eposta yazdır zoom+ zoom-

Halkbank'tan 'ucuz dolar' satışı açıklaması

Halkbank'tan 'ucuz dolar' satışı açıklaması

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, hatalı kur kotasyonlarından dolayı toplam 1763 müşterinin 4.6 milyon dolarlık alım yaptığını açıkladı. İlk defa böyle bir hatayla karşılaştıklarını belirten Arslan, döviz alım işlemlerinin hepsinin iptal edildiğini söyledi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 02-09-2018 11:43 - Güncelleme: 02-09-2018 11:43

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, 'ucuz dolar satışı'na ilişkin açıklama yaptı. Genel Müdür Arslan, işlemin yapıldığı hesaplara bloke konulduğunu söyledi. Arslan, yapılan işlemlere ilişkin inceleme başlattıklarını aktardı.

Yarım saat içerisindeki hatalı kur kotasyonlarından dolayı toplam 1763 müşterinin 4.6 milyon dolarlık alım yaptığını açıklayan Arslan, döviz alım işlemlerinin hepsinin iptal edildiğini belirtti. 

Arslan, sınırlı sayıda işlem yapıldığını, bankanın ve mevduat sahiplerinin zararının olmadığını ifade etti.

NTV'de soruları yanıtlayan Arslan'ın açıklamaları şöyle:

Piyasalar kapandığı zaman da müşterilerimizin ineternet bankacılığında döviz alım ve satım işlemleri yapan bankalardan biriyiz. Döviz kotasyonlarını hemen hemen bütün bankalar Bloomberg ya da Reuters'tan alır. Biz de Bloomberg'den sağlamaktayız. Piyasalar kapandıktan sonra da biz Bloomberg verileriyle devam ediyoruz. Söz konusu dolar ise alış ve satış kurunu alırız, bir de iki para birimi arasındaki faiz farkları vardır.

'KUR BİLGİSİ HATALI GİRİLMİŞ DEĞİL'
Kur bilgisi hatalı girilmiş değildir ama ülkeler arası faiz makasının bir düzeltme faktörü olarak kura olan etkisinden kaynaklanan bir yanlış giriş vardır. İlk defa böyle bir hata ile karşılaştık.

'15 DAKİKA İÇİNDE FARK EDİLDİ'
Saat 22.01'den başlıyor ve aşağı yukarı yarım saat sürüyor. Bankamızdaki arkadaşlarımız 15 dakika içinden fark ediyor ve işlemleri kapatıyor. Hatalı işlemler yapan ya da ucuz döviz kurundan alım yapan veya satan müşterimizin hesaplarına bloke konulmuş oldu.

'1763 MÜŞTERİ 4.6 MİLYON DOLAR ALIM YAPTI'
Burada oluşan sistemde hatadan oluşan bir kurdur. Burada sebepsiz zenginleşme teşkil eden bir durumdur. Dolayısıyla müşterilerin hesaplarına bloke konuldu ve özel bir yazılımla bu işlemleri eski haline getirdik. 1763 müşteri 4.6 milyon dolar alım yaptı.

'İNCELEME BAŞLATTIK'
Hem servis sağlayıcısı kurumla ilgili bir inceleme talep edeceğiz hem de kendi süreçlerimizle ilgili bir zafiyet olması durumunda gerekli tedbirleri alacağız. İnceleme başlattık. Diğer bankalarda bize benzer bir durum yaşanmadığı bilgisindeyim.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Halkbank'tan 'ucuz dolar' satışı açıklaması haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR60 YORUM
  • Yilmaz.. 03 Eylül 2018 00:30 İnandırıcı değil.. Kimden kaynaklı bu dolar düşüşü net değil...Böyle aptalca şey olmaz..Olmuşsa sorumlusu hesap vermeli. Ayrıca ..İptal etmek, hesabı kapatmayan için sözkonusu...Doları alıp başka bankaya aktaran ne kadar dolar kaçırdı, bankanın devletin zararı nedir, sorulması gerekir, aksi halde birileri haksız yere zengin olur..Devlet, halk fakirleşir...

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro