YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 07 Aralık 2014 11:40 - Güncelleme: 24 Ekim 2015 10:10

Gıda Terörüne Karşı Savaş

Doktor ya da hemşire varken inşaat mühendisinin size aşı yapmasına müsaade eder miydiniz? Neden edesiniz ki, sağlığınızı ne olursa olsun riske atmak istemezsiniz. Bu işin eğitimini almış kişiler varken, almamış olanlara sağlığınızı emanet etmek akla uygun değildir.

Peki öğle arasında iş çıkışı yemek yediğiniz yerin gıda denetimini yapan kişilerin de konunun ehli olması gerekmez mi? Sağlık sadece hastanelerin duvarları arasına sıkıştırılmış bir olgu değildir. Yediğiniz yemekten, kullandığınız ilaçlara, psikolojik durumunuzdan sosyal hayatınıza kadar her türlü faktör sağlığınıza etki eder.

Mesela fırından ya da marketten aldığınız ekmekte boya kullanılıp kullanılmadığını siz anlayamazsınız. Çay ve kahvede küf yada tebeşir olup olmadığını da fark edemezsiniz.  Fındık ezmesinde genetiği deiştirilmiş organizmanın kullanıldığını da aynı şekilde bilemezsiniz. Bilmeniz de gerekmez. Bu tür durumların denetimi devletin sorumluluğu altındadır.

2013 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre 4973 gıda denetim personelinin sadece 937’si Gıda Mühendisidir. Yine 2013 yılının verilerine göre 633.020 gıda işletmesi kayıtlı iken bunların sadece 514.253’ü denetlenmiştir. Gıda mühendislerince denetlenen işletme sayısını tahmin etmek çok da zor olmasa gerek.

Zabıtaların 2 haftalık kurs bilgisiyle gıda denetimi yapması,  inşaat mühendisinin size hastanede aşı yapması gibidir.

Yukarıda verdiğim Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın verilerinde geçen 514.253 işletmenin denetimi de defalarca yapıldığını sanmayın. Yılda bir kere yapılan denetimden bahsediyoruz. Denetimi yapacak insan kaynağı o kadar az ki işletmeyi yılda birden fazla denetlemeyi bırakın, kayıtlı tüm işletmeleri dahi denetleyemiyoruz.

Böylesine denetim sıkıntısı varken, 2012 yılında Gıda ve Tarım Bakanlığı’na sadece 58 gıda mühendisi alındı.

Sadece denetim ile gıda terörünü yenmek mümkün değildir. Bir otokontrol sistemi de kurulmalıdır. Örneğin nasıl iş güvenliği uzmanlarının istihdamı için hükümet elinden geleni yapıyorsa, yapı denetimlerin etkinliğini arttırmaya çalışıyorsa, aynı şekilde gıda mühendisleri için de  benzer sistem kurulması gerekiyor fakat tam tersine2010 yılında yürürlüpe giren 5996 sayılı kanun (Kaynak: 5996 sayılı Kanun Ek,1 ) ile 30 beygir gücü altındaki ve 10 kişiden daha az işçi çaıştıran işletmelerde Gıda Mühendisi çalıştırma zorunluluğu kaldırılmıştır. Küçük işletmeleri fazla masraftan kurtarmak ve maddi olarak desteklemek için hazırlanan bu yönetmelik, bu küçük işletmelerin gıda bilgisinden yoksun halka hizmet vermesine sebep oluşturmuştur. Üstelik işletme kapasitesi işletmecinin beyanı ile tespit edilen ülkemizde, gıda mühendisleri  özel sektörden de uzaklaştırılmış haldedir.

Üniversitelerden yılda ortalama 4500 kadar gıda mühendisi mezun olurken, 4500 kişilik bilgi birikimini kullanmaktan kaçmanın sonucunda her yıl binlerce gıda zehirlenmesi meydana gelmektedir. Bunun anlamı ise daha fazla doktor istihdam etmek, daha fazla ilaç kullanmaktır. Yani aslında daha fazla masraf.

Durumun ekonomik boyutu sadece hastane masrafı değildir üstelik. Ülkemizde her yıl çöpe atılan ekmek miktarı herkesce malumdur. Bozulan etler, geri dönüşümde kullanılmayan meyve ve sebzeler ve bir çok gıda mühendisinin değerlendirebileceği durum israf olarak çöp kutularının içerisine terk edilmektedir.

Tüm bunlara gerek var mı?

Yani işletmelere servis edilen yiyeceklerin nasıl ambalajlanacağını,

Gıdada rastalanabilecek mikroorganizmaların belirlenmesi (Gıda Mikrobiyolojisi)

Bu mikroorganizmaları inaktive edecek üretim sıcaklıkları, gıdanın asitliği gibi konularda hesaplar yapılması ve o kurallara göre üretilmiş olması,

İşletmelerde her bir porsiyonun miktarı, ne kadar hammadde ile ne kadar ürün üretileceğinin belirlenmesi  (Kütle ve Enerji Denklikleri)

Her besinin en az masrafla en kaliteli şekilde üretilmesi,

Hazırlanan besinlerin depolanması,

Depolanan ürünlerin nasıl servis edileceği

Ve benzeri tüm durumlara gıda mühendisi yerine gıda mühendisliği eğitimi almamış birilerine bırakmak ne kadar doğru ki?

Her işi, konusunda yeterli eğitimi almış kişi yapmalı. Aşıyı inşaat mühendisine yaptırmıyorsak, gıda denetimini de gıda mühendislerinden başkasına yaptırmayalım…

Gıda mühendislerinin sonuna kadar yanındayım, köşem onlara daima açık çünkü sağlıklı besin tüketmek istiyorum. Eğer siz de tükettiğiniz gıdanın güvenilir olmasını istiyorsanız, farkındalığı arttırın. 

 

twitter.com/umitsamimi

 
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Gıda Terörüne Karşı Savaş yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro