eposta yazdır zoom+ zoom-

İlker Başbuğ Erdoğan ve Bahçeli'ye yanıt verdi

İlker Başbuğ Erdoğan ve Bahçeli'ye yanıt verdi

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, ''Afrin siyasete alet edilmesin'' sözlerini ağır şekilde eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye kendi sitesinden yazılı bir açıklama ile yanıt verdi. İlker Başbuğ açıklamasını tekrarlarken Erdoğan'ın ima ettiği şeye inanmak istemediğini söyledi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 14-02-2018 07:45 - Güncelleme: 14-02-2018 10:04

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, ''Sayın Cumhurbaşkanı’nın konuşma içeriğimle ilgili olarak tam ve doğru bilgilendirilmediğini düşündüğümü belirtmek isterim'' ifadelerini kullandı.

Başbuğ'un kendi internet sitesinde yayınladığı açıklama şöyle:

-''50 yıl hizmet ettiğim Türk Ordusunun bir mensubu olarak almış olduğum eğitim ve devlet adamlığı kişiliğinin gereği olarak bugüne kadar yaptığım bütün konuşma ve değerlendirmelerde hiçbir zaman ne kişileri ne de siyasi partileri hedef alan bir sözüm olmamıştır. Ancak, Sayın Devlet Bahçeli’nin grup toplantısında yaptığı konuşmada şahsımı hedef alan maksatlı ve yersiz ithamları karşısında bir açıklama yapma gereği hasıl olmuştur.

AFRİN AÇIKLAMAM

07 Şubat 2018 tarihinde şahsıma yöneltilen bir soru üzerine “Afrin’de Mehmetçik çatışıyor, askerimiz çatışıyor, şehit oluyor. Asker çatışırken, şehit olurken siyasidir falan gibi söylemlerin tartışılma zamanları değil” şeklinde bir yanıtım olmuştur.

ZEYTİN DALI HAREKATINA DESTEĞİM ORTADA

Zeytin Dalı Harekâtına ilişkin görüşlerim, düşüncelerim ve desteğim ortada iken, şahsıma yöneltilen değerlendirmeleri, yersiz ithamları ve üslubu kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Siyaset, elbette ülkenin güvenlik konularını, beka sorunlarını konuşmalı, değerlendirmelidir. Bunun aksi düşünülemez. Önemli olan, bir harekâtın ortasında ülkenin bütün unsurlarıyla bir bütünlük göstermesidir. Benim de her zaman altını çizmek istediğim husus budur.

ERDOĞAN'A YANIT: Sayın Cumhurbaşkanı’nın da konuşma içeriğimle ilgili olarak tam ve doğru bilgilendirilmediğini düşündüğümü belirtmek isterim. Ancak, beyanlarında geçen “gerekli cevabı alacak” şeklindeki ifade ile bugüne kadar uğradığımız haksızlıklara yeni bir haksızlığın daha ilave edilebileceğinin kastedildiğini değerlendirmek istemiyorum.''

İLKER BAŞBUĞ NE DEMİŞTİ: İlker Başbuğ, geçtiğimiz günlerde Afrin'de başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'nı değerlendirirken şu ifadeleri kullanmıştı: "Afrin'de Mehmetçik çatışıyor, askerimiz çatışıyor, şehit oluyor. Asker çatışırken, şehit olurken siyasidir falan gibi söylemlerin tartışılma zamanları değil. Asker canını almış, görevini almış, görev için çatışıyor. Şehit oluyor, kanını akıtıyor. Böyle konuların gündeme getirilmesini doğru bulmuyorum. Türkiye geleceğin güçlü bir devleti olacak. Bugün de durumumuz zaten ortada, böyle bir devlet varken, siz küçük emeller peşinden gidip bunu YPG'ye, PYD'ye adeta Türkiye karşısında böyle bir tartışılması bile çok rahatsız ediyor. Bu rahatsız edici bir şey, bu mukayese edilecek, karşılaştırılacak bir konu değil. Bunu daha evvelde söyledik, ümit ediyorum sağduyulu hareket, sağduyulu bu olaya bakış nerede Amerikan Birleşik Devletleri başta olmak üzere hakim olur ve bu yanlış maceradan vazgeçilir. Çünkü aynı şey devam ederse bakın Amerika Birleşik Devletleri çok şey kaybeder."

İlker Başbuğ Afrin için ne dedi Erdoğan'dan büyük tepki!

Bahçeli'den İlker Başbuğ'a sert sözler

 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN İlker Başbuğ Erdoğan ve Bahçeli'ye yanıt verdi haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR55 YORUM
  • ekşici gaspar 14 Şubat 2018 17:44 80 darbesi seçimlerinden sonra tsk'nın gayr-ı resmi sözcülüğünü hemen her zaman emekli generaller yapmıştır. son yıllarda her gece tv'ye çıkanlardan bahsetmiyorum. bu nedenle ilker başbuğ konuşması aynı zamanda tsk'nın, en azından tsk'nın bir kısmının, konuşmasıdır. yüksek rütbelilerin astları hala tsk içindedir ve onlarla görüşmediklerini sanıyorsanız aldanıyorsunuz. başbuş başta harp okullarının kapatılması, kuvvet komutanlıklarının savunma bakanlığına bağlanıp genel kurmay ile ilişkisinin koparılması konusunda 15 temmuz'dan sonra ilgili khk'lar çıkar çıkmaz itiraz edenlerin başında gelir. bu nedenle erdoğan'ın rahatsızlığı basit bir başbuğ rahatsızlığı değildir. böyle okumamak, olayı kişileştirmek türkiye'de siyasetten bihaber olmak demektir.

    CEVAP YAZ 129 0
KİMDİR ?
İlker Başbuğ
İLKER BAŞBUĞ KİMDİR?

Orgeneral İlker Başbuğ, 1943 Yılında Afyonkarahisar’da Doğmuştur. 1962 Yılında Kara Harp Okulundan, 1963 Yılında Piyade Okulundan Mezun Olmuştur.   1971 Yılına Kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına Bağlı Çeşitli Birliklerde Takım Ve

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro