YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 21 Ağustos 2017 14:35 - Güncelleme: 21 Ağustos 2017 14:35

İlk 10'a giren şirketlerin 9'una bakın!

Birkaç hafta önce 2016 yılı kurumlar vergisi rekortmenleri açıklandı. Kamoyu tarafından yeterince tartışılmadığı için konuyu yeniden yazma gereği duydum. İlk on şirketin dokuzu banka, ilk sırada yer alan diğer şirket ise isminin açıklanmasını istemeyen bir başka firma.

En çok vergi ödeyen kurumlar yani en çok gelir elde eden şirketler ne yazık ki üretici ve istihdam sağlayıcı değil. Yani sanayimiz para kazandırmıyor, bu sebeple de tercih edilmiyor.

Neden edilsin ki? İlk elli sırada neredeyse hiç sanayici yok. En üst sıralar bankalarla dolu, daha sonra enerji alanında çalışan firmalar devamında da telekom/iletişim sektöründekiler listeyi dolduruyor.

Kimse üretime sanayiye yatırımı yapmak istemiyor. Çünkü riskli ve meşakkatli. Kolay para kazanılmadığı gibi yeterince teşvik de edilmiyor. Üstelik emeğin zayi olması kuvvetle muhtemel.

Peki gelişmiş ülkelerde durum nasıl? Örneğin dünyayı elinde oynatan Amerika-Almanya-Japonya-Çin gibi ülkelerde sıralama nasıl?

Mesela Amerika’daki ilk on şirket;

1)Exxon
2)Chevron
3)Apple
4)Wells Fargo
5)JP Morgan Chase
6)Walmart
7)Conoco
8)Berkshay Hathaway
9)IBM
10)Microsoft

Bu yazıyı okuyan neredeyse herkes yukarıdaki şirketleri tanır, az çok bilir. Yazılım-teknoloji-sanayi ağırlıklı firmalardan oluşuyor. Aralarında kaç tane banka var?

Bizde tamamı finans sektörüyken onlarda neden üreten, ihraç eden şirketlerle dolu?

Sizce de bu durum manidar değil mi?

--

#İyikiVarsınEren

Eren çocuk yaşta hayatını kaybetti, şehit oldu. En başta ailesine başsağlığı, sevenlerine sabır dilerim.

Yaşanan acı terör saldırısı sonrasında HDP’nin yaklaşımı beni oldukça rahatsız etti.

Yaptıkları açıklamada “15 yaşında bir çocuğun çatışmalı bir ortama sürüklenmesi kabul edilemez. Eren Bülbül’ün hayatını kaybetmesinde sorumluluğu bulunanları kınıyoruz” demişler.

El insaf be kardeşim. Edep ya hu, edep!

Sur’da ölen onlarca PKK’lı çocuğun eline silahı kim verdi?

Dağa kaçırılan\çıkarılan çocuklar çatışmada öldüğünde cenazesine gidip orada şov yapan, slogan atan insanlarsınız. Hangi PKK’lı çocuğun cenazesinde, PKK bu yaştaki birini dağa nasıl çıkartır sorusunu sorabildiniz  ki şimdi, yer tarifi yapan çocuğun öldürülmesini bu şekilde ifadelendirebiliyorsunuz?

Dağa çıkarılan\kaçırılan çocukları için Diyarbakır’da eylem yapan annelere “Ajan” ithamında bulunabilen siyasi partinin mensubusunuz.

Suriye’de PKK saflarında ölen kürt çocuklarının yaş ortalaması sizi şimdiye kadar hiç rahatsız etmedi.

Bari konu çocuklar olunca iki yüzlü davranmayın !
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN İlk 10'a giren şirketlerin 9'una bakın! yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • Erol Baron 22 Ağustos 2017 20:48 Anlıyorum Böyle hantal sanayi olacağına 10 Neymar olsa çok daha iyi olur" diyorsunuz ama o da yok.

    CEVAP YAZ 0 1
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro