YAZARLAR

İsmail GÜZEL

İsmail GÜZEL

iguzel@nestech.net @ rss Eklenme Tarihi: 15 Aralık 2015 18:31 - Güncelleme: 15 Aralık 2015 18:33

Hedef, Milli Yazılım ve Güç

Gece gündüz demeden,elimizden neredeyse bir saniye bile düşürmediğimiz telefona akıllı olma ünvanını veren programların son zamanlarda hayatımızdaki yeri neredeyse oksijen kadar değer kazanmaktaydı.Bu değeri telefonumuza kazandıran tek şey mobil cihazımıza çeşitli kaynaklardan yüklediğimiz programlardı.Son kullanıcı olarak bizler, arka planda bu programların nasıl çalıştığını bilmememize rağmen, bu yetenekli programlar sayesinde bir metrobüs yolculuğunda akıllı mobil cihazlarımızda ki yazılımlar sayesinde bütün dünya ile iletişime geçebilir, sevdiklerimizle anlık görüşmeler ve paylaşımlar yapabiliriz.Programlama dillerini, insan dilini bilgisayar diline çeviren iletişim kanalı olarak da tanımlayabiliriz.

Farklı programlama dilleri,bilgisayar uygulamaları,yazılımları ve web uygulamaları oluşturmayı mümkün kılar.Programlama dilleri birbirlerinden farklı özelliklere sahip olmakla birlikte, farklı durumlar icin farklı programlama dillerinin kullanılması daha uygundur.Her bir programlama dilinin kendine has özellikleri vardir.Bazıları web oluşturma ve geliştirmede,bazıları evde kullandığımız masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar icin kullanılan yazılımlardır.

Teknolojik yazılımlar, günlük hayatımızın olmazsa olmazı haline gelmiş, ülkeler ekonomisine de yön vermekle beraber, devletlerin toprak bütünlüklerini korumasına yarayan yeni çağ güvenlik anlayışı olmuştur.Ülkelerin artık bu yazılımlarla donatılmış yeni nesil silahlar ürettiği günümüzde,dışarıya bağımlı olmadan ülke olarak kendi milli yazılımlarımız ile donatılmış silahlarımızın yapılmasının değeride son zamanlarda daha iyi anlaşılmaktadır.

Öz yazılımların, ne kadar değerli olduğunu anlatan en güzel örneklerden biri İngiltere ile Arjantin arasında geçen,Arjantin’in güneydoğu kıyılarında, Güney Atlantikte yer alan Falkland Adaları savaşlarıdır.Fransızlardan satın aldığı Exocet füzeleri ile Falkland Savaşında İngilizlerin beş gemisini devre dışı bırakmıştı. Bunun üzerine

Arjantin’e karşı üstünlük sağlamak için Fransızlardan füzelerin kaynak kodunu satın alan İngilizler de, füzenin güdüm yazılımını çözüp hedefe giden füzeleri engelemişti.Kendisine ait yazılımı olmayan Arjantin’in parası ile satın aldığı yazılımın bir önemi kalmamıştı.

Saddam Hüseyin’in körfez savaşı sırasında başarısız olma nedenlerinden biride, İsrail’i hedef alan Scud füzelerinin hedeflerinden farklı yerlere düşmesiydi.Füze programını geliştirmek için anlaştığı Avrupa menşeli şirketlerin baskı altına alınarak kaynak kodlarını ABD ve İsrail’e vermiş olmasıydı.Füze de kullanılan yazılımların hiç biri Irak Devletinin kendi yazılımları değildi.

Özellikle ABD’den alınan F16 uçaklarının yazılımında dost ve düşman tanımlaması ABD yetkililerinin sınırlandırması doğrultusunda hazırlanmıştı.Devletimizin ABD, İngiltere, Çin ve İsrail gibi ülkelerden satın aldığı savunma sanayi ürünlerin birçoğunun kaynak kodlarının üretici olan sirketlerinin elinde olmasından dolayı istenilen şekliyle çalıştırmakta başarı sağlanamamıştı.

Devlet destekli Aselsan’ında kurulmasıyla, milli olan yazılımlarla donatılmış silah sanayisinde dengeler bizim lehimize değişmeye başladı.Hedefe gitme ve süper güç olma iddasında bulunan bir ülkenin,ticari ekonomik altyasını, en önemliside, güvenlik sanayisinin kendi öz yazılımları ile donatılmış olması gereksinimi ve memleketin  akıl gücünün ve alt yapısının ne kadar önemli olduğunu son dönemlerde daha çok görmekteyiz.
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Hedef, Milli Yazılım ve Güç yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • önder gökmen 16 Aralık 2015 10:17 Savunma sanayii ve silahlanma konusunda yazılan bu makalenin başlığı uygunsuz olmuş bence. "Hedef, Milli Savunma Sanayi, Silahlanma ve Güç" olabilirdi. Böylece bir masaüstü yazılımcısı olarak makalenizi okuyarak zaman kaybetmezdim.

    CEVAP YAZ 2 2
REKLAM
İsmail GÜZELDİĞER YAZILARIİsmail GÜZEL
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro