - Güncelleme: 18 Ocak 2016 14:17

IŞİD'e destek veren akademisyenler!

Şimdi gözlerinizi kapatın ve İstanbul’un, Ankara’nın, İzmir’in bazı ilçelerine bir şekilde IŞİD’in hendek kazdığını, barikat kurduğunu, fark edilmesi zor patlayıcılar yerleştirdiğini düşünün. Güvenlik güçleri mahalleye girmeye kalktığında, teröristlerin gasp ettiği tırlarla yolu kapattığını ve keskin nişancılarıyla pusuya yattığını hayal edin. O mahallede yaşıyorsunuz. Evinizin bulunduğu sokakta birazdan çatışma çıkacak. IŞİD mensubu teröristler, devletin mahalleye girmesini bekliyor.

Tam o esnada son dakika haberi geçiyor televizyonda. 1128 akademisyen ortak bildiri yayınlıyor ve diyor ki “Çocuklar ölmesin, barış olsun, devlet operasyonları durdursun.”

Sokağınıza hendek kazanlara, sokağınızın bırakılmasını isteyenler ve bunun adına “Çocuklar ölmesin” diyen memleketimizin aydınları, sizin için sizi IŞİD’e teslim ediyorlar.

Akademisyenlere terör soruşturması yapılmasını destekliyor değilim, ifade özgürlüğüdür, isteyen istediğini söyleyebilir, talep edebilir ama benim de onları eleştirme hakkım vardır.

Polisimizin aylık 3-4 bin liralık gelirle, her an vurulma, her an sakat kalma, her an eşini, annesini, babasını, evlatlarını yapayalnız bırakma psikolojisi ile yaşıyorken bir de birilerinin onlara bebek katili, yağmacı gibi hakaret içerikli propaganda yapıyor olması benim içimi acıtıyor.

“Çocuklar ölmesin” den kastı, devletin çocukları öldürmesi olan insanlar, hiçbir menfaati olmadan sabah akşam canları pahasına vatandaşın güvenliği için çalışan insanlara hakaret edemez, iftira atamaz. Belki buna gücü yetebilir ama asla buna vicdani olarak hakkı yoktur.

Bugün devlet, sivilleri öldürmeyi neden politika haline getirsin?

Herhangi bir sivilin ölmesinde devletin ne gibi bir çıkarı olabilir? Özellikle hayatını kaybeden her sivil, devleti iç siyasette sıkıştıracak baskıyı oluşturuyorken, devlet sivillerin ölmesi, çocukların ölmesi için neden çaba sarf etsin?

Menfaati ne olabilir?

Ama bu söylem, PKK’nın kendisine insan kaynağı sağlamasına, tabanını genişletmesine, destek bulmasına yarıyor.

Sosyal medyada sık sık gördüğümüz elinde silah, başında terör örgütünün flaması olan çocukların varlık sebebi, o çocuklar sayesinde daha fazla güvenlik gücünün öldürülebilmesi değildir. O çocukların ölümü sayesinde yapılacak propagandadır.

“Çocuklar ölmesin” sloganını, terör örgütünün çıkarlarına uygun şekilde kullanmak daha fazla çocuğun ölmesini, daha fazla insanın yaralanmasını, daha fazla insanın hayatının kararmasına sebep olacaktır.

Süreç içerisinde görevini kötüye kullanan kamu görevlileri olabilir. Örneğin Dilek Doğan’ı öldüren polise mutlak surette hesap sorulması talep edilmelidir. Eğer devlet personelini koruyorsa, bununla mücadele edilmelidir ama görevini kötüye kullananlar yüzünden hiç kimse hendek kazılan, barikat kurulan sokakta yaşamaya mahkûm edilemez.

Mesele Ak Parti-Muhalefet meselesi değildir. Dün çözüm-barış sürecine destek verenlerden birisiydim. Eğer teröristler çatışmak yerine masaya oturup, samimi bir çözüm vaat ediyorlarsa bugün de sorunun masada çözülmesinden yanayım ama çözümden kasıt, o coğrafyanın yönetiminin PKK’ya bırakılması ise, PKK’nın o bölgede her istediğini rahatça yapabilmesi ise, vatandaşların PKK’ya teslim edilmesi ise buna dün de karşıydım bugün de karşıyım.

Aynı şekilde konuşmak, masada sorunu çözmek isteyenlerle savaşılmasına dün de karşıydım, bugün de karşıyım ama bugün masaya oturmak yerine sokaklara hendek kazanlara karşı operasyon yürütülmesinin durdurulmasını istemek, tam bir akıl tutulmasıdır ya da PKK’nın çıkarlarına hizmet etmektir.

twitter.com/umitsamimi
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN IŞİD'e destek veren akademisyenler! yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • Misafir 25 Ocak 2016 08:19 Biz de karşı imza verdik bizden neden bahsetmiyorsunuz.Sanki bütün Akademisyenler imzalamış gibi bir algı oluşturuluyor. Binlerce karşı imza var. Lütfen bunu da yazın.

    CEVAP YAZ 0 3
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro