YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 08 Şubat 2015 12:43 - Güncelleme: 24 Ekim 2015 10:08

Gıda Terörü Hepimizin Sorunu

İki gün önce yakın bir arkadaşım yediği ekmek arası tavuk dönerden zehirlenerek hastaneye kaldırıldı. Gece gece doktora gitmesi gerekti ve en yakın hastaneye o saatte otobüs olmadığı için taksiyi kullanmak zorunda kaldı. Otobüs olsaydı bile o halde binemezdi. Yani 33 lirayı ödemek mecburiyetindeydi. Kendisini için hazırda bekleyen doktorlar, doktorlara yardımcı hasta bakıcıları, hemşireler ve diğer onlarca kamu görevlisi hastanede çalışmaktaydı.  Neden, çünkü çoğu sağlık sorununa tedbir almıyoruz. Tahminen o tavuk dönerin devlete maliyeti 400 ile 500 tl arasında. Türkiye genelinde her gün yüzlerce vaka yaşandığını biliyoruz. İlaç maliyetleri, doktor mesaileri de hesaba katılınca fatura memleketimiz için epeyce kabarık hale geliyor. Oysa harcanan bu parayı hem istihdam sağlayıp hem de daha sağlıklı yaşamak için kullanabiliriz.

Nasıl mı?

Gıda mühendislerinin çözüm önerilerini dikkate alarak.  2013 yılının verilerine göre 633.020 gıda işletmesinin sadece 514.253 ‘ü denetlenmiş. Oysa tüm işletmeler defalarca denetleniyor olması gerekir. Bu denetimi yapanların çoğu kurs görmüş zabıtalar. 4973 gıda denetim personelinin sadece 937 ‘si Gıda Mühendisi. Gıda mühendisi istihdam etmek yerine hastanelerde doktor, hemşire çalıştırıyoruz. Revirlerde ilaç depolarına ve hastaya müdahele için gereli teçhizata çuval dolusu para ödüyoruz.  Hastalandıktan sonra işe gidemediğimizden iş gücü kaybına uğruyoruz ve sayamadığımız bir çok zararı önlem almadığımız için ödemek zorunda kalıyoruz.  Oysa hasta olmadan önce tedbir almak daha mantıklı değil mi?

Gıda Mühendisleri’nin entelektüel birikimi kullanılarak artık gıda terörüne karşı bir oto kontrol sistemi kurulmak zorundadır fakat tam tersine 2010 yılında yürürlüğe giren 5996 sayılı kanun ile ( ) 30 beygir gücü altındaki ve 10 kişiden daha az personel çalıştıran işletmelerin Gıda Mühendisi çalıştırma zorunluluğu kaldırılmış. Peki bu 10 personelin altında çalışanı olan gıda işletmelerinin topluma sunduğu yiyeceklerin güvenilirliğini kim denetliyor? Yılda bir kere yapılan ve önceden haberdar olunan denetimlerle gıda terörü ile savaşılabilir mi?

Hepimiz çalıştığımız şirketlerde öğlen aralarında mecburen dışarıdan beslenmek zorunda değil miyiz? Denetimi yapılmamış, gıda mühendisi çalıştırmayan lokantalardan yediklerimizin bize ne kadar zarar verdiğini bilmiyor olmamız, bu duruma sessiz kalmamıza neden oluyor.

Farkındalık yaratmak zorundayız, hem de hepimiz. Devletimizin gereli önlemleri alabilmesi için, Gıda Mühendisleri’nin seslerini duyurmasına yardımcı olmak adına köşem daima Gıda Mühendisleri’nin sorunlarına açıktır.

Sağlıklı beslenmek istiyorsanız, siz de destek verin..

twitter.com/umitsamimi
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Gıda Terörü Hepimizin Sorunu yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro