YAZARLAR

Kevser Zeynep Çakır

Kevser Zeynep Çakır

kevserzeyneptutus@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 09 Temmuz 2018 11:44 - Güncelleme: 09 Temmuz 2018 11:47

Hayat okulu mezunlarından mesaj var..

"Eğitim" kelimesi "eğmek" ya da "eğip itmek" kökünden gelir. 1940'lara kadar tedrisat, talim, maarif olan bu kelimeyi "eğitim"e çevirenler; geleceğe dair ciddi bir mesaj vermişler, eğitim sistemimizi de bu minvalde dizayn etmişler diye düşünüyorum..
 

Osmanlı zamanında İstanbul'a gelen seyyahlar, sokakta gezen insanların hepsinde garip bir olgunluk ve sürekli bir tefekkür halinde olmalarından hayret ve övgüyle bahsetmişler..

Bugüne gelince sokaktaki gençliğin acıklı haline, üniversitelerdeki terör sempatisini, kız erkek ortak tuvalet kullanma çabasını görünce anlıyorum bizi iyi eğitmişler.. Şanlı başımızı eğip, batıya batıya itmişler..
 

Dindarlara gelirsek, evet, eğitim az fakat terbiye çoktur. Nefs terbiyesinden geçmiş, hakikatin sırrına varmış, yüce gönüllü insanlarla; gezi parkı olaylarında biber gazı yemek kadarlık bir acı çekme geçmişi olan kalemşörler, hadsizce alay ediyorlar.
 

Diplomayla belgelenemeyen değerlere sahip olduklarını kanıtlayamadıkları için itilip kakılan, "ulan öküz anadolulu" tabir edilen insanlar, ülke işgal edilirken canlarını tankların silahların altına seve seve serdiler. Kurtuluş savaşında her türlü acıyı açlığı ayrılığı yaşamış mübarek annelerimizin namusunu, politika malzemesi yapan diplomalılar, can derdinde saklanırken, Aşık Veysel gibi kıyafeti hor görülen köylüler, jetler havalanamasın diye tarlasının mahsülünü ateşe verdiler..

Darbeyi bir aksiyon filmi izler gibi tv karşısında çaylı kahveli ortamlarda seyredenlerin diplomaları duvarda çürürken, kağıt üstünde yazmayan imanıyla, vatanı atmak için yakılan ateşe bir damla su taşımak için meydanlara koştu doksanlık diplomasız dedeler.. Düşman ülkelere kendi ülkesine ekonomik yaptırım uygulayın diye yalvartan, gemi batarken atm kuyruğuna sokan diplomanızın, sizi daha vatansever ya da millet sevdalısı yapamadığı kanıtlandığı için mi bu kadar sesiniz çok çıkıyor acaba?

Bir yüzyıldır bu diplomaları dindar diplomasızların gözüne sokmak dışında, bu ülke için ne ürettiniz? Kendi vatandaşınızın kıyafetiyle, şivesiyle alay ettiniz. Beraber yaşamayı öğrenmek yerine, içip içip "yallah Arabistan'a" dediniz.. Ne kadar kutsalımız varsa sabah akşam Twitter'dan sövüyorsunuz. Allah bizi sizin elinize düşürmesin sayın muhalifler.. Düşersek bizi bu kez okul önlerinde başörtümüzden sürüklemez, meydanlarda yakarsınız..
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Hayat okulu mezunlarından mesaj var.. yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR8 YORUM
  • Misafir 11 Temmuz 2018 16:58 sadece namaz-aptes-oruçla demek ki meleket kalkınmıyor, ilimde ve fende ilerlemezseniz, düşman sizi ayaklarının altına lıveriyor... osmanlıda olduğu gibi...

    CEVAP YAZ 4 5
REKLAM
Kevser Zeynep ÇakırDİĞER YAZILARIKevser Zeynep Çakır
TÜMÜ

GÜNCEL YAZILAR TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro