05 Eylül 2015
 • İstanbul
  31°C

   
 • Ankara
  34°C

   
 • İzmir
  37°C

   
Piyasalar
 • USD3,01
 • EURO3,35
 • ALTIN713,00
 • BIST 10072950,11
Yazıyı Yazdır

YAZARLAR HATİCE KÜBRA

İNTERNETHABER kimin yandaşı?

01 Mart 2010 PazartesiHatice KÜBRA
Başlığı okuyan herkesin kafasında eminim hemen bir cevap belirdi. Beliren cevabın da "İnternethaber kimsenin yandaşı değil" türünde olmadığı gönderdiğiniz mail ve yorumlardan rahatlıkla anlaşılabiliyor. Bütün okurlarımız için geçerli değilse bile çoğunluğun fikri bu yönde. Sizden bununla ilgili öyle çok mail aldım ki bu konuyu yazmadan geçemedim. Peki İnternethaber kimin yandaşı?

Gelen bir çok yorum İnternethaber'i iktidar yandaşı olarak nitelese de MHP, CHP, BDP yandaşı diyenler de azımsanmayacak kadar fazla. Sadece siyasi partilerle de sınırlı kalmıyor bu yandaşlık; dindar kesim yandaşlığı, milliyetçi muhafazakar yandaşlığı, Kürt yandaşlığı gibi pek çok yandaş yakıştırmaları da mevcut. Tabi son olarak benim okur temsilcisi olmamdan kaynaklı türban yandaşlığını da yabana atmamak lazım.

İnanın benim bile kafam karıştı. Doğrusu "Birilerine yandaş olmak için yanından bile geçmenize gerek yokmuş demek ki" diye düşünmedim değil. "Sırdaşımız, dertdaşımız, arkadaşımız hepsi tamam da varsa bir yandaşımız biz de bilelim" diye konuyu İnternethaber Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Özışık'la konuştuğum da şu cevabı aldım:

" İnternethaber kurulduğundan beri bu tür eleştiriler sık sık gelir. Bir gün biri AK Parti'li ilan eder, bir başkası CHP'li. Saadet Parti'li ilan eden de var PKK yanlısı ilan eden de. Ancak yaşanmış olaylardan yola çıkarak bir kaç örnek vermek istiyorum.
 
BDP ile ilgili ajanslardan gelen bir haberi kullandığımızda, okurlar tarafından o haberin altına iliştirilen yorumun birinde PKK'lı ilan edilirken bir diğerin de Kürt düşmanı olmakla suçlanıyoruz.

Bir başka çarpıcı örnekse AK Parti ile ilgili Hürriyet, Milliyet gibi muhalif sayılabilecek sitelerde yer alan bir haberi alıntılayıp İnternethaber okurunun dikkatine sunduğumuzda bu haberden dolayı "AK Parti yandaşı" olarak ilan ediliyoruz. Oysa aynı haberin Hürriyet'teki versiyonuna gelen yorumlara baktığımızda "AK Parti düşmanı" denildiğini görüyoruz. Bu da bazı okurlarımızın haberlere ön yargıyla yaklaştığını gösteriyor.

Her zaman söylüyoruz bir kez daha hatırlatalım: Anadolu Ajansı, CİHAN Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı, İHLAS Haber Ajansı gibi ajansların abonesiyiz. Oradan gelen haberlerin içeriğini değiştirmeden yayına veriyoruz. Sırf bu ajanslardan gelen haberleri kullandığımız için her gün bir başka partinin yandaşı olarak ilan ediliyoruz. Bizim tarafsızlığımıza olan inancımız da bu noktada başlıyor. Her gün ayrı bir parti yandaşı olarak ilan edilmek bile bizim, her partiye eşit mesafede yaklaştığımızın en açık göstergesidir.

Okurlarımız sadece başlığa bakarak yorum yapmasınlar. Haberin içeriğine bakma zahmetini göstermeden yorumlayanların eleştirilerini de dikkate almıyoruz."

Son yılların moda tabirlerinden biri haline gelen "yandaş" olma durumunun İnternethaber'e yansıması üzerine Süleyman Özışık'ın verdiği cevabı okudunuz. Şimdi başa dönersek; "yazının başlığını okuduğunuzda kafanızda beliren cevap hala aynı mı?" bilemiyorum. Ama en azından değerlendirme yaparken biraz daha geniş kapsamlı bakmak gerektiği fikrine sanırım katılırsınız.
 
Okur yandaşı olarak bu konuyla ilgili İnternethaber yönetiminin düşüncesini sizlere iletmiş oldum. Bundan sonrası her zamanki gibi yine okura kalıyor.
Yorum Ekle
1000

Bu habere yapılan yorumlar

87 Yorum

Sırala : Son Yorumlar |

Onay Bekleyen Yorumlar (0)

 • SULTAN KARABULUT

  19 Haziran 2013 Çarşamba 11:49

  CAMİ ler Allahın evidir, gitmek isteyene her daim zaten açıktır bu gençlerin imanlarını milliyetçiliklerini sorgulamak kimsenin haddine değil...gelip gidip herşeyi dine bağlamak neden? Düz mantıktan sözediyorsanız Genelevlerde Direnişcilere kapılarını açtı şimdi her vakit orayadamı gitmeleri gerek..
  Cevapla

 • sortieboy

  01 Eylül 2010 Çarşamba 19:29

  Yaw bırak Allahınızı severseniz kimin yanlısını olduğunuzu bilmeyen mi var. Bu halk yemez gülüm boşuna Erdoğan ağzıyla konuşmayın.
  Cevapla

 • A Politik

  10 Nisan 2010 Cumartesi 13:23

  Değerli Yorumcumuz, Her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte;hakaret,küfür,aşağılama vb.içeren,toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz.Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler,ilginize teşekkür ederiz. Saygılarımızla
  Cevapla

 • athmosfery

  31 Mart 2010 Çarşamba 17:15

  illa ki herkes girmek zorunda buraya istemeyen girmez ve görmez illa ki suç teşkil ettiğini düşünüyosa gider mahkemeye veriir yandaşlıkta bir suçtur
  Cevapla

 • bucalı neco

  07 Mart 2010 Pazar 05:24

  Haber başlıkları ile içerikleri arasındaki farklılıklar özışıklar int.gazeteciliği holdinginin ""mendakka dukka önce cukka"" yandaşıdır düşüncesine sevkediyor insanı.
  Cevapla

 • aaltentr

  03 Mart 2010 Çarşamba 19:17

  Bir haberde askere küfreden, kötüleyenlerin yorumun yayinlaniyoz, biz savununca ''kriterler'' ve yayinlanmiyor... kötülüyorsunuz, ispat istiyoruz bizi takan yok.. Dilek YARAŞ'in yazilarinda ''Türk'' yandasligi iceren bitane gösterin... Diyoruz ki ispatlayin, haberin kaynagi gosteriliyo. belge gosterin, video cekin,roportaj yapin diyoruz, yok.. Ama karalamaya gelince yap haberi, yaz yaziyi, millet ne diyo hic umrunuzda degil.. Bi bakiyosun, aha baska yazi yazilmis, senin elestirini istegini takan yok.. internethaber, yandas degil dogrudur.. Türkiye ve Türk yandasi degil... Siz devam edin...
  Cevapla

 • metinok61

  03 Mart 2010 Çarşamba 19:13

  İnternet haberde haber okumak yorum yazmak çin işgencesini geçti.Bizmi hatalıyız. Bildiklerimizi mi unuttuk. Ben böyle site yenileyeni.....
  Cevapla

 • Crystal

  03 Mart 2010 Çarşamba 16:18

  "Okurlarımız sadece başlığa bakarak yorum yapmasınlar. Haberin içeriğine bakma zahmetini göstermeden yorumlayanların eleştirilerini de dikkate almıyoruz." demissiniz.. Cogu zaman haberlere duzgun baslik konulmadiginin siz de farkindasiniz yani..
  Cevapla

 • r-tayyip-erdogan

  03 Mart 2010 Çarşamba 16:16

  tayyibin yandaşıdır
  Cevapla

 • ERPOL
  / @ kulali

  03 Mart 2010 Çarşamba 15:17

  aynen kardeş aynen onlar ne kadar taraf olurlarsa olsunlar biz muallefet olmaya devam edip gerçekleri yüzlerine haykıracagız kimseye boyun eymeden ...
  Cevapla
Yazarın Diğer Yazıları
Haberleri sitene ekle
Yükleniyor...