28 Ağustos 2015
 • İstanbul
  29°C

   
 • Ankara
  29°C

   
 • İzmir
  36°C

   
Piyasalar
 • USD2,92
 • EURO3,29
 • ALTIN697,00
 • BIST 10074414,94
X Kapat

GÜNDEM

Güncelleme :04-04-2008 12:22|Haber Tarihi :03-04-2008 15:400 Yorum

Hac kuraları çekildi

Hac kuraları çekildi Hac kuraları çekildi Hac kuraları çekildi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun da katıldığı kura çekme töreni, başkanlığın Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.  Hacı adayları, http://hac.diyanet.gov.tr adresindeki ''kura sorgulama'' bölümünden TC kimlik numaraları ile kura sonuçlarını öğrenebilecekler.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun da katıldığı kura çekme töreni, başkanlığın Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Bardakoğlu, burada yaptığı konuşmada, hac için bu yıl 772 bin başvuru yapıldığını, bunların yüzde 53'ünün kadın, yüzde 47'sinin de erkek olduğunu belirtti.

STANDART ODALARDA EN FAZLA 5-7 KİŞİ KALACAK

Standart, müstakil ve otel tipi olmak üzere 3 kategoride hac hizmeti sunduklarını kaydeden Bardakoğlu, aldıkları önemli bir kararla standart hac organizasyonunda, odalarda ''5 ya da 7 kişi'' kalacağını bildirdi. Bardakoğlu, 7 kişiden fazla hacı adayının odalarda toplanmayacağını söyledi.
Müstakil ve otel tipi kategorilerdeki adayların standart kategoriye geçişine izin verilmeyeceğine dikkati çeken Bardakoğlu, standart kategorideki adayların ise belli bir sıra dahilinde müstakil ve otel tipi kategorilere geçebileceğini bildirdi.

KESİN KAYIT 8-22 NİSAN'DA

Kurada ismi çıkan adayların, 8-22 Nisan tarihleri arasında kesin kayıt yaptırabileceğini duyuran Bardakoğlu, isteyen adayların Diyanet İşleri Başkanlığı Hac Organizasyonu, isteyenlerin ise seyahat acenteleri ile hacca gidebileceklerini söyledi.

Hac için ayrıca 30 bin kişilik birinci yedek sırası belirleyeceklerini belirten Bardakoğlu, bu adayların herhangi bir kesin kayıt ücreti yatırmaksızın sıralarının belli olacağını söyledi. Bardakoğlu, yedek adaylar arasında hacca gidemeyecekler için gelecek yıl ayrıcalık yapılmayacağına dikkati çekti.

''KONTENJANIN ARTTIRILMASI İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLADIK''

70 bin kişilik kontenjanın arttırılması için çalışmalara başladıklarını kaydeden Bardakoğlu, ''770 bin rakamı, kuvvetli bir gerekçe bizim için. Bunu değişik zeminlerde dile getirerek daha fazla hacı adayının hacca gitmesini sağlamaya çalışacağız'' dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu olarak hac hizmetlerinin belli bir standartta verilmesini önemsediklerini kaydeden Bardakoğlu, bu nedenle hac organizasyonunu yapan tüm acentelerin de standartlara riayet etmesi gerekeceğini söyledi.

ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİNE 600 KİŞİLİK KONTENJAN

Şehit ve gazi ailelerine bu yıl kura sıraları esas alınarak 600 kişilik kontenjan ayırdıklarını bildiren Bardakoğlu, ''Çünkü onlar bizim için, ülkemiz için, birliğimiz dirliğimiz için canlarını feda ettiler. Her türlü minnet ve şükran onlaradır. Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulumuz böyle bir jesti vazife olarak gördü'' dedi.

Bardakoğlu, şehit ve gazi ailelerinin nasıl müracaat edecekleri konusunda müftülüklerin duyuru yapacağını söyledi.

SAĞLIĞI ELVERMEYEN BAŞVURMASIN

Bir hacı adayının, yaş sınırlaması olup olmadığını sorması üzerine Bardakoğlu, böyle bir sınırlamanın olmadığını söyledi. Sağlığın hacca gitmeye engel olmaması halinde herkesin hacca gidebileceğini ifade eden Bardakoğlu, şunları kaydetti:

''Ancak şunları izliyoruz; Türkiye olarak hacılarımızın katkılarıyla ödediği parayla 700-800 sağlık personelinin çalıştığı 2 büyük hastane açıyoruz ama maalesef hastanelerimiz ilk günden diyaliz hastası, kronik böbrek hastası, astım hastalarıyla doluyor. Hacı adaylarımız sağlıkları el vermediği halde adeta oradaki bir ayları kendilerine zehir olacağını bildikleri halde 'o bereketli topraklarda bulunayım, öleceksem orada öleyim' diye yazılıyorlar. Sağlık durumu el vermeyen hacı adaylarımız müracaat etmesinler. Gönüllerinden geçen dua, niyet onlara inşallah Allah katında hac sevabı kazandırır ama çok ağır hastalığı olup da oranın tadını bereketini hikmetini kavrayamayacak hastalar sadece başkalarına yük oluyor. Zaten dinen de bu tür sağlık sorunları olan kişilerin hacca gitmesi doğru değil.''Haberi Yazdır
 
 
  Bu elma her derde deva!
  Böyle aşk görülmedi!
  DÜNYA28 Ağustos 2015819 Kez İzlendi!
  Böyle aşk görülmedi! Hindistan'dan çok konuşulacak aşk hikayesi. Görür görmez ikisine birden aşık oldu!
  Sigarayı bıraktıktan sonra vücudumuzda neler oluyor?
  SAĞLIK28 Ağustos 20151234 Kez İzlendi!
  Sigarayı bıraktıktan sonra vücudumuzda neler oluyor?Her sigarada vücut için zehirli, tahriş edici, kanser yapıcı ya da kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırıcı 4000’den fazla kimyasal madde (katran dahil) mevcut. Bunlardan en az 81’inin doğrudan kansere neden olduğu ispatlanmış.
  Liderler günde kaç saat uyuyor? Çok şaşıracaksınız!
  GÜNCEL28 Ağustos 2015
  Liderler günde kaç saat uyuyor? Çok şaşıracaksınız!4214 Kez İzlendi!
  Elma tipi vücuttan kurtulmanın yolları
  SAĞLIK28 Ağustos 2015
  Elma tipi vücuttan kurtulmanın yolları 4842 Kez İzlendi!
  Ünlülerden biri hemşeriniz olabilir
  MAGAZİN28 Ağustos 2015
  Ünlülerden biri hemşeriniz olabilir11359 Kez İzlendi!
  Diğer Siteler İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2011 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
  Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98
  Yükleniyor...