eposta yazdır zoom+ zoom-

HDP'lilerden tutuklu vekiller için itiraz

HDP'lilerden tutuklu vekiller için itiraz

HDP Sözcüsü Osman Baydemir'in de aralarında bulunduğu bir grup HDP'li vekil Anayasa Mahkemesi (AYM) önünde tutuklu milletvekilleri için açıklama yaptı.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 06-09-2017 19:47 - Güncelleme: 06-09-2017 19:47

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, tutuklu 11 milletvekiliyle ilgili olarak raportörün 300 gündür raporunu açıklamamasının rutin işleyişle izah edilemeyeceğini savundu. Baydemir, yargının muhalefetin sesinin kıstırılmasının aracı haline dönüştüğünü iddia etti.

Osman Baydemir ile Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir, Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş'dan oluşan HDP heyeti, Anayasa Mahkemesi (AYM) önüne gelerek basın açıklaması yaptı.

Baydemir, vicdansızlığa ve adaletsizliğe karşı durmak için AYM önünde toplandıklarını aktararak, "11 milletvekili şu anda legal demokratik siyasetten koparılmış, cezaevinde tutuluyor. Milletvekillerine rehine muamelesi yapılıyor." ifadesini kullandı.

"RUTİN İŞLEYİŞ OLARAK İZAH EDİLEMEZ"

Yargının muhalefetin sesinin kıstırılmasının aracı haline dönüştüğünü iddia eden Baydemir, Anayasa hükmünün 307 gündür ihlal edildiğini öne sürdü. Baydemir, "Milletvekilleri tutuklanırsa yasama faaliyeti sekteye uğrar. Dolayısıyla raportörün 300 gündür raporunu açıklamamış ve dairenin henüz karar vermemiş olmasını kimse rutin işleyiş olarak izah edemez." diye konuştu.

Yargıya güven tesis edilebilmesi için adalet mekanizmasının ve yargının işlemesi gerektiğine dikkati çeken Baydemir, "Siz 6,5 milyon insanın temsilcilerini, seçtiklerini, belediye başkanlarını cezaevine koyarsanız, siyaseten tasfiye ederseniz, o insanlar hem bugünlerini hem de geleceklerini sizin geleceğinizle ortak değerlendiremez." dedi.

AYM BAŞKANINA ÇAĞRI

Anayasa Mahkemesi başkanına bir kez daha çağrıda bulunduklarını belirten Baydemir, "Eğer mesele milletin iradesi, halkın seçimle iş başına getirmiş olduğu seçilmiş parlamentarizm ise, bu manada parlamentoda grubu bulunan bütün siyasi partiler aynı saygıyı hak ederler." değerlendirmesini yaptı.

Osman Baydemir, yarın Anayasa Mahkemesinin önünde tekrar toplanarak hukuka ve adalete sahip çıkma çağrılarını yenileyeceklerini söyledi.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN HDP'lilerden tutuklu vekiller için itiraz haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR7 YORUM
  • gencoglu 07 Eylül 2017 11:15 seçilmişler saygıyı hakeder doğrudur ama seçilmişler suç işleme özgürlüğüne sahip değildir

    CEVAP YAZ 1 0
KİMDİR ?
Osman Baydemir
OSMAN BAYDEMİR KİMDİR?

Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitiridi. Serbest avukatlık, İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyeliği, Şube Başkanlığı ve Genel Başkan Yardımcılığı, Diyarbakır Barosu, Toplumsal Hukuk Araştırmalar

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro