eposta yazdır zoom+ zoom-

Hollanda, Türkiye'ye karşı harekete geçti!

Hollanda, Türkiye'ye karşı harekete geçti!

Hollanda'da hükümetin büyük ortağı Liberal Sağ Parti, Türk siyasetçilerin ülkede seçim kampanyası yapmasının resmi olarak yasaklanması çağrısında bulundu. Yerel basında yer alan haberlere göre Başbakan Rutte, seçim kampanyalarını yasaklayacak düzenleme için harekete geçti.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 13-05-2018 11:49 - Güncelleme: 13-05-2018 11:49

24 Haziran erken seçimlerinin tarihi belli olduktan sonra uluslararası kamuoyunda, ''Türk siyasetçiler ülkemizde miting yapacak mı'' tartışması başlamış, Hollanda, Almanya ve Avusturya herhangi bir mitinge izin vermeyeceklerini ilan etmişlerdi.

Hafta sonunda ise Hollanda'dan flaş bir açıklama geldi. Hollanda’da Başbakan Mark Rutte'nin mensubu olduğu hükümetin büyük ortağı Liberal Sağ Parti (VVD), Türk siyasetçilerin ülkede kampanya yapmasının resmi olarak yasaklanmasını istedi. VVD'nin bu önerisine koalisyonu oluşturan diğer partilerin de sıcak baktığı belirtiliyor.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, 24 Haziran'da yapılacak erken genel seçim öncesi Türk hükümet üyelerinin ülkesinde seçim mitingi yapmalarını istemediklerini açıklamıştı. Rutte'nin partisi, bu açıklamanın ardından Türk politikacıların seçim propagandalarını yasaklayacak düzenleme için harekete geçti.

HÜKÜMET ORTAKLARI DA DESTEK VERECEK

VVD Milletvekili Bente Becker, Hollanda'da kampanya yapmak isteyen Türk politikacıların toplumda huzursuzluk yarattığını söyledi. Telegraaf gazetesinin haberine göre Becker, seçim kampanyaları ile Türkiye'deki gerilim ve çatışmaların Hollanda’ya ithal edildiğini savundu. İktidar partisi milletvekili, Türkiye’den gelen politikacıların kampanya yapmasının yasal olarak engellenemediğine dikkati çekti. Becker, bu nedenle hükümetten, Almanya'da olduğu gibi, Türk siyasetçilerin seçim kampanyası yapmasını yasaklayan bir düzenleme yapmasını istedi.

ÖNERİYE GÜÇLÜ DESTEK VERİYOR

Almanya'da hükümet kararnamesiyle, Avrupa Birliği (AB) dışından gelen politikacıların, seçimlerden 3 ay öncesinden itibaren propaganda çalışması yapmasına izin verilmiyor. VVD'nin yanı sıra hükümet ortağı Hristiyan Demokrat Parti'nin (CDA) de bu öneriye güçlü bir şekilde destek verdiği belirtiliyor. Koalisyonun diğer ortakları oluşturan Hristiyan Birliği (CU) ile Demokratlar 66 (D66) da Türk politikacılara propaganda yasağı önerisine sıcak bakıyor.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Hollanda, Türkiye'ye karşı harekete geçti! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR36 YORUM
  • FİKRET BODUROĞLU 14 Mayıs 2018 16:03 Türkiyeli siyasetçilerin ,ülkelerinde siyasi çalışma ve propaganda YAPMASINI İSTEMEMELERİNİ DOĞRU BULUYORUM.ADAMLAR ÜLKELERİNDE HUZURSUZLUK İSTEMİYOR.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro