eposta yazdır zoom+ zoom-

HDP yarın açlık grevine başlıyor!

HDP yarın açlık grevine başlıyor!

BDP'nin tutuklu milletvekilleri Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız ve Kemal Aktaş'ın tahliye talepleri reddedilmesi HDP'yi harekete geçirdi.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 16-12-2013 16:16 - Güncelleme: 28-10-2015 02:14

NESRİN YILMAZ
İNTERNETHABER-ANKARA Ergenekon davası sanığı Mustafa Balbay'ın tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasının ardından, yargılandığı Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne tahliye talebinde bulunan KCK davasından tutuklu BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan ile BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım için mahkeme kararını açıkladı.

Mahkeme, sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme Balbay’ın tahliyesinin kişisel başvuru olduğunu ve diğer milletvekilleri için emsal teşkil edemeyeceğini belirtti.

Mahkemenin bu kararının ardından HDP Eşbaşkanları , Rtuğrul Kürkçü ve HDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Levent Tüzel yarın mecliste açlık grevine başlıyor.

Yarın açlık grevine başlayacaklarını İnternethaber'e anlatan Sebahat Tuncel şunları söyledi:

YARIN AÇLIK GREVİNE BAŞLIYORUZ


"Mahkemenin kararını protesto etmek içinaçlık grevine başlayacağız. Bu karar kabul edilebilir bir karar değil. Buna dikkat çekmek için bu kararı aldık. Türkiye'de hukukta hep ayrımcılık uygulanıyor. Eşitlik ilkesi dikkate alınmıyor. Biz de Halkların Demokratik Partisi olarak parlamentoda açlık grevine başlıyoruz."

KAMUOYUNUN DİKKATİNİ ÇEKMEK İÇİN YAPACAĞIZ

"Türkiye kamuoyunu bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz. Ne kadar süreceğini bilemiyoruz, tahliye kararına kadar sürer mi bunu yarın yapacağımız açıklamada belirteceğiz. Anayasal mahkemesi Balbay'ın bireysel başvuru hakkını değerlendirdi, bu değerlendirme bütün hepsi için emsal karar olmalıydı. Diyarbakır ne yazık ki buna aksi karar verdi. Bu ayrımcılığa dikkat çekmek için yapıyoruz."

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN HDP yarın açlık grevine başlıyor! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR137 YORUM
  • cobannn 17 Aralık 2013 14:05 lo lo *** nickli sizinkiler kandilde hergun yapiyor o dedigini

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Sebahat Tuncel
SEBAHAT TUNCEL KİMDİR?

Sebahat Tuncel, 5 Temmuz 1975'de Malatya'da doğdu. Babasının adı Fahrettin, annesinin adı Meryem'dir.   Harita Teknikeri; Mersin Üniversitesi Mut Meslek Yüksek Okulu Harita Kadastro programını bitirdi. Demokratik Toplum Partisi Kuruc

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro