YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 24 Haziran 2016 11:12 - Güncelleme: 24 Haziran 2016 11:18

İngilizlerin ikiyüzlülüğü!

İngiltere, yaptığı referandum sonrasında Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı aldı. Aylardır televizyonlarda tartışma programları yapıldı, gazetelerde köşe yazarları konuyu değerlendirdi ve sonunda toplum, Avrupa Birliği’nden çıkalım dedi.

Gerekçe olarak birlik üyelerinin veto kararlarının İngiltere’nin bağımsızlığını etkilediğini söylediler, her ay birlik için ödenen paraların ekonomik kayıp olduğunu ileri sürdüler, birliğin imkanlarından az yararlanıldığından bahsettiler fakat gerçek neden yukarıdaki ifadelerin hiç birisi değildi.

Göçmenler, evet gerçekten sadece göçmenlere karşı daha katı bir politika uygulamak istedikleri için İngilizler birlikten çıkıyorlar. Diğer gerekçelerin tamamı, göçmenleri ülkeye almamak için oluşturulmuş zahiri sebepler. Keza mülteciler dışındaki gösterilen tüm nedenler, Avrupa Birliği’nin kurulduğu tarihten bu yana hep vardı. Bugün ortaya çıkmış değil fakat göçmen sorunu, ilk defa bugün bu kadar büyük bir öneme sahip oldu. Açıkçası İngiliz’ler yani Birleşik Krallık vatandaşları, Avrupa Birliği’nin mülteciler ile ilgili aldıkları kararları kabul etmek istemedikleri için bir çuval dolusu gerekçe ürettiler.

Göçmenlere karşı ırkçı davranan bu insanlar 2003 yılında dünyaya “Irak’ta kitle imha silahları var, diktatörlük var, insanlar zulüm içerisinde ve biz o insanları kurtaracağız” sloganlarını manşetler halinde sunup Irak’ı işgal ettiler. Sonrasında ise Irak’ı adeta teröristlere bıraktılar. Eline silah alan her 50 kişilik grup, egemenlik oluşturdu. Irak’ı mahallere kadar böldüler. Saddam Hüseyin diktatördü fakat Birleşik Krallık işgali öncesindeki zulüm, sonrasındaki kadar dehşet verici değildi. Halk diktatör tarafından yönetiliyordu fakat terör örgütlerinin insafına bırakılmamıştı. Bugün Irak ve Irak’ın oluşturduğu istikrarsızlık bölgeyi adeta orman kanunlarıyla yönetilen koca bir coğrafyaya dönüştürdü.

Bugün bu coğrafyadan yani ölümden, tecavüzden, yağmadan, işkenceden kaçan insanlar Birleşik Krallığa gitmek istediklerinde, ülkeye alınmamak için İngilizlerin “zalimin elinden kurtarmak istedikleri” insanlara karşı faşistçe politikalar üretiliyor.

Hani bu insanların refahı ve mutluluğu için işgal etmiştiniz oraları?

Derdinizin para ve petrol olmadığını söylemiştiniz.

Madem amacınız “Iraklıların demokratik bir ülkede yaşaması” idiyse, bugün neden bu göçmenleri ülkenize almamak için Avrupa Birliği’nden dahi çıkmayı göze alıyorsunuz?

Not: Irak’ın işgalini meşrulaştırmak için kullanılan en önemli done “Saddam’ın elinde kitle imha silahlarının’ olmasıydı lakin Saddam devrildikten sonra bu silahlar bulunamadı.
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN İngilizlerin ikiyüzlülüğü! yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR7 YORUM
  • Aydın09 26 Haziran 2016 19:45 Bizim oruçsuz ikiyüzlüler ise her akşam iftarda buluşuyor.

    CEVAP YAZ 0 0
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro