Görme engelliler de araba kullanacak

Google sürücüsüz araç teknolojisiyle üretim yapacağı Waymo markasını tanıttı.

Görme engelliler de araba kullanacak

10 yıldır geliştirdiği teknolojiyi böylelikle ticari dünyaya da tanıtmış olan Google’ın yeni markası, ana şirket grubu Alphabet’in bünyesinde yer alacak.

Görme engelliler de araba kullanacak

Waymo’nun marka lansmanında şirket, sürücüsüz araç prototipiyle bir test sürüşü gerçekleştiren görme engelli kişinin hikayesini paylaştı. Sürüş 2015 yılında gerçekleşmişti ve bu duyuru aracılığıyla kamuoyuyla ilk kez paylaşılmış oldu.

Görme engelliler de araba kullanacak

Waymo’nun yeni yöneticisi John Krafcik, yazılı açıklamasında görme engelli Steve Mahan’ın, Austin şehrinin banliyölerinde yaptığı gezintiden bahsetti.

Krafcik yazısında, aracın sensörleri ve yazılımlarının, görme engelli Mahan için sürüşü gerçekleştirdiğini açıkladı. Krafcik’e göre bu teknoloji dünya üzerinde seyahat eden milyonlarca araç için daha güvenli, etkili ve ulaşılabilir bir alternatif olabilir.

Görme engelliler de araba kullanacak

Şirket sürücüsüz otomobil teknolojisinin başka amaçlar için de kullanılacağını açıkladı. Bu durumda şirketin henüz sadece test sürüşlerinde kullandığı teknolojiyi ticari kullanıma açması gerekiyor.

Elektrikli taşıt üreticisi Tesla ve Apple gibi farklı şirketler de sürücüsüz otomobil projelerine sahipler ve araçlarını gerçek yollarda kullanıma açmayı deniyorlar. Google ise bu konuda daha temkinli görünüyor.

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro