eposta yazdır zoom+ zoom-

Irak'ta son durum! Irak'ta neler oluyor sıcak gelişmeler var

IRAK 'ta yaşanan son dakika gelişmelerin ardı arkası kesilmiyor. Peşmerge Altınköprü kasabasındaki Hindistan köprüsünü havaya uçurdu. Irak ordusu ise o görüntüleri paylaştı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 22-10-2017 11:35 - Güncelleme: 22-10-2017 11:35

Irak Ordusu, havaya uçurulduğu belirtilen Altınköprü kasabasındaki Hindistan köprüsüne ait görüntüleri yayınladı.

Irak Ordusu'nun resmi Twitter hesabında Kerkük ile Erbil arasında bulunan ve peşmerge tarafından havaya uçurulduğu belirtilen Hindistan köprüsüyle ilgili görüntü yayınlandı.

ASKERİ GEÇİŞLERİN ÖNLENMESİ İÇİN KÖPRÜYÜ PATLATTILAR

Twitter hesabında görüntülerin Hindistan köprüsüne ait olduğu ve Barzani peşmergeleri tarafından havaya uçurulduğu belirtildi. Peşmerge yetkilileri ise, patlatılan köprünün askeri geçişlerin önlenmesi amacıyla sadece bir kısmının havaya uçurulduğunu köprüye bütünüyle zarar verilmediğini şartların normalleşmesinden sonra köprünün tekrar onarılacağını söyledi.

SADDAM HÜSEYİN DÖNEMİNDE YAPILMIŞTI

Köprü, 1980 yılında İran Irak savaşı sırasında Saddam Hüseyin tarafından Hindistan'dan getirilen bir  mühendis tarafından yapıldığı için ismi Hindistan köprüsü olarak geçiyor. Altınköprü' de eski ve tarihi  olan  ve birbirine bağlantılı iki köprü  daha  bulunuyor. Bunlarda Tezihine ve Orta mahallelerinde yer alıyor.

IRAK SINIRINA 3 KORİDOR

Türkiye, sınır güvenliğini sağlamak, üs bölgelerini garantiye almak için Irak-Suriye sınır hattında terör örgütlerine her an askeri müdahale başlatabilecek 3 koridor oluşturdu. Olası bir tehdit sonrası alınacak müdahale kararı için askeri planlar hazır. Gerektiğinde anında müdahale edecek birliklerin görev dağılımı yapıldı. Hatay-Reyhanlı'daki 'İdlib-Afrin koridoru' terör örgütünün tehdidine karşı aktif hale getirildi ve harekât başladı. Hakkari Şemdinli'deki 'Kandil koridoru'nda, Hakkari Derecik'teki, 'Kerkük koridoru'nda ise görev gücü elleri tetikte bekliyor.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Irak'ta son durum! Irak'ta neler oluyor sıcak gelişmeler var haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR4 YORUM
  • Misafir 22 Ekim 2017 16:59 Yaw Amerika burası ne alaka.? Normal köprü yıkımı

    CEVAP YAZ 1 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro