eposta yazdır zoom+ zoom-

Irak'tan son dakika Kerkük valisi kararı! Kürtler şokta

Irak'tan son dakika Kerkük valisi kararı! Kürtler şokta

IRAK yönetimi ile Kuzey Irak Kürt yönetimi arasındaki referandum geriliminde düğmeye basıldı. Bağdat yönetiminden Kerkük Valisi için son dakika kararı geldi. Başbakan İbadi, Kerkük Valisi Necmettin Kerim'in görevden alınması kararını imzaladı. Peki Kerkük'ün konumu ne Kerim'in azli mümkün mü?

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 14-09-2017 12:57 - Güncelleme: 14-09-2017 13:29

IRAK Başbakanı Haydar Abadi, Kerkük Valisi Necmeddin Kerim’in görevden alınması kararını imzalayarak, oylama için parlamentoya gönderdi. Necmettin Kerim 'Beni parlamento görevden alamaz' diyor.

Irak Parlamentosu Başkanı Selim Cuburi’nin ofisinden yapılan açıklamada, Abadi’nin talebinin, bugün kendilerine ulaştığı bildirildi. KYB Irak Parlamentosu Grup Başkanı Arez Abdullah, “Necmeddin Kerim’in görevden uzaklaştırılması için parlamentoda imza toplanmış. Ancak Parlamento Başkanlığı’na, bu konuyu gündeme almaması için talepte bulunduk. Şimdilik bugünkü gündeme alınmış değil” dedi.

PARLAMENTO GÖREVDEN ALABİLİR Mİ?
Kerkük konumu tartışmalı vilayetlerden biri. Haliyle Bağdat yönetiminin Kerkük Valisi Necmettin Kerim'i görevden alma yetkisi olup olmadığı da bir muamma. Kürtler'e göre merkezi yönetim böyle bir karar alamaz, parlamentonun da bu konuda bir yetkisi yok.

NECMETTİN KERİM : BENİ HALK SEÇTİ

25 Eylül'den sonra iç savaş çıkacak! Bu kaçınılmaz

Kerkük Valisi Kerim, kendisini Bağdat yönetiminin görevden alamayacağını söylüyor.

-“Bana Irak Parlementosu’ndan güvenoyu verilmedi ki benden alsınlar. Beni vali olarak seçen, Kerkük İl Meclisi’dir. Kerkük İl Meclisi ile valinin şahsi maneviyatı var. Son seçimde halkın yarısından fazlasının oyunu aldım. Bir sonraki seçime kadar Kerkük halkının hizmetindeyim. Ne zaman ki Kerkük halkı benim çalışmama ihtiyaçları olmadığını belirtir, o zaman bütün yasalara bağlı kalırım. Ancak ben burada Kerkük halkına hizmet ediyorum. Halk bana güvenoyu verdi, Irak Parlamentosu değil.”

NECMETTİN KERİM'İN REFERANDUM KARARI
Kerkük Valisi Necmettin Kerim, uyarıları rağmen 25 Eylül'deki bağımsız Kürdistan referandumuna katılma kararı vermişti. Necmettin Kerim oldu bitti ile Kerkük'ü Kürt ili haline getirmek için attığı adımlarla biliniyor. Bu amaçla Kerkük'te Kürtçeyi resmi dil ilan edip Kürt bayrağını da resmi kurumlara çektirmişti.

Kerkük kimin? Türkmen - Kürt - Arap nüfusu ne kadar?

Necmettin Kerim kimdir? Kerkük valisinin PKK fotoğrafları

 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Irak'tan son dakika Kerkük valisi kararı! Kürtler şokta haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR8 YORUM
  • hakan 14 Eylül 2017 18:05 valilik makamlarının siyasi olması büyük sorun teşkil ediyor. ha abd eyaletleri gibi büyük topraklar olur o zaman iş değişir, lakin bir şehirin valilik makamı siyasileşirse o şehirde sadece kaos olur...

    CEVAP YAZ 0 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro