SON DAKİKA

eposta yazdır zoom+ zoom-

Hüseyin Çelik'ten bomba TEOG çıkışı...

Hüseyin Çelik'ten bomba TEOG çıkışı...

AK Partili eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, TEOG'un kaldırılmasıyla ilgili çarpıcı uyarılar yaptı. "Her okul kendi sınavını yaparsa torpil, kayırma alıp başını yürümez mi?" diye sordu.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 21-09-2017 11:21 - Güncelleme: 21-09-2017 12:59

AK Partili eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, TEOG'un kaldırılmasına destek verirken, hiç sınav yapılmaması durumunda okullara yerleştirmede torpil ve kayırma yaşanacağı uyarısı yaptı...

"Sınavlar büsbütün kaldırılırsa taşradaki başarılı çocukların Türkiye’deki başarısı kanıtlanmış belli başlı liselere girmeleri imkansız hale gelmez mi?" diyen Hüseyin Çelik şu uyarıyı yaptı: "Çok rağbet olan liseler kura çekemeyeceklerine göre, her okul kendi sınavını yaparsa torpil, kayırma alıp başını yürümez mi?

ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME OLMAYAN EĞİTİM SİSTEMİ YOK

Sosyal medya hesabından TEOG tartışmaları ile ilgili bir yazı paylaşan Hüseyin Çelik, kaldırılan TEOG’un yerine kendi bakanlığı döneminde getirilen SBS’yi (seviye belirleme sınavı) önerdi. 

“Yeryüzünde ölçme ve değerlendirme yöntemi olmayan bir eğitim sistemi yoktur. Ölçme, sınav yapmayı gerektirir. Bilenle bilmeyeni ayırmanın henüz başka bir yöntemi icat edilmemiştir” diyen Hüseyin Çelik’in bazı değerlendirmeleri şöyle:

SONRADAN GELEN ARKADAŞIMIZ HIZINI ALAMAYARAK...

- Benim Milli Eğitim Bakanlığım, 1 Mayıs 2009’da sona erdi. Benden sonra gelen arkadaşım, üç yılda 3 sefer yapılan SBS’yi yine 8. Sınıfın sonunda yapılan tek sınava dönüştürdü. Tamamen olmasa da büyük çapta başa dönülmüş oldu. Ondan sonra gelen arkadaşımız, hızını alamayarak sınavları büsbütün kaldıracağını söyledi.

OKULLARIN NOT ŞİŞİRMESİ NASIL ÖNLENECEK?

- İnsanlar haklı olarak sormaya başladılar. Kim fen liselerine ve diğer nitelikli liselere, kim taşradaki sıradan liselere hangi ölçü ve kriterle girecek? Tek başına İlköğretim Başarı Puanı bunun için yeterli mi? Okulların not şişirmelerinin önüne nasıl geçilecek?

TORPİL VE KAYIRMA ALIP BAŞINI GİDER

- Sınavlar büsbütün kaldırılırsa taşradaki başarılı çocukların Türkiye’deki başarısı kanıtlanmış belli başlı liselere girmeleri imkansız hale gelmez mi? Çok rağbet olan liseler kura çekemeyeceklerine göre, her okul kendi sınavını yaparsa torpil, kayırma alıp başını yürümez mi? 

- Sınavlar kaldırılacak vaadi tedavülde iken göreve Nabi Bey (Nabi Avcı) geldi. Nabi Bey’in merkezi sınavların kaldırılacağını ilan edeceği basın toplantısından, sonradan adı TEOG olarak konacak olan nurtopu gibi bir bebeğimiz oldu. Sınavların kaldırılacağı vaadinden yılda 12 sınav çıkmıştı.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Hüseyin Çelik'ten bomba TEOG çıkışı... haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR27 YORUM
  • kundemacı 23 Eylül 2017 22:23 "Hüseyin Çelik, TEOG'un kaldırılmasıyla ilgili çarpıcı uyarılar yaptı. "Her okul kendi sınavını yaparsa torpil, kayırma alıp başını yürümez mi?" diye sordu." güzelde zaten torpilli kişilerin istediği okullara gidebilmesi için kaldırılmıyor mu. Çıkmış bir yetkili; isteyen spor lisesine, isteyen sosyal bilimler lisesine ve isteyende imam hatip lisesine gitsin diyor. Beyefendinin Fen ve Anadolu liseleri meslek liselerinin varlığından haberi yok. Düzenleyici kararlar alacak. Vay Türkiye'nin haline. İnşallah Yüce Türk Milleti uyanır.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro