SON DAKİKA

eposta yazdır zoom+ zoom-

HDP'li Altan Tan için rekor hapis istemi!

HDP'li Altan Tan için rekor hapis istemi!

HALKLARIN Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Altan Tan hakkında, 2011 yılında öldürülen PKK'lı teröristin cenazesine katıldığı ve yaptığı bir konuşma nedeniyle yargılandığı davada, savcı esas hakkındaki görüşünü açıkladı. Savcı, tutuksuz sanığın, 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 16-01-2018 16:14 - Güncelleme: 16-01-2018 16:14

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın, 2011 yılında öldürülen PKK'lı teröristin cenazesine katıldığı ve yaptığı bir konuşma nedeniyle, 'Terör örgütü propagandası yaptığı' iddiasıyla yargılanmasına devam edildi. Diyarbakır 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Altan Tan katılmazken, avukatı hazır bulundu.

TERÖRİST CENAZESİNE İSTEYEREK KATILDI: Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı; sanığın, kanlı bir terör örgütü olduğu bütün dünya tarafından kabul edilen PKK terör örgütü ve illegal uzantılarının yaptığı eylem çağrıları doğrultusunda, Kahramanmaraş'ın Pazarcık kırsalında ölü olarak ele geçirilen 'Cemal' kod adlı Kenan Topdemir'in 23 Nisan 2011 günü yapılan cenazesine, yasa dışı etkinlik olduğunu bilerek ve isteyerek katıldığını belirtti. Savcı; sanığın cenazedeki grup ile birlikte yürüdüğü ve bu şekilde 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet' ile 'Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek suretiyle örgüt üyesi olmak' suçlarını işlediğini kaydetti.

EYLEM ÇAĞRILARI YAPTI

Şırnak'ın Uludere ilçesinde 2011 yılında güvenlik güçleri ile girdikleri çatışmada 12 örgüt mensubunun ölü olarak ele geçirilmesi üzerine eylem çağrıları yapıldığını belirten savcı, bu çağrılar üzerine 16 Mayıs 2011 günü Diyarbakır'ın değişik yerlerinde eylemler yapıldığını hatırlattı. Aralarında Altan Tan'ın da bulunduğu yaklaşık 4 bin kişilik bir grubun BDP'ye ait otobüs eşliğinde yasa dışı sloganlar atarak yürüdüğü ve yolu araç trafiğine kapatarak oturma eylemine geçtiklerini kaydeden savcı, bu eylem sırasında ölen örgüt mensupları için saygı duruşunda bulunulduğunu belirtti. Altan Tan'ın da öldürülen örgüt mensuplarının cenazelerine sahip çıktığı ve ilan edilen 'sözde' 3 günlük yas kapsamında yapılan yasa dışı yürüyüşe katıldığını vurgulayan savcı, sanığın 'sözde' günün anlam ve önemini ifade eden konuşma yaparak, 'Terör örgütü propagandası yapmak', 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet' ve 'Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek suretiyle örgüt üyesi olmak' suçunu işlediğini ifade etti.

ÖCALAN LEHİNE SLOGANLAR ATTI

Savcı; Diyarbakır'da 4 Haziran 2011 günü Altan Tan'ın organize ettiği seçim mitinginde ise kalabalığın PKK terör örgütü ve elebaşı lehine sloganlar attığını, terör örgütü propagandası içerir pankart ve dövizler açtığını, PKK terör örgütünü temsil eden bez parçaları ile örgüt elebaşı Abdullah Öcalan'ın posterlerinin açıldığını, platformdan ses yükseltici cihazlar ile içeriği itibarıyla terör örgütünün propagandasını oluşturan parçaların kalabalığa dinlettirildiğini belirtti. Savcı; bu olaylara müdahale etmeyip, önlenmesi için herhangi bir yasal uyanda bulunmayan Altan Tan'ın 'Terör örgütü propagandası yapmak" suçunu işlediğini kaydetti.

15 YIL HAPİS İSTEMİ

Sanık Altan Tan'ın 16 Mayıs ve 4 Haziran 2011 tarihlerindeki eylemlerinde 'Terör örgütü propagandası yapmak', 23 Nisan ve 16 Mayıs 2011 tarihlerindeki eylemlerinde ise 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmek' suçlarını işlediğini belirten savcı, bu suçlar yönünden yargılamanın ertelenmesi kararı verilmesini istedi. Savcı; Altan Tan'ın 23 Nisan ve 16 Mayıs tarihli eylemleri nedeniyle ise 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Savcının esas hakkındaki görüşünü açıklamasının ardından söz hakkı verilen sanık avukatı savunma yapmak için süre talep etti. Duruşma, sanık avukatına savunma için süre verilerek, ertelendi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN HDP'li Altan Tan için rekor hapis istemi! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
KİMDİR ?
Altan Tan
ALTAN TAN KİMDİR?

11 Eylül 1958 yılında Batman'da doğdu. Aslen Mardinlidir. Ailesi Midyat'ın Narlı köyünden kan davası nedeniyle 1840'lı yıllarda Midyat-Estel'e göç etti. Dedesi Hacı Yusuf Tan 1948 yılında Estel'den ayrıldı. Aileni

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro