eposta yazdır zoom+ zoom-

İhanetleri ortaya çıktı! Kudüs'e bunun için tepki göstermemiş

İhanetleri ortaya çıktı! Kudüs'e bunun için tepki göstermemiş

Foreign Policy dergisinde yayınlanan bir makale, Veliaht Prens Selman’ın Müslümanların ilk kıblesi Kudüs’e ihanetini bir kez daha ortaya koydu. Suudi Arabistan'ın Kudüs'e tepkisiz kalmasının nedeni buymuş.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 18-12-2017 08:52 - Güncelleme: 18-12-2017 08:52

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına en sert çıkışı yapması beklenen Suudi Arabistan yönetiminin cılız tepkisinin perde arkası aralanmaya devam ediyor.

Foreign Policy dergisinde Robert Satloff imzasıyla yayınlanan makale, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Kudüs ihanetini bir kez daha gözler önüne serdi. ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak açıkladığı dönemde Veliaht Prens’in 2030 Vizyonu’nu dinlemek için bir Amerikan düşünce kuruluşu heyetiyle Riyad’da olduğunu belirten Satloff, Veliaht Prens Selman’ın, Kudüs kararını tek kelimelik ifadelerle eleştirdiğine ve İsrail’le ilerleyen dönemlerde iyi ilişkiler kurulabileceğine yönelik açıklamalarına dikkat çekiyor.

NÜKLEER İŞBİRLİĞİ YOLDA: ABD’nin Kudüs kararına tepki gösteremeyen Suudi Arabistan, nükleer alanda ABD ile işbirliğine hazırlanıyor. Beyaz Saray yetkilileri, Başkan Trump’ın, Suudi Arabistan ile milyarlarca dolarlık nükleer reaktör inşa anlaşması imzalamaya hazırlandığına dair Kongre üyelerine bilgi verdi.

TEK HAYALİ ABD VE İSRAİL'LE İŞBİRLİĞİ: Yönettiği düşünce kuruluşuyla birlikte pek çok Suudi bakan ile görüşmeler gerçekleştirildiğini belirten Satloff, hiçbir üst düzey yetkiliden Trump’ın Kudüs kararına ilişkin sert bir açıklama gelmemesine şaşırdıklarını kaydediyor. Satloff, “Ancak biz Riyad’dan Selman’ın konuyla ilgili net görünüşünü öğrenerek ayrılmak istedik ve ona konuyu sorduk” ifadelerini kullanıyor. Muhammed bin Selman’ın hayal kırıklığını tek kelime ile ifade ettiğini belirten Satloff, Veliaht Prens’in doğrudan Riyad ve Washington arasında gelecekte olabilecek işbirlikleri hakkında konuşmayı tercih ettiğini söylüyor. Satloff, Muhammed bin Selman’ın İsrail-Filistin barış sürecinde de Riyad ve Washington’ın ortak çalışabileceğini söylediğini ifade ediyor.

İSRAİL’E KARŞI POZİTİF: Yeni Şafak'ın haberine göre Satloff, Veliaht Prens’in, Suud-ABD ve Suud-İsrail ilişkilerinde, eski yönetimlerden daha olumlu bir tablo çizdiğine de dikkat çekiyor. Satloff, Selman’ın ABD-Suudi Arabistan’ın güvenlik alanındaki işbirliğinin ABD-İsrail ilişkilerinden bile daha eski olduğunu gururla ifade ettiğini belirtiyor. Veliaht Prens’in İsrail’e yönelik pozitif tavrı da oldukça dikkat çekici. Satloff, Selman’ın konuşmalarında, İsrail’in yayılmacı politikalarına ve Kudüs’te Müslümanlara uyguladığı baskıcı rejime hiç değinmediğini, bunun yerine, İsrail ve Filistin arasında barış sağlandığında Suudi Arabistan ve İsrail arasındaki geliştirilecek ilişkilerden bahsettiğine özellikle dikkat çekiyor.

ABD ile ilgili İsrail'i karıştıran Kudüs detayı!

Kudüs kararı sonrası Suudi Arabistan ve İsrail'den kızdıracak adım!

 

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN İhanetleri ortaya çıktı! Kudüs'e bunun için tepki göstermemiş haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR15 YORUM
  • gencgolu 21 Aralık 2017 14:39 misafir rumuzuyla ceddimize saldıran esefele safilin ağzını topla sana verilen ceddini kötüleme emrini yerine getiriyorsun o lafları yedirirler sana

    CEVAP YAZ 0 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro