İdeal kilonuzu merak ediyorsanız...

Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kaplan Baha Temizgönül, ideal kilodan ziyade “ideal kilo aralığına” dikkat çekiyor.

İdeal kilonuzu merak ediyorsanız...

Yaz geliyor, ideal kilosuna ulaşmak isteyenler, diyetisyenlere ve spor salonlarına koşuyor. Obezite ile mücadelede, fazla kilonun estetik sonuçlarından çok sağlık konusundaki olumsuz etkilerini vurgulayan Op. Dr. Kaplan Baha Temizgönül, sağlıklı olanın güzel göründüğünü belirterek şöyle konuştu: "İdeal kilodayken vücut çok daha verimli ve sorunsuz çalışır. İdeal kilomuz vücut kitle indeksimizin 18,5- 25 arasındaki halidir. Bir örnek verecek olursak: 160 cm boyundaki bir kişi 48 kiloyken de, 63 kiloyken de aslında ideal kilosuna yakındır. Hedefimiz sadece ideal kiloda kalmak değil, hayatımızı bu sağlıklı kilo aralığında idame ettirmek olmalıdır."

İdeal kilonuzu merak ediyorsanız...

BEDEN OLUMLAMA HAREKETİ: Son dönemde popüler olan beden olumlama hareketi kampanyaları ile obezite ve kanser ilişkisini vurgulayan kampanyaların birbiri ile çatışıyor gibi algılandığını ve Avrupa' da ciddi tartışmalara yol açtığını söyleyen Op. Dr. Temizgönül şöyle konuştu: "Reklam panolarındaki ve ekranlardaki mankenlerin hem giderek sıfır beden olacak kadar incelmesi, hem de fotoğraflardaki mankenlerin photoshop ile gerçeklikten uzaklaşacak kadar inceltilmesi toplumdaki güzellik algısını etkiliyor. İnsanlar giderek kendi görünüşlerinden daha az memnun olmaya başlıyorlar. Bunlara karşıt ve haklı bir tepki olarak beden olumlama hareketi ortaya çıkıyor.

İdeal kilonuzu merak ediyorsanız...

Burada vurgulamamız gereken herkesin kendiyle barışık yaşamasıdır ve sağlık için çok önemli bir adımdır. Obezite ile mücadelede, obezitenin estetik sonuçlarından ziyede sağlık konusundaki olumsuz etkilerini vurgulamak gerekir. Kilolar arttıkça, ideal kilodan uzaklaşılır, aşırı kilolu ve obez grubuna yaklaşılır. Obezite ile birlikte birçok sağlık sorunu artar. Obez kişilerdeki insülin direncinden kaynaklanan yüksek insülin düzeyleri de, iltihabi sürece katkıda bulunur.

İdeal kilonuzu merak ediyorsanız...

İnsülin seviyeleri yükseldikçe, insülin benzeri hormonlar da kanser öncüsü hücrelerin çoğalarak kansere dönüşmesine zemin hazırlar. Bunlar göz korkutucu olsa da basit önlemler alarak bu riskleri azaltmak mümkündür. Hayatımızdan kanseri uzaklaştırmak için; ideal kilomuzu korumalı ve vücut kitle indeksimiz 25'den fazla olmamalıdır ve günde 30- 60 dakika orta düzeyde ya da 30 dakika yüksek tempoda, fiziksel aktivite yapılmalıdır.

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro