02 Eylül 2015
 • İstanbul
  32°C

   
 • Ankara
  35°C

   
 • İzmir
  34°C

   
Piyasalar
 • USD2,94
 • EURO3,32
 • ALTIN711,00
 • BIST 10073613,74

GÜNDEM

Güncelleme :27-01-2014 11:14|Haber Tarihi :27-01-2014 11:022 Yorum

İnternete sansür geliyor mu?

İnternete sansür geliyor mu? İnternete sansür geliyor mu? İnternete sansür geliyor mu?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, NTV canlı yayınında gündemdeki gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı.

İnternet düzenlemesinin amacı ne?

İnternet düzenlemesi kimleri etkileyecek?

Düzenlemenin detayları ne?

Tasarıdaki tartışmalı maddeyle ne amaçlanıyor?

İşte Bakan Elvan'ın bu sorulara verdiği yanıtlar...

İNTERNET DÜZENLEMESİNİN NEDENİ NE?

Mevcut yasa ihtiyaçlara cevap veremez hale geldi. Sizin kişisel, şahsınıza yönelik, ailenize yönelik uygunsuz video veya resimler söz konusu oldu. Bunu birileri internet ortamına koydu ve yayınlamaya başladı. Böyle bir durumda siz ne yapacaksınız? Diyelim sizin şahsınıza yönelik çok değişik hakaretler küfürler edildi, yalan yanlış ifadeler kullanıldı, sizinle ilgisi olmayan ithamlarda bulunuldu. Ne yapacaksınız? Cevap yok. Önce içerik sağlayıcısına şahıs olarak başvuruyorsunuz ve iki gün bekliyorsunuz.

Belki hemen engellenmesi gereken bir yayın. İki gün sonra mahkemeye başvuruyorsunuz ve üç gün içinde mahkeme karar veriyor. Diyelim ‘Ahmet Bey’le ilgili bu yayının kaldırılması gerekli’ dedi. Siz o kararı alıp içerik sahibine götürüyorsunuz. Ama bu arada içerik dağıldı tabii. İçerik sahibi yurtdışındaysa hiçbir kurumun Türkiye'de bulunan size karşı yapılmış olan bu içerik konusunda yetkisi yok. Siz mağdursunuz kim koruyacak hakkınızı? Mevcut yasamızdaki bazı maddelerin hiç uygulanabilirliği yoktu. Özellikle kişilik haklarının korunması ve özel hayatın gizliliği konusunda sonuçlanmış bir tane netice yok.

İÇERİK SAĞLAYICILARI ETKİLECEK Mİ?

Bir şey ifade etmeyebilir onlar için. Sizin mahkeme kararınız birçok hususta da uygulanmamıştır. Mevcut yasada eliniz konulunuz bağlı. Ne sizin yapabileceğiniz ne de devletin yapabileceği bir şey var.

NASIL BİR DÜZENLEME YAPILACAK?

Son bir haftadır basında çıkan haberler; ‘internete sansür, internet siteleri kapatılacak, fişleme yapılacak’ buna benzer hiçbir geçerliliği olmayan ifadeler. O tasarıyı alıp ne var içinde diye baktıklarını zannetmiyorum. Gerçekten baksalar bir sansür uygulamadığımızı net olarak görecekler. Mevcut düzenlemede vardı sansür. Sizin şahsınıza yönelik diyelim çok somut bir hakaret söz konusu. İnternet sayfasının bir satırında var diyelim mahkeme o beş günün sonunda içeriğin çıkarılması yönünde karar veriyordu ve içerik çıkmayınca site kapatılsın diyordu. Mevcut düzenleme bu. Özellikle internet sitelerinin kapatılması yönünde mahkemelerimiz karar alıyordu. Yeni düzenlemede mahkemelere diyor ki ‘sadece ve sadece o sayfayı, o paragrafı engelleyeceksin’ diyor. Site yine internetle ilgili uygulamalarına devam edecek ama sadece ve sadece suç teşkil eden ve mahkemenin karar verdiği bölümü çıkaracaklar. Sansür diyorlar yine bununla ilgili hapis cezaları vardı. Biz bu hapis cezalarını kaldırıp para cezalarına çeviriyoruz.

Özellikle biz büyük yer ve içerik sağlayıcıları Türkiye'ye çekmek istiyoruz, yatırım yapmalarını istiyoruz. O nedenle hapis cezasını para cezasına dönüştüren bir düzenleme yaptık.

ÖZEL HAYATI İHLALDE VATANDAŞ NE YAPACAK?

İki konu var burada kişilik haklarının korunması ve özel hayatın gizliliği. Sizinle ilgili internette bir yerde hakarette bulunuldu, size küfürler edildi, yalan yanlış bilgiler edildi bunlar kişilik haklarının ihlaline yönelik hususlar. Bir makale olabilir, bir video olabilir, bir ses kaydı olabilir. Bir de bizzat sizin şahsınızı ilgilendiren, ailenizi ilgilendiren uygunsuz fotoğraf, video hemen engellenmesi gereken hususlar söz konusu olabilir. Kişilik haklarının ihlali söz konusu olduğunda iki gün beklemek zorunda değilsiniz. İçerik ve yer sağlayıcısına başvuru yapabiliyorsunuz yine ama kişilik haklarınızın ihlal edildiğini tespit ettiğiniz an mahkemeye başvuru hakkınız var. Mahkeme 24 saat içinde kararını vermek zorunda. Mahkeme kararından sonra bu karar erişim sağlayıcıları birliğine gönderilecek. Bu birlik o mahkeme kararını 4 saat için uygulayacak. Mevcut düzenlemede mahkeme kararı ya siteyi kapatıyordu ya da içeriği çıkarın diyordu. Mahkeme kararı uygulanamıyordu. Ama şu anda hemen süreci hızlandırıyoruz hem uygulanabilir hale getiriyor hem de internet sitesinin tamamen kapatılmasını engelliyoruz. Siz mahkeme kararını alıp kapı kapı dolaşmıyorsunuz mahkeme kararını birliğe veriyorsunuz. Burada vatandaşımızın mağduriyetin önlenmesidir.

Özel hayatın gizliğindeki süreç biraz daha farklı. Eğer bizzat özel hayatınıza yönelik bir müdahale söz konusuysa, uygunsuz olan bazı video olabilir, ailenize yönelik uygunsuz ifadeler videolar söz konusu olabilir. Bunu tespit eder etmez TİB’e başvuruyorsunuz ve o da erişimm sağlayıcıları birliğine gönderiyor başvurunuzu ve birlik 4 saat içinde engellemeyi yapıyor. Ama bu geçici bir engelleme. Sonra mahkemeye gidiyorsunuz ve 48 saat içinde kararını veriyor mahkeme. O karar doğrultusunda erişim sağlayıcıları birliği kararı sağlıyor. Ancak diyelim gecikmesinde son derece sakınca bulunan bir içerik söz konusu. Ekranda bir dakika bile kalmaması gereken bir görüntü söz konusu. Anayasamızda da var bu. Böyle bir durumda TİB başkanı doğrudan erişimi engelleme yetkisine sahip. Ancak buna mahkeme kararı da açık.

TASARIDAKİ TARTIŞMALI MADDE

Özellikle internetle uğraşan sivil toplum örgütlerimizin bununla ilgili bazı olumsuz açıklamalar yaptığını gördüm. İnternetle uğraşan kesimlerin dünyadaki gelişmeleri bilmesi gerekiyor, gelişmiş ülkelerdeki düzenlemeler nedir, Amerika’daki düzenlemeler nedir bunlara vakıf olması gerekiyor. Avrupa Birliği direktifi diyor ki; 6 aydan 2 yıla kadar trafik bilgilerini tutmak zorundasınız. Biz bu direktifi tasarımıza koyduk. İçerik konusunda bilgi sahibi olabilecekler mi konusunda bir kere burada kaydedilen sadece ve sadece trafik bilgileri. İçeriğine yönelik bilginin saklanması yasak. Bunu yer sağlayıcılar yapacak trafik bilgilerini saklamayı. Diyelim bir terörist yargılanıyor ve mahkeme bunun geçmiş 6 ayının internet ortamında kimlerle bağlantı kurduğunu anlamaya çalışıyor. Mahkeme bu trafik bilgilerini istiyor, TİB’de sadece bu mahkemeye gönderiyor bu bilgileri. Yargı kararı olmadan bu bilgilere ulaşılması söz konusu değil. Bu bilgileri muhafaza edenler bir şekilde bu trafik bilgilerini 3. şahıslarla paylaşırlarsa bunun 6 yıla kadar hapis cezası var.Haberi Yazdır
 
Yorum Ekle
1000
   

  Bu habere yapılan yorumlar

  2 Yorum

  Sırala : Son Yorumlar |

  Onay Bekleyen Yorumlar (0)

  • yılmaz karadağ

   27 Ocak 2014 Pazartesi 11:53

   hala bu masala inanan kaldı mı ya? youtubeu atatürke hakaretten yasakladılar. herkes giriyordu.kim yasaklayabilirmiş internmeti ya?
   Cevapla

  • YOLUN SONU

   27 Ocak 2014 Pazartesi 11:18

   YAZIKLAR OLSUN INTERNETIDE ISRTEDIGINIZ GIBI SUSTURUNDA SIZI KIMSE ELESTIREMESIN YOLA DEVAM AMA YOLUN SONU GELDI NE YAPARSANIZ YAPIN
   Cevapla
   Bu elma her derde deva!
   En yalancı burç hangisi?
   GÜNCEL02 Eylül 20151125 Kez İzlendi!
   En yalancı burç hangisi?burçların yalanla olan ilişkisi nasıldır? İşte burçlar ve yalan arasındaki ilişkileri...
   120 bin dolar gelire büyük ilgi!
   MEDYA02 Eylül 20157054 Kez İzlendi!
   120 bin dolar gelire büyük ilgi!İzdivaç programında kısmet arayan amca "120.000 $ aylık gelirim var." dedi, kadın erkek talip olmak için sıraya girdi.
   Tecavüze karşı 'meme ütüleme
   GÜNCEL02 Eylül 2015
   Tecavüze karşı 'meme ütüleme8143 Kez İzlendi!
   Evlerini Suriyelilere açmaya hazırlar
   DÜNYA01 Eylül 2015
   Evlerini Suriyelilere açmaya hazırlar5013 Kez İzlendi!
   Koza İpek Holding aranıyor
   GÜNCEL01 Eylül 2015
   Koza İpek Holding aranıyor2290 Kez İzlendi!
   Diğer Siteler İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2011 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
   Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98
   Yükleniyor...