YAZARLAR

Göktan AY

Göktan AY

goktanay57@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 11 Temmuz 2017 09:34 - Güncelleme: 08 Kasım 2017 17:13

İbn Haldun Üniversitesi eğitime iddialı başlıyor…

GÜNCEL/REKTÖR ARANIYOR: ANKARA GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ İÇİN REKTÖR ADAYLIĞI BAŞVURU İLANI

  1. 18.06.2008 tarihli ve 5772 sayılı Kanunla değiştirilen 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile değişik 13. maddesinin (a) fıkrası hükümlerine göre "Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi" ne rektör ataması yapılacaktır.
  2. İlgilenenler 07.07.2017 tarihinden 21.07.2017 Cuma günü mesai saati bitimine kadar Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na başvuruda bulunabilirler

 

Üniversitelerimize ve akademisyenlerimize/sanatçılarımıza  çok önem veriyorum…Ama, üniversiteler olarak “akademik bir anlayış/uygulama/tavır seviyesinde” buluşmamızın şart olduğunu da söylüyorum. Bazı Konservatuar, GSF’li idareciler (bir çoğu arkadaşım/öğrencim)  kırılıyorlar ama, gerçekler değişmezki!..

Bu yazımın üstünden ayalar geçti, değişim neden olmadı/olmuyor? Tipik  geleneksel/alaturka  yapı; ben yaptım eleştirme, ben varken söyleme? Tam bir akademik düşünce!!!

Bugün yeni bir üniversiteyi ele aldık…

Önce, batılıların bile  kabul ettiği  İbn Haldun kimdir?, onu bir araştıralım dedik; “Ebu Zeyd Abdurrahman bin Muhammed bin Haldun el Hadramî veya  kısa adıyla İbn Haldun ( 1332 – 1406 ); modern historiyografinin (tarih yapıtları yazımı ve tarihçilik kuram ve geçmişini ifade eden terimdir) , sosyolojinin ve iktisatın öncülerinden kabul edilen 14. yüzyıl düşünürü, devlet adamı ve tarihçisi olarak biliniyor. 7 ciltlik dünya tarihi Kitâbu'l İber ve onun giriş kitabı olarak düşündüğü Mukaddime'yi yazdı. Eseri, Osmanlı tarih anlayışını derinden etkiledi. Başta Katip Çelebi, Naima ve Ahmet Cevdet Paşa olmak üzere Osmanlı tarihçileri, Osmanlı Devleti'nin yükseliş ve çöküşünü pek çok defa onun teorileriyle analiz etti. Arap dünyasında yeniden keşfedilmesi ancak, Arap milliyetçiliğinin gelişmeye başlaması ile oldu. 19. yüzyıldan itibaren ise Avrupalı tarihçiler tarafından keşfedildi ve eserleri büyük takdir gördü”

Cumhurbaşkanımız  Mayıs 2017’de  İbn Haldun Üniversitesi'nin resmi açılış töreninde şöyle konuşmuştu;

“Nasıl kökleriyle bağı kopan bir çınar kurursa medeniyet birikimiyle irtibatı kopan bir ülke de kuraklığa mahkumdur. Toplumumuzun can damarını kesmeye çalışan bu yaklaşımı Ahmet Hamdi kültürel bir inkar olarak tanımlıyor. Ben daha da ileri gidip buna kültürel intihar diyorum. Kolaycı ve kopyacı sadece tüketmeye ayarlı bu zihin dünyası sebebiyle özgün yerli ve çığır açıcı eserler ortaya konamamıştır. Üniversitelerimiz uzun yıllar kraldan çok kralcı, batıdan çok batıcı öğretim görevlilerinin vesayeti altında kalmıştır. Üniversite hocalarımızın temel meşgalelerinin öğrencilerinin fikri gelişimi değil saçı sakalı ve kıyafeti olduğu günleri dün gibi hatırlıyoruz. Bazı üniversitelerde kitap katliamı yaşanmıştır. Türkiye işte bu günlerden geçerek günümüze ulaşmıştır.

Türkiye'nin son 14 yılı bu çevrelerle mücadeleyle geçti. İnsanımızı aşağılayan millet düşmanlarının devrine son verdik. Artık kılık kıyafeti nedeniyle kapıdan içeri alınmayan gözü yaşlı öğrenciler bulunmuyor. Üniversite hocalarımız inançlarıyla kariyerleri arasında bir tercihe zorlanmıyor. Kendi ideolojileri dışındakilere hayat hakkı tanımayanlar bugün düşünce özgürlüğü üzerinden bizi hedef alıyorlar. Biz sizi biliyoruz, sizler bu ülkede kendi düşünce dünyanızın ilim adamlarına bile üniversitelerde imkan tanımadınız. Kimse kimseyi kandırmasın. Sicili hak ve hürriyet katliamlarıyla dolu olanların bize ders vermeye kalkması komik kaçıyor kaçıyor. Devletin kendi kitaplarında olan bir şiiri okudum diye içeri attığını bir cumhurbaşkanı var bu ülkede. Biz sizi iyi tanırız. Bizim mücadelemiz farklı düşüncelerle değil. Bizim mücadelemiz terörle. Silah molotof ve şiddet asla hak aramanın aracı olamaz. Daha yeni Fransa'da cumhurbaşkanı kendi aleyhine yayın yaptı diye gazeteciyi içeri aldılar. Onlara böyle şeyler oldu mu hak bizde oldu mu haksızlık. Terör örgütlerine methiyeler düzmenin fikir hürriyeti ile ilgisi yoktur.”

TÜRGEV tarafından kurulmuş olup, 4  fakülte,3 Enstitü’den oluşmuştur.   Güney Kampüsü Başakşehir’de, Kuzey kampüs, İbn Haldun Külliyesi, Osmanlı medrese mimarisi örnek alınarak Başakşehir’de Fatih Terim Stadı’na yakın bir konumda inşa edilmektedir.Yenikapı Mevlevihane’si bu üniversitenin yerleşkesi içine alınmış.*
PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN İbn Haldun Üniversitesi eğitime iddialı başlıyor… yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Göktan AYDİĞER YAZILARIGöktan AY
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro