eposta yazdır zoom+ zoom-

İranlı gelen turistleri anlamak için Farsça öğrenmeye başladılar

İranlı gelen turistleri anlamak için Farsça öğrenmeye başladılar

İRAN'dan gezi ve alışveriş için Van'ı tercih eden turistlerin artan ilgisi karşısında esnaf daha iyi iletişim kurup hizmet sunmak için Farsça öğrenmeye başladı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 15-11-2017 06:00 - Güncelleme: 15-11-2017 06:00

İranlı turistlerin Van'a yoğun ilgisi karşısında esnaf, Farsça öğrenmeye başladı.

Van'ı tercih eden İranli turist sayısının her geçen gün artmasıyla merkez Tuşba Belediyesi, esnafın talebi üzerine Farsça kursu açtı. Kursa kayıt yaptıran esnaf, İranlı turistlerle daha iyi iletişim kurup, müşterilerine kaliteli hizmet sunmayı hedefliyor. Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, kenti ziyaret eden İranlıların esnafla iletişim güçlüğü çektiğini anlattı.

Söz konusu iletişim sıkıntısını gidermek için kurs açtıklarını belirten Özgökçe, "İranlı turist anlamında ilimiz büyük bir patlama yaşıyor. Özellikle ilimizi son 8 ayda yaklaşık 400 bin İranlı turist ziyaret etti. İlimizde turizm anlamında büyük potansiyel var ve biz buna hazırlıklı olmalıyız. Tuşba Belediyesi olarak İranlı turistlerle esnafımızın iletişim kurma engelini ortadan kaldırmak amacıyla Farsça kurs açtık" dedi.

Özgökçe, "Vatandaşlarımızın İranlı misafirlerimizle rahat iletişime geçebilmeleri için bu eğitimi veriyoruz. Halkımızın talebi doğrultusunda açılan kurs, şu an kapasitemizin çok üzerinde müracaatlar gerçekleştiği için ikinci daha sonra da üçüncü sınıflarımızı açtık" diye konuştu.

İLETİŞİM PROBLEMİMİZ AZALDI

Esnaf Nazan Karacabey, iki ay önce kentte bir kafe açtığını belirtti. Kafede İranlı müşterileriyle iletişim sıkıntısı yaşadığını kaydeden Karacabey, şunları kaydetti:

"Kentimize yoğun İranlı turistlerin gelmesi esnaflar olarak çok sevindirici bir durum ama Farsça bilmememiz bazen müşterilerimizle iletişim problemi yaşamamıza neden oldu. Gittiğimiz kurstan iyi bir şekilde verim alarak müşterilerimizle olan iletişim problemini azalttık"

İşletme sahibi Çetin Vanlı da İranlı turistleri iş yerine çekmek için dil öğrenmeye karar verdiğini söyledi.

"Turistler bizim velinimetimiz" diyen Vanlı, "Onlara daha iyi hizmet sunmak için Farsça öğrenmeye başladım. Aynı zamanda ilimizin güzelliklerini ve tarihi değerlerini de anlatabilmemiz için bu dili öğrenmemiz gerekiyor." ifadesini kullandı.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN İranlı gelen turistleri anlamak için Farsça öğrenmeye başladılar haberine yorum yapın

tw gp fb rs yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro