eposta yazdır zoom+ zoom-

İngilizlerden Erdoğan için skandal sözler

İngilizlerden Erdoğan için skandal sözler

İngiliz Times gazetesi, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'de ateş ile oynuyor" cümlesiyle başlayan başyazısında, "NATO'nun bir üyesi olarak Orta Doğu'daki amaçlarını gerçekleştirmek istiyorsa müttefikleriyle güven tazelemesi Türkiye'ye daha çok başarı getirir" ifadesi kullanıldı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 16-01-2018 09:20 - Güncelleme: 16-01-2018 09:20

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Times, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye'nin Afrin kentine her an operasyon düzenlenebileceğine dair yaptığı açıklamayı bir başyazısında yorumladı. Türkiye'nin NATO'nun bir üyesi olarak 'Orta Doğu'daki amaçlarını gerçekleştirmek istiyorsa müttefiklerinin güvenini tazelemesinin daha çok başarı getireceğini' savunan gazete, farklılıkların NATO içinde çözülmesi gerektiğini belirtti.

"Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'de ateş ile oynuyor" cümlesiyle başlayan başyazıda, Erdoğan'ın sözünü ettiği operasyonu gerçekleştirmesi takdirinde iki müttefik olan Türkiye ve ABD'nin karşı karşıya geleceği uyarısı yapıldı.

'FEDERAL BİR SURİYE İÇİN İLK ADIM'

'Erdoğan, Suriye'ye asker göndermeden önce bir daha düşünmeli' ifadesinin kullanıldığı yazıda Türkiye'nin son zamanlarda Suriye politikasının Kürt etkisini kontrol altına almaya çevrildiği belirtiliyor. YPG'nin 'Batılı güçler tarafından terör örgütü olarak görülen PKK'nın bir uzantısı' olduğunun da aktarıldığı yazıda şu ifadeler yer alıyor:
"Ancak ABD, sınırda devriye güçler kurmayı amaçlayarak mantıklı bir hedef güdüyor. IŞİD'in Suriye'nin kırılgan kuzey bölgesinde tekrar ortaya çıkması, savaşa kalıcı bir son verme umutlarını sona erdirir.

"Eski Kürt militanları Suriye sınırının koruyucuları olmaları için eğitmek, bölücülüğe ya da Türkiye karşıtı şiddete bir davetiye değil; ancak onların federal bir Suriye'ye entegre olmaları için ilk adım.

"Kürt sorunu, bağımsız bir Kürt devleti kurmak adına Orta Doğu'yu daha çok dağıtırak çözülemez. Batılı güçlerin amacı bir bütün ve gerçekten demokratik bir Suriye'de Kürtlerin daha çok yönetim sahibi olması için alan tanımak olmalıdır. Güvenli sınırlar bunun için hayati bir gereklilik, Türkiye'nin bu sınırlara saygı duyması da."

30 BİN KİŞİLİK SINIR GÜCÜ

Yazıda Türkiye'nin Erdoğan'ın belirttiği gibi Afrin'e operasyon düzenlemek istemesinin 'amacının ne olduğu konusunda kuşku uyandırdığı ve Türkiye'nin NATO'ya bağlılığına şüphe düşürdüğü' söyleniyor.

ABD liderliğindeki Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) karşıtı uluslararası koalisyon, Suriye'deki müttefikleriyle 30 bin kişilik bir sınır koruma gücü kuracağını açıklamıştı.

Reuters, bir kısmı Türkiye sınırında görev yapacak bu gücün yarısının Suriye Demokratik Güçleri'nden (SDG) oluşacağını duyurmuştu. Erdoğan ise buna tepki göstererek "Bize düşen de bu terör ordusunu daha doğmadan boğmaktır" dedi. Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) her an Afrin ve Menbiç'te harekâta başlayabileceğini de sözlerine ekledi.
 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN İngilizlerden Erdoğan için skandal sözler haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR17 YORUM
  • mniksek 16 Ocak 2018 11:31 TÜRİYE SUREYE SINIRINDA DEVRİYE GÜÇLERİ KURULACAKSA, BU BİR TERÖR ÖRGÜTÜYLEMİ KURULUR, TERÖRİSTLE BAŞKA BİR TERÖRİST ETKİSİZLEŞTİRİLİRMİ, BU OLAY TERÖRÜ MEŞRU KILMAK DEMEK, ABD NİN ASIL AMACI TÜRKİYENİN HUZURUNU BOZMAK, TÜRKİYE SANA BURNUNUN DİBİNDE HUZUR BOZUCU BİR TERÖR BİRLİĞİNİN KURULMASINA MÜSADE EDERMİ, TAA NERDEN ELİN İNGİLİZİ BU OLAYA SÖZLÜ MÜDAHALE EDİYORDA, KILIÇDAROĞLU VE ABDULLAH GÜL NEDEN SUSUYORLAR, PARDON ONLAR TÜRKİYENİN BEKASI SÖZ KONUSU OLUNCA KARIŞMAZLAR, MUĞLAK MUĞLAK SUSARLAR...

    CEVAP YAZ 3 6
KİMDİR ?
Recep Tayyip Erdoğan
RECEP TAYYİP ERDOĞAN KİMDİR?

Aslen Rizeli olan Recep Tayyip Erdoğan 26 Şubat 1954'te İstanbul'da doğdu. 1965 yılında Kasımpaşa Piyale İlkokulu'ndan, 1973 yılında ise İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden mezun oldu. Fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi'nden de diploma aldı.

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro