eposta yazdır zoom+ zoom-

İmralı'ya neden BDP'den Ayla Akat gitti?

İmralı'ya neden BDP'den Ayla Akat gitti?

BDP'de uzlaşmacı tavırlarıyla bilinen Ayla Akat Ata, İmralı ile hükümet arasındaki köprüyü oluşturacak gibi duruyor...

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 06-01-2013 11:44 - Güncelleme: 20-10-2015 05:00

Hükümetin başlattığı yeni müzakereler kapsamında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Ahmet Türk ile İmralı’la giderek Abdullah Öcalan ile görüşen BDP’li Ayla Akat Ata, önemli bir aktör olarak öne çıktı. Milliyet'ten Namık Durukan görüşmeci olarak neden Ayla Akat'ın gittiğinin cevabını verdi.

BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata’nın İmralı görüşmelerine katılan grubun içinde yer alması rastlantı değil. Akat Ata, hukukçu kimliğiyle uzun bir süre Diyarbakır’da İnsan Hakları Derneği’nde aktif olarak şimdi BDP Eşbaşkanı olan Selahattin Demirtaş ile birlikte yöneticilik yapmış, Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı ve Göç Der’de çalışmalarını sürdürmüş, siyasi olarak belli bir birikim ve deneyime sahip bir isim olarak biliniyor.

ÇATIŞMACI ORTAMLARDAN UZAK DURDU

Akat Ata, Diyarbakır İnsan Hakları Derneği yöneticiliği yaparken de, Öcalan’ın  yakalandığı dönemde de ilk gönüllü avukat olarak öne çıkmıştı. BDP’den önce HADEP’ten bu yana siyasetle ilgilendi ve çeşitli Kürt oluşumları içerisinde yer aldı. Akat Ata’nın BDP’de ve Meclis’te sakin duruşu, medya ilişkilerinden uzak durması ve barış sürecine katkı sağlamak için sağduyulu ve Kürt mücadelesine olan inancı parti içinde de dikkat çekiyor. Akat Ata, birçok toplumsal olay ve gösterilerde de en önde yer almasına karşın çatışmacı ortamlarda hep uzlaşma ve polisle diyaloğunda başarılı oldu.

KIŞANAK VE TUĞLUK'UN PKK'LILARLA SARILMALARI BÜYÜK TEPKİ GÖRDÜ

BDP’nin önemli aktörleri arasında yer alan Eşbaşkan Gülten Kışanak ve DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk’un Şemdinli’de PKK’lılarla kucaklaşması nedeniyle hükümet kanadında tepki görmesi de Ata’nın ismini öne çıkardı. 1976 doğumlu olan Akat Ata, evli ve Heval isminde bir de oğlu var. Akat Ata, Güneydoğu’da yaşanan kadın cinayetlerine ve kadın sorunlarına da duyarlı bir isim.

GÜNÜN TÜM SON DAKİKA HABER GELİŞMELERİ BU LİNKTE. TIKLAYIN

 

UZLAŞMACI KİMLİĞİ İLE KATKI SAĞLAYACAK

Hükümetin İmralı ile yeniden başlattığı görüşmelerde Akat Ata’nın rolü önümüzdeki süreçte daha da artacak. Hükümet ile BDP arasındaki görüşmelerin kilitlenmesi ya da uzlaşma sağlanamaması noktalarında Akat Ata’nın uzlaşmacı kimliğinin bu sürece katkı sağlacağı düşünülüyor. Akat Ata, ayrıca İmralı görüşmelerinin müzakereye dönüşmesi ihtimaline karşı, İmralı’nın dışarı ile bağlantısını sağlayacak ve İmralı adına hükümet kanadıyla görüşecek isim olarak da geçiyor.

PAYLAŞ tw fb

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro