SON DAKİKA

eposta yazdır zoom+ zoom-

HDP'de çatlak! Bir önde bir de arkada...

HDP'de çatlak! Bir önde bir de arkada...

BDP'den HDP'ye geçen ancak partisine sık sık eleştiri yağmuruna tutan Altan Tan'dan 'lokomotif' çıkışı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 30-04-2014 14:44 - Güncelleme: 23-10-2015 03:26

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili , BDP'nin HDP'ye geçişiyle ilgili bir öneri sundu.

Tan, "İki lokomotif talebim var yani. Bir önde bir arkada. Fazla ileri giderse biraz geriye çekeriz" dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

Mısır'daki idam kararlarını eleştiren Tan, idam kararlarının haksız bir karar olduğunu belirterek, dünyanın bu olaya yeterince tepki vermediğini söyledi.

1 Mayıs ve Taksim gerginliği konusunda da Tan, hükümetin 1 Mayıs konusundaki ısrarını anlamanın mümkün olmadığını söyledi.

Bir gazetecinin, "HDP'ye katıldınız mı?" sorusuna Tan, “Geçtim çünkü biz imzalamıştık bu geçişleri. HDP ile ilgili eleştirilerimi, çekincelerimi söyledim, anlattım. Arkadaşlarımızda taahhüt ettiler. HDP bütün müslüman, liberal, sosyal demokratları ve Türkiye'de sistem mağdurlarını ve sistemden rahatsız olanları gerçek bir demokrasi talebinde olanları kapsayacak bir parti olacak dediler hepsi. Şu anki eş genel başkanlardan, BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a kadar bu taahhüdü verdiler. Yine aynı şekilde Kürt siyasetinin Türkiye içindeki ve dışındaki unsurları da yazdıkları yazılarla HDP'nin aynen benim getirdiğim eleştiriler doğrultusunda bir siyasi parti olacağını söylediler. Eğer böyle bir siyasi parti olursa zaten canla başla çalışacağız" dedi.

BİZİM GİBİ DİNDAR DEMOKRATLAR NE OLACAK?

Tan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ama mesela şöyle bir cümlede kullanılmış ben yokken. HDP'nin lokomotifi sol ve sosyalistler olacak. Vallahi sol ve sosyalistler lokomotif olursa bizim gibi dindar demokratlar ne olacak, bizde yük katarı mı olacağız, yoksa bu trenin yemekli vagonu mu, yolcu vagonu mu olacağız bilmiyorum. Ben şunu öneriyorum. Bizde eş başkanlık var.

İki lokomotif kullanalım diyeceğim. Hem sol, hem de dindar demokratlardan bir lokomotif olsun. Hiçbir trende iki lokomotif yok derlerse, bazı trenlerin bir başında, birde arkasında lokomotif var. Serde bizde gericilik var, bari arkadaki lokomotif biz olalım, bazen geriye doğruda götürebiliriz diye düşünüyorum. Bu son söylediklerim biraz polemiğe giren şeyler. Aynen yazarsanız memnun olurum. Çünkü bir kelime eksik ifade edilirse biraz farklı noktalara çekilebilir. Ne dediğimi dedim ben. Tam kelimesi kelimesine. İki lokomotif talebim var yani. Bir önde bir arkada. Fazla ileri giderse biraz geriye çekeriz."

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN HDP'de çatlak! Bir önde bir de arkada... haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR14 YORUM
  • MNB 30 Nisan 2014 17:25 AMEDLİ SEN İSTEDİĞİN PARTİLİ OLABİLİRSİN.KİMSE OLAMASIN DEMEDİ.ONUDA NEREDEN ÇIKARDIN. BENDE BATMAN-KOBİNLİYİM HDP YE DEĞİL AKP YE OYUMU VERİYORUM.MÜSLÜMANLIK 8 HARFTEN İBARET DEĞİL.ONUN İÇİN YORUM SİTESİNDE İLAN ETMEK, HELE HİÇ DEĞİL. SEN KENDİNİ NASIL TANIMLIYORSAN O SUN.KALBİNDEN GEÇENİ BİLEMEDİĞİMİZ GİBİ,BİZİDE İLGİLENDİRMEZ.PARTİ İLE ALAKALI VARSA YORUMUN PAYLAŞIRSIN.

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Altan Tan
ALTAN TAN KİMDİR?

11 Eylül 1958 yılında Batman'da doğdu. Aslen Mardinlidir. Ailesi Midyat'ın Narlı köyünden kan davası nedeniyle 1840'lı yıllarda Midyat-Estel'e göç etti. Dedesi Hacı Yusuf Tan 1948 yılında Estel'den ayrıldı. Aileni

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro