eposta yazdır zoom+ zoom-

HDP Milletvekili adayları 2018 seçimi isim listesinde kimler var?

HDP Milletvekili adayları 2018 seçimi isim listesinde kimler var?

HDP milletvekili aday listeleri YSK'ya saat 17.00'de teslim edildi. HDP sitesinden de il il milletvekili adayları isimleriyle ilan edildi. İşte HDP milletvekili adayları tam listesi;

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 21-05-2018 12:10 - Güncelleme: 22-05-2018 10:37

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için milletvekili aday listesini Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) verdi.

Listede, farklı inanç ve etnik grupların yanı sıra sol, sosyalist hareketlerin temsilcileri, KHK'ler ile ihraç edilen akademisyenler, gazeteciler ve sanatçılar yer aldı. 

HDP Eş Genel Başkanlarından Pervin Buldan İstanbul'dan, Sezai Temelli ise Van'dan aday gösterildi. HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen Kars'tan, HDP Grup Başkanvekilleri Filiz Kerestecioğlu Ankara'dan, Meral Danış Beştaş ise Siirt'ten aday oldu. 

Listeye giremeyen milletvekilleri
HDP'nin aday listesinde önemli değişikliklere gidilirken, milletvekillerinin önemli bir çoğunluğu yeniden aday gösterilmedi. HDP milletvekillerinden Sırrı Süreyya Önder, Ertuğrul Kürkçü, Mehmet Ali Aslan, Dilek Öcalan, Müslüm Doğan, Behçet Yıldırım, Mizgin Irgat, Çağlar Demirel, Ziya Pir, Sibel Yiğitalp, Nihat Akdoğan, Abdullah Zeydan, Celal Doğan, Ali Atalan, Erol Dora, Gülser Yıldırım, Dengir Mir Mehmet Fırat, Burcu Özkan, Kadri Yıldırım, Aycan İrmez, Adem Geveri, Nadir Yıldırım, Saadet Becerekli listede yer almadı. 

Öcalan'ın avukatları ve yeğeni aday oldu
HDP'nin listesinde terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın avukatları da yer aldı. Öcalan'ın avukatlarından Ebru Günay Mardin'den, Cengiz Çiçek ise Van'dan aday gösterildi. Tunceli'den aday gösterilen Meral Hanbayat'ta bir dönem Öcalan'ın avukatlığını yapmıştı.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan, kesinleşmiş cezasından dolayı yeniden aday gösterilmezken, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın bir başka yeğeni aday olarak gösterildi. Terör örgütü elebaşı Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan'ın oğlu Ömer Öcalan, Şanlıurfa'dan aday oldu.

Alevi, Ermeni, Süryani adaylar
Ermeni kimliğiyle bilinen Garo Paylan İstanbul yerine Diyarbakır'dan aday gösterilirken, Alevi kurum ve derneklerinde yöneticilik yapan birçok isim de listeye eklendi. Alevi kimliğiyle bilinen Turgut Öker ve Ali Kenanoğlu İstanbul’dan, Kemal Bülbül ise Antalya'dan aday gösterildi. Avrupa Süryaniler Birliği (ESU) Türkiye Sorumlusu Sabro Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Tuma Çelik de Mardin'den aday yapıldı. Feleknaz Uca ise Batman'dan aday oldu.

HDP listesinde yer alan gazetecilerden Ahmet Şık da İstanbul 2. bölgeden aday gösterildi.

Sol ağırlıklı adaylar
Listede özellikle batı illeri ve büyükşehirlerde sol hareketlerden gelen adaylar dikkati çekti. Türkiye İşçi Partisi (TİP) kurucu üyelerinden Barış Atay Hatay'dan, eski Sosyalist Demokrasi Partisi Genel Başkanı Rıdvan Turan Mersin'den, Devrimci Parti Genel Başkanı Musa Piroğlu, Sosyalist Meclisler Federasyonu'ndan Dilşat Canbaz, Erkan Baş, eski Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy İstanbul'dan, ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Murat Çepni İzmir'den, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları Adana'dan aday gösterildi.

KHK ile ihraç edilenler listede
HDP'nin eski eş genel başkanı Serpil Kemalbay ise İzmir'den aday gösterildi. Yüksel Caddesi'nde katıldığı yasa dışı eylemlerle adını duyuran Veli Saçılık Ankara'dan aday gösterilirken, sanatçı Ferhat Tunç ise Aydın'dan listeye girdi. KHK'ler ile ihraç edilen akademisyenlerden Ömer Faruk Gergerlioğlu Kocaeli'den, ekonomist Erol Katırcıoğlu ise İstanbul'dan aday yapıldı. 

HDP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI - PDF DOSYASI

İşte HDP milletvekili aday listesi:

Adana       
Tulay Hatımoğulları
Kemal Peköz
Sever Uzun
Barış Karabıyık
Songül Aydın
Zeynel Kete
Beritan Önen
Ahmet Kılıç
Rozerin Tosun
İbrahim Yakut
Türkan Bakır
Cemil Özen
Zozan Efetürk
Ömer Uluçay
Deniz Varol

Adıyaman
Hasan Basri Yorulmaz
Hayriye Korkmaz
Mahmut Özdemir
Birsen Tunç
Mehmet Selim Özbek

Afyonkarahisar
Nevin Aytekin
Memet Şerif Çelik
Belma Koray
Mehmet Emin Gerz
Gülseren Karataş
İsmail Yılmaz

Ağrı
Berdan Öztürk
Dirayet Dilan Taşdemir
Dalha Kaya
Keziban Dumlu

Amasya
Hamza Yılmaz
Mithat Çelik
Cemal Kirli

Ankara-1
Filiz Kerestecioğlu Demir
Eşref Kiraz
Emine Kaya
İshak Kocabıyık
Döndü Ceren Şimşek
Gazi Oti
Cennet Avcı
Ceyhun Akın
Dilek Ertürk
Erdem Ört
Ebru Demir
Remziye Güçlü
Erdal Ataş

Ankara-2
Nuray Türkmen Canlı
İstek Usalp
Vahide İlgün
Haydar Arslan
İpek Gür
Nurhayat Emire
Mustafa Demir
Nilgün Yılmaz
Rojan Mamo
Bahyettin Batur
Ömer Çelik

Ankara-3
Veli Saçılık
Nazım Karakurt
Şehriban Leyla Çetinbaş
Haydar Üstündağ
Hülya Fırat
Mehmet Zarif Kesiciler
Fatma Koçyiğit Öner
İsmet Yalçınkaya
Tülya Sönmez Aytekin
Fatma Kızılöz
İlyas Kurt
Yiğit Öztürk

Antalya
Kemal Bülbül
Deniz Yıldırım
Erdal Gilgil
Hadi Cin
Nigar Duru
İhsan Nergiz
Filiz Aslan
Veysel Akboğa
Meral Geylani
Hakkı Bulut
Hülya Hasbay
Orhan Gümüş
Hülya Bayar
Salih Varol
Gülsüm Güzel
Berivan Temel

Artvin
Recep Demirci
Emin Ekinci

Aydın
Ferhat Tunç
Ayfer Demirel
Doğan Açığ
Özlem Tunç
Mehmet Celal Gümüş
Semra Başaran
Şahin Koç
Bahaeddin Yağarcık

Balıkesir
Nesibe Yöyler
Şahin Çoban
Yurdanur Güven
Hüseyin Gevher
Fadime Kam Temel
Halil Ersan Bekçi
Zehra Baba
Yahya Anık
Kenan Yağız

Bilecik
Fehmi Korkmaz
Muazzez Parıltı

Bingöl
Erdal Aydemir
Nihat Aksoy
Gülistan Azak

Bitlis
Mahmut Celadet Gaydalı
Zahit Mutlu
Sevda Tabak Yamaç

Bolu
Kenan Balta
Gönül Gölbaş Sevdinoğlu
Rumet Serhat

Burdur
Bekir Çiçek
Taner Taş
İsmail Gelturan

Bursa-1
Yüksel Akgün
Aygül Saklı
Mustafa Yağcı
Aynur Yılmaz
Saffet Pehlivan
Raife Güven
Ahmet Okumuş
Mehmet Sait Yüksel
Cemal Hazar
Zeki Soyuşen

Bursa-2 
Mehmet Emin Adıyaman
Metin Kılıç
Elif Çubukçugil
Cahit Kırkazak
İpek Akman
Nüfer Ocaklı
Cemile Ösün
Mehmet Nedim Korkmaz
Kemal Doğan
Samet Kargalı

Çanakkale
Bülent Köreği
Adile Yalçın
Mustafa Bilgiç
Zübeyir Özkaya

Çankırı
Nazlı Çoban
Hüseyin Yekta Erpolat

Çorum
Bektaş İlhan Eke
Hasan Satılmış
Hasan Çelik
Erdoğan Serin

Denizli
Şerife Yıldırım
Nebi Ebci
Ayşe Levzan Süzük
Cevat Barin
Ayşe Özay
Musa Aydın
Perihan Üge
Birhat Demir

Diyarbakır 
Adnan Selçuk Mızraklı
Salihe Aydeniz
İmam Taşçıer
Remziye Tosun
Hişyar Özsoy
Semra Güzel
Garo Paylan
Dersim Dağ
Musa Farisoğulları
Abdurrahim Durmuş
Mehmet Temizyüz
Ferda Fahrioğlu Akın

Edirne
Murat Amil
Hanım Güzel
Serdal Zımba
Hasan Atik

Elazığ
Cevdet Konak
Selma Metin
Nevzat Beritanlı
Yaprak Filiz
Kutbettin Akan

Erzincan
Pınar Aytekin Özgüç
İbrahim Bozkurt

Erzurum
Mehmet Kasım Fırat
Zeliha Dündar
Faruk Çinar
Safet Polat
Cüneyt Laloğlu
Barış Kemaloğlu

Eskişehir
Hüseyin Demir
Nurten Özer Uluçelebi
Kerem Keskin
İlkay Abay
Hüseyin Özerdoğan
Günay Uyar
Vedat Aslan

Gaziantep
Mahmut Toğrul
Bedriye Yorgun
Mehmet Karayılan
Atiye Okay
Osman Demirci
Güler Erat
Kemal Akbulut
Umut Baran
Musa Aydın
Fatma Lebe
Selman Tutumlu
Birgül Yıldırım
Agit Erkan
Şahap Yıldırım

Giresun
Halil Karavelioğlu
Alican Çakır
Nuriye Pervin Başer
Şenel Öztürk

Gümüşhane
Seyit Kartal
Yılmaz Taş

Hakkari
Leyla Güven
Sait Dede
Özgür Zeydanoğlu

Hatay
Barış Atay Mengüllüoğlu
Hülya Kavuk
Kerem Nalbant
Fatma Özdemir
Servet Kavukoğlu
Kadriye Turhan
Yılmaz Bayram
Gülüzar Işık Çay
Mithat Mirioğlu
Naim Özbek
Paraşin Gümüş

Isparta
Mevlüt Sabuncu
Celal Çiçek
Ayşegül Korkutan
Ebubekir Gönan

Mersin
Fatma Kurtulan
Rıdvan Turan
Atilla Güney
Fatmagül Demirtağ
Mehmet Şirin Kaya
Eylem Gençer
Mehmet Alış
Elif Aslan
Hüseyin Gür
Şerif Durmaz
Filiz Yılmaz
İbrahim Uzen
Reşat Aşan

İstanbul-1
Pervin Buldan
Musa Piroğlu
Erkan Baş
Erol Katırcıoğlu
Sema Uçar
Atila Özdoğan
Sultan Karasu
Tuncay Gökçe
Aylin Hacaloğlu
Emre Sarıgül
Ertan Hamitoğlu
Şehriban Alkış
İshak Karakaş
Yaşar Meral Çakıcı
Recep Yılmaz
Nurullah İşlek
Cansu İrem Kalender
Kuvvet İhsan Lordoğlu
Engin Aras
Mihriban Deniz Nar
Servet Güngördü
Irmak Dumlupınar
Eylem Saruca
Murat Gülener
Tülay Aydın
Veysi Yaklav
Günay Karaoğlan
Alya Akkuş
İlhan Çelik
Melekfer Borak Turgut
Mehmet Karaslan
Kemal İşler
Dürdane Bulgan
Emine Karaaslan Ateş
Sabri Ahı

İstanbul-2
Ahmet Şık
Oya Ersoy
Hüda Kaya
Mustafa Avci
Tülay Korkutan
Alirıza Bilgili
Ayşe Berktay
Gülsüm Ağaoğlu
Gürşenay Dalveren
Hasan Özgüneş
Mehmet Güler
Ludmilla Büyüm
Hacer Elçin
Fener Günana
Celal Alphan
Musa Kılıç
Şadi Özdemir
Türkan Bingöl
Servet Güzel
Işıl Hacıarifkaptanoğlu Karababa
Mehmet Tayyip Arslan
Ozan Özgenler
Dilber Aslan
Musa Değirmenci
Dürdane Nilsu Yürür
Adnan Bulut
Maşallah Köysü
Rohani Çiçeklidal

İstanbul-3
Turgut Öker
Dilşat Canbaz Kaya
Hakkı Saruhan Oluç
Ali Kenanoğlu
Züleyha Gülüm
Abdulhakim Daş
Elif Bulut
Celalettin Can
Canşah Çelik
Fevzi Gerçek
Gülseren Kaya
Ekrem Baran
Ayşe Karadağ
Mehmet Dalkıran
Muazzez Töre
Aytekin Akdemir
Pınar Gezik
Kazım Şaroğlu
Belçim Oktan
Hüsnü Taş
Songül Büyükpınar
Süleyman Özkan
Gülfiraz Sağlık
Mehmet Peker
Dilek Ulaş
Enver Dursun
Aslı Yağcı
Rıdvan Öztürk
Laika Taka
Mesut Aldagül
Rojda Taşdemir
Serkan Yılmaz
Büsra Berna Toprak
Yusuf Yalvaç
Zerrin Oğlağu

İzmir-1
Serpil Kemalbay Pekgözegü
Nurettin Turğay
Yalçın Yanık
Rahime Turan
Hüseyin Çağlar
Mervan Sıncar
Ceyhan Akay
Halime Akdağ
Ferzende Deniz
Elfesye Nas
Tamer Aydın
Selman Yıldırım
Kamuran Akkuş
Hayri Etyemez

İzmir-2 
Murat Çepni
İdil Uğurlu
Ayşe Yılmaz
Mehmet Aker
Cemile Aydın
Süleyman Gündüz
Gönül Aygün
Orhan Ayhan
Derkay Tan
Mahsun Korkmaz
Behiye Ertaş
Ekrem Can Alaygut
Abdullah Akdeniz
Edip Kaya

Kars
Ayhan Bilgen
Arzu Moco
Bişar Alinak

Kastamonu
Hüseyin Gökoğlu
İsmail Çavğa
Azat Avcı

Kayseri
Kadri Erener
Eylem Cengiz
Kenan Maraşlı
Mustafa Öçal
Niyazi Yalçınkaya
Nuran Ergen Kılıç
Zenun Orta
Zilan Yılmaz
Suat Demir
Fevzi Polat

Kırklareli
Faruk Özdel
Diren Cevahir Şen
Yakup Aslan

Kırşehir
Gökhan Akın
Heliz Abı

Kocaeli
Ömer Faruk Gergerlioğlu
Fatma Yıldırım
Kureyş Bilgiç
Yasemin Üçer
Ali Dursun Buğdacı
Meryem Demir
Alaattin Enül
Ferhat Demirelli
Murat Ozan
Damla Bağci
Necati Altıntoprak
Sevican Yaşar
Kadir Yıldırımer

Konya
Bülent Kılıç
Berna Çelik
Eylül Yaylacı
Gıyasettin Almaz
Jiyan Huri Yalçın
Ramazan Ot
Bahar Ekinci
Orhan Karaca
Osman Karaman
Hanifi Karaca
Abdurrahman Arslan
Mehmet Yönet
Hasan Gebeşoğlu
Mehmet Sait Koyuncu
Cahit Babahan

Kütahya
Abdurahman Adıyaman
Harun Gündüz
Savaş Babur
Gökhan Alkan
Şehmus Çelik

Malatya
Mehmet Tuncel
Jiyan Taş
Kemal Gedik
Fatma Alataş
Hüseyin Kılınç
Sinan Öztürk

Manisa
Lezgin Botan
Birgül Sağsöz
Adnan Mankan
Hasret Aslan
Cevdet Yıldız
Bayram Sönmez
Abiddin Padak
Nihat Yıldırım
İhsan Çaça
Veysi Durgut

Maraş
Hüseyin Bakır
Meryem Yıldız
Rauf Tepe
Sevgi Borak
Şahin Şanci
Tülay Kılınç Deniz
İnanç Yıldız
Recep Kaya

Mardin
Mithat Sancar
Pero Dundar
Tuma Çelik
Ebrü Günay
Gülbin Şahin Dağhan
Dilaver İnal

Muğla
Sultan Özcan
Hüsran Belgin Koç
Yılmaz Yüksel
Ebru Demir
Kemal Koç
Sebahat Fırat
Abdullah İpekli

Muş
Gülüstan Kılıç Koçyiğit
Mensur Işık
Şevin Coşkun
Adnan Topçu

Nevşehir
İrfan Turan
Bedrettin Eser
Kevser Yalçın

Niğde
Mehmet Salih İtah
İbrahim Avşar
Ümran Baturay

Ordu
Mesut Bilgi
Bayram Kuşman
Ruken Kayaalp
Şevder Yandı
Çetin Kaplan
Tahsin Timur

Rize
Necmettin Durmuş
Köna Hazar Özsoy
Sevgi Evren Köroğlu

Sakarya
Çiçek Arıç
Hividar Tangüner
Hüseyin Kaya
Gaye Çalışkan
Kemal Aktaş
Derya Bingöl
Haydar Erol

Samsun
Mediha Oya Yağcı
Celal Kocabıyık
Efraim Vayiç
Ali Dursun Kurt
Fikri Yolaydın
Kubilay Öztürk
Cemil Aksu
Sevda Özbek Yakut
Yusuf Kır

Siirt
Meral Danış Beştaş
Sıdık Taş
Hayrettin Şen

Sinop
Ayşe Gül Kafkas
Sefa Öztürk

Sivas
Rıza Karaman
Hüseyin Özcan
Şener Ünat
Hakkı Azarak
Ruken Koyun

Tekirdağ
Salim Kaplan
Feray Mertoğlu
Hüseyin Eriş
Gurbet Demirhan
Erhan Gövercin
Halime Tunç
Tekin Çatalkaya

Tokat
Erdal Bektaş
Rana Rende
Namet Ertoğan
Muhammet Veysel Yıldız
Servet Yüksel

Trabzon
Hüseyin Taka
Ahmet Hazar Dilaver
Kader Uzun Madenkuyu
Nurettin Karadeniz
Güven Atabay
Dursun Ali Kurt

Tunceli
Alican Önlü
Meral Hanbayat Yeşil

Urfa
Nimetullah Erdoğmuş
Ayşe Sürücü
Nusrettin Maçin
Ömer Öcalan
Aliye Kızıldamar
İsmail Kaplan
Roza Yazmacı
Yusuf Yetim
Songül Arpa
Orhan Özkan
Elif Rojda Talar
Celaledin Erkmen
Meral Balter
Bişar Tüysüz

Uşak
Süleyman Sözkesen
Şükran Sarı
Memet Latif Yıldırım

Van
Sezai Temelli
Bedia Özgökçe Ertan
Murat Sarısaç
Muazzez Orhan
Tayip Temel
Cengiz Çiçek
Mukaddes Karakoç
Asuman Yelmazer

Yozgat
Yusuf Aran
Mehmet Şirin Erez
Deniz Öztürk
Cem Eren Aslan

Zonguldak
Mehmet Zeki Salmanoğlu
Bedirhan Güneş
Evliya Güdan
Asya Gezer
Fevzi Kaya

Aksaray
Seyit Mehmet Keskin
Cihan Yılmaz
Şükran Acar
Ahmet Demir

Bayburt
Şemsettin Takva

Karaman
Cemil Yalçın
Ayşe Durunesil
Remzi Gökdağ

Kırıkkale
Doğan Anğay
Rıfat Roni
Tekyeddin Aktaş

Batman
İdris Baluken
Feleknas Uca
Necdet İpekyüz
Ayşe Acar Başaran
Şükrü Baytar

Şırnak
Abdullah Güngen
Leyla Birlik
Hüseyin Kaçmaz
Nuran İmir

Bartın
Yılmaz Topaloğlu
Şayeste Salmanoğlu

Ardahan
Taşkın Aktaş
Yaşar Kaya

Iğdır
Habip Eksik
Kıznaz Türkeli

Yalova
Ali Fuat Hatip
Hediye Polat
Abdurrazak Ekinci

Karabük
Ensar Topal
Mustafa Özsoy
Derya Göçtürk

Kilis
Kasım Kısa
Ezel Aydın

Osmaniye
Ahmet Eken
Müslüm Çağan
Derya Turhan
Celal Eker

Düzce
Yahya Macit
Sema Güneş
Mehmet Şerif Orgun

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN HDP Milletvekili adayları 2018 seçimi isim listesinde kimler var? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR17 YORUM
  • Abidin’e 22 Mayıs 2018 10:30 Tavsiyem yine de soyunu araştır çünkü ...

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro