eposta yazdır zoom+ zoom-

Hamileler dikkat: Yüksek ya da tamamen düz ayakkabı giymeyin!

Hamileler dikkat: Yüksek ya da tamamen düz ayakkabı giymeyin!

KADIN Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Volkan Aksakallı, hamilelikte bel ağrılarının artmasının normal olduğunu belirterek, gebelere "Bel üzerindeki yükü artırdığından çok yüksek ya da tamamen düz ayakkabı giymeyin." uyarısında bulundu.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 06-09-2018 23:00 - Güncelleme: 07-09-2018 09:45

Bursa Medicana Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Aksakallı, hamilelikte bel ağrılarının önüne geçilmesi için zorlayıcı hareketlerden uzak durulması gerektiğini belirtti.

Opr. Dr. Aksakallı, "Bel üzerindeki yükü artırdığından çok yüksek ya da tamamen düz ayakkabı giymemek gerekir. Varisli bacaklarınız için dolaşımı hızlandırıcı etkisi bilinen, soğuk su masajı yapabilirsiniz. Uzun süre ayakta kalmamak, uzun süre oturmamak, yatar pozisyonda ayakları yukarı kaldırmak, düzenli egzersiz yapmak rahatlama sağlar. Hamilelikte daha çok ayakların şiştiği gözlenir. Bunun için gün içinde ayaklarınızı oturduğunuz yerden biraz daha yükseğe koyarak dinlenebilirsiniz" dedi.

ÇATLAKLARI TÜMÜYLE ÖNLEMEK MÜMKÜN DEĞİL

Gebelik döneminde kadınların karın, kalça ve göğüs bölgesinde çatlakların da ortaya çıktığını kaydeden Opr. Dr. Aksakallı, "Çatlakları tümüyle önlemek mümkün olmamakla beraber, alınan bazı önlemlerle çatlakların önüne geçilebiliyor.

Hamileliğin son dönemlerinde sanki yeterince hava alamıyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz. Bu durum, büyüyen rahmin akciğerlere alttan yaptığı baskıdan kaynaklanır. Vücudunuzu dik duruma getirerek, egzersiz ile akciğer kapasitesini artırabilirsiniz" diye konuştu.

MİDE BULANTISIYLA BAŞA ÇIKMAK İÇİN...

Opr. Dr. Volkan Aksakallı, hamilelikte mide bulantısıyla başa çıkmanın yolları olduğunu da belirterek, "Midenizin bulandığı dönemlerde beslenme şeklini değiştirmek gerekiyor. Azar azar ama daha sık yemek yenmeli. Yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalı" dedi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Hamileler dikkat: Yüksek ya da tamamen düz ayakkabı giymeyin! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro