eposta yazdır zoom+ zoom-

HDP'li Figen Yüksekdağ için karar çıktı

HDP'li Figen Yüksekdağ için karar çıktı

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ilk kez hakim karşısına çıktı. Ara karar veren mahkeme Yüksekdağ'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 04-07-2017 22:45 - Güncelleme: 05-07-2017 00:45

Eski HDP milletvekili Figen Yüksekdağ, "terör örgütü yöneticiliği", "terör örgütü propagandası yapmak", "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet", "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" ve "suç işlemeye tahrik" suçlarından yargılandığı davada savunma yaptı.

Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanık Yüksekdağ ve avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı Sabahattin Sarıdoğan, duruşmayı izlemek üzere salonda bulunan Avrupa'dan bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin, akreditasyon yaptırmaları gerektiğini belirterek, salondan çıkarılmasını istedi. Avukatların itirazı üzerine Sardoğan, "Akredite olmaları gerekiyor, içeri alamam. Yabancılar bunlar, kurallara uysunlar." dedi.

İddianamenin özetinin okunmasının ardından Yüksekdağ'a savunma için söz verildi ancak avukatları söz alarak, usule ve tutukluluğa ilişkin itirazlarını dile getirdi.

Mahkeme Başkanı Sarıdoğan, "Yüksekdağ'ın iddianameye konu eylemlerinin, yasama dokunulmazlığı kapsamında kaldığı gerekçesiyle kamu davasının düşürülmesi"ne ilişkin talepleri reddettiklerini bildirdi.

Duruşmada daha sonra Figen Yüksekdağ'ın savunmasına geçildi.

Savunmanın ardından duruşmaya ara verildi.

Aranın ardından söz alan avukatlar da Yüksekdağ'ın iddianamedeki eylemlere konu sözlerinin kürsü dokunulmazlığı kapsamında kaldığını ileri sürerek, tahliyesini talep etti. Yüksekdağ hakkında Van ve Şanlıurfa'da görülen davaların birleştirilmesi de istendi.

Taleplerle ilgili görüşü sorulan duruşma Savcısı Emre Giray Keskin, Yüksekdağ'ın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini isteyerek, davaların birleştirilmesiyle ilgili takdirin mahkemede olduğunu belirtti.

Ara kararını açıklayan Mahkeme Başkanı Sarıdoğan, Yüksekdağ'ın tutukluluk halinin devamına karar verdiklerini belirterek, davaların birleştirilmesi talebinin daha sonra inceleneceğini bildirdi.

Duruşmaya, 18 Eylül 2017'de devam edilecek.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN HDP'li Figen Yüksekdağ için karar çıktı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR4 YORUM
  • Burdayiz. 05 Temmuz 2017 08:45 HDP'ye destek veren CHP ne olacak acaba.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro