YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 31 Mayıs 2016 11:33 - Güncelleme: 31 Mayıs 2016 11:40

Harambe'nin suçu ne?!

Medeniyetin beşiği denilen ülkelerin neredeyse tamamında hala hayvanlar, insanların kölesi olarak varlıklarını devam ettirmeye çalışıyorlar. Kimi zaman bir ada turunda binek at sıcaktan ve susuzluktan çatlayarak ölüyor, kimi zaman 4 yaşındaki çocuğun sevinci için alınan boyanmış bir civciv apartman dairesinde ezilerek feci şekilde katlediliyor. Evcil hayvanların neredeyse tamamı tutsak bir ömür yaşıyor.

Neden?

Çünkü insanlık öyle istiyor.

Geçtiğimiz günlerde Cincinnati’de bir hayvanat bahçesinde bir goril vurularak öldürüldü.

Sebebi ise parmaklıklar arasından yanına düşen çocuğa zarar verebilme ihtimali.

Hayvanı istediğiniz zaman görmek için ömür boyu hapse atacaksınız. Daha sonra sorumsuz bir aile 4 yaşındaki çocuğunu o hayvanat bahçesinde başı boş bırakacak. Devamında da o çocuk, gorilin bulunduğu kafese düştüğünde öldürülen goril olacak. Allah aşkına soruyorum, bu gorilin suçu nedir?

Keyfi için kendinden farklı canlıları süresiz kafeslere tıkayan insanlar tabi ki kendi hayatlarını hayvanların hayatlarından daha önemli görürler fakat işin aslı öyle değildir. İnsan ahlakı sebebiyle manen üstünleşebilir fakat hiçbir canlının öbürü üzerinden üstünlüğü söz konusu değildir.

Bir gorilin hayatı insan hayatından önemsiz değildir. Goril insana tabiat ortamında saldırmadığı sürece insan, gorili öldürme hakkına sahip değildir. Keza bu ortamlarda hayvanları eğitmek için genellikle başvurulan yöntem şiddettir. Döverek, eziyet ederek hayvanlar terbiye edilir. Sirkler, hayvanat bahçeleri, yunus gösterileri ve diğer hayvanların eğitildiği ortamlar hep hayvanların işkence çektiği yerlerdir.

Onların derilerini yüzmek, canlı canlı pişirmek, sevimli gözüksün diye boyamak, zararsız olsun diye dişlerini sökmek dünyanın neredeyse her yerinde normal karşılanmakta, umursanmamaktadır.

İntihar etmek için aslanların arasına atlayan adamı kurtarmak için kafesteki aslanları öldüren zihniyet sanatın, ahlakın, adaletin, kültürün oluşturduğu medeniyetin bir parçası olamaz.

Ahlaklı herhangi bir dinin mensubu olabileceğini de zannetmiyorum.

Memleketimizdeki tüm hayvanat bahçeleri kapatılmalı, hiçbir sirk-yunus gösterisine izin verilmemeli konu ile ilgili devlet eliyle farkındalık çalışması yapılmalıdır.

Aksi halde bu vicdansızlık hali milli karakterimize işleyecektir.
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Harambe'nin suçu ne?! yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • Gülgin 06 Haziran 2016 12:27 Ne yapsalardı ? Çocuğumu vursalardı?

    CEVAP YAZ 0 0
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro