eposta yazdır zoom+ zoom-

HDP'li vekillerden Demirtaş'a sert tepki!

HDP'li vekillerden Demirtaş'a sert tepki!

HDP’nin seçim çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, aday belirleme komisyonu, milletvekili listesine son şeklini verdi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 05-04-2015 10:27 - Güncelleme: 21-10-2015 14:44

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın 16 milletvekili ile yaptığı görüşmede, aday yapılmayacaklarını yüzlerine karşı söylemesi, milletvekilleri ve parti tabanında rahatsızlık yarattı.

Demirtaş’ın yeniden aday yapılmayacak milletvekillerine, “Mevcut partinin sıkışık durumu var, anlayış gösterin” dediği, milletvekillerinin ise, “Siz tekrar aday olma yönünde bizlere başvuru yapın dediniz, biz de başvurumuzu yaptık. Baştan itibaren açık ve net olabilirdiniz” diye karşılık verdikleri öğrenildi.

Bu arada muhafazakâr tutumu ve partiye yönelik eleştirileri ile gündeme gelen HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’ın yerine İslami söylemleri ve yaşam biçimleri ile öne çıkan ve HDP ile paralellik arz eden İslami yazarlar Hüda Kaya ve Ayhan Bilgen gibi isimlerin tercih edildiği öğrenildi. 

DİCLE ADAY OLURSA...

HDP’nin İmralı heyetinde yer alan HDP Grup başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken, İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Kadın Hareketi sözcülerinden Ceylan Bağrıyanık’ın adaylığı kesinleşirken, daha önce aday olmayacağını açıklayan Hatip Dicle’nin durumu konusunda açıklayıcı bilgi verilmiyor. Dicle’nin de aday gösterilmesi halinde HDP’nin İmralı heyetinin tamamı Meclis’e girebilecek.

HDP’nin adaylara ilişkin bir başka sürprizi ise PKK’nın kuruluşunda yer alan ve simgeleşen ölen örgüt yöneticilerinin yakınlarının kritik illerde aday gösterilmesi olacak. Buna göre, Mazlum Doğan’ın kardeşi Serap Mutlu ile Mahsum Korkmaz’ın kardeşi Fehmi Korkmaz ve Kemal Pir’in yeğeni Ziya Pir aday gösterilecek isimler arasında. “Sürgündeki Kürt Parlamentosu” ile “Kürdistan Ulusal Kongresi”nin oluşumunda yer alan 31 kişinin “silahlı örgüt kurmak ve yönetmek” suçundan yargılandığı davanın sanıklarından Alevi yazar Haydar Işık’ın da HDP’den milletvekili adayı olması bekleniyor.   

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN HDP'li vekillerden Demirtaş'a sert tepki! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR90 YORUM
  • seyfali 07 Nisan 2015 14:14 yandaş habercilik yapıyorsunuz diyecem ama kimin yanında olduğunuzu sizde bilmiyorsunuz internet haber gazeteciliğin etik bir duruşu vardır biraz o kurallar çerçevesinde kılıçlarınızı çekin o zaman kimse birşey demez benden size küçük bir nasihat

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro