YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 26 Aralık 2013 00:00 - Güncelleme: 21 Ekim 2015 09:40

Geziden Günümüze Cemaat

 

Bu günkü kavga İsrail’e özür dileten ile Mavi Marmara’da İsrail’in avukatlığını yapanın kavgasıdır. Bu yüzden gündem yoğun. Siyasi her yoğunluk kendi içerisinde çelişkiler barındırır. Bu çelişkileri sonuçlarıyla okumak sebepleri anlamamız için yeterli olmayabilir ama önce sebepleri incelersek, sonuçlarına daha anlamlı yorumlar katabiliriz.

Bugün yaşananlar Mavi Marmara ve Oslo Görüşmelerinin ilk çatlaklarından akan sızıntının devamıdır aslında ama ben gezi süreci ile başlamak istiyorum. Gezidekileri suçlamak ya da övmek için değil, süreç içerisinde cemaatin tutumu sebebiyle.

Today’s Zaman, o dönemde yabancı basın gibi hareket ediyordu. Gerek yazarlarının kullandığı “Erdoğan giderek otoriterleşiyor” ifadeleri gerekse uluslar arası kimliklerin erdoğanı eleştiren sözleri büyük başlıklar halinde yayınlanıyordu. Sizinle o başlıklardan bir tanesini paylaşayım.

“US Senator John McCain has said Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan is acting like a dictator” (Senatör John McCain, Başbakan Erdoğan diktatör gibi davranıyor dedi)

Hem Today’s Zaman hem de Zaman gazetesi yazarları ağız birliği ile Erdoğan’sız Türkiye’nin resmini çizmeye başlamışlardı ama o günlerde cemaatin tabanı hiç de Erdoğan’dan rahatsız değillerdi.Tesadüf bu ya Kemal Kılıçdaroğlu’nun yerel seçim döneminde omuz omuza çalıştığı mesai arkadaşı Gürsel Tekin, seçimde İstanbul’dan aday olduğunu açıklamasına rağmen CHP’nin daha önce partiden ihraç ettiği Mustafa Sarıgül, Kemal Kılıçdaroğlu tarafından partiye davet edilerek İstanbul’a aday yapıldı. Aylarca medyada Sarıgül’ün adaylığı konuşuldu. En üst düzeyde davet edildi çünkü Sarıgül merkezde duran birisi. Sadece sol kesimden değil Ak Parti’den kopan oyları alabilecek bir isim.

Bunun ne demek olduğunu Ankara Belediye Başkan Adayı belirlenirken anladık. CHP’nin sosyal medyada en çok paylaşılan ve en çok ilgi duyulan ismi olan Muharrem İnce, Ankara Belediye Başkanı olmak istediğini dile getirmiş olmasına rağmen Ankara Adayı parti dışarısından davet edilen MHP’li Mansur Yavaş oldu. Tesadüf müydü peki bu? Koskoca CHP içerisinde Ankara’yı isteyen adaylar yok muydu? Soruların cevabı basit aslında. Cemaatin rahatlıkla destekleyebileceği sağa yakın adayların buralara aday olması gerekiyor ki Erdoğan’sız Türkiye fotoğrafı tamamlanabilsin. İsterseniz kıyı kesiminin dışında kalan anadoludaki diğer adayları da inceleyebilirsiniz.

Aylar öncesinden belirlenen seçim stratejisi ile bugünün yaşananları arasında bağ kurmak hayalcilik değil. Gezi sırasında gezicilerin davranışlarından rahatsızlık duyan ve Başbakan’ı havalimanında karşılamaya giden cemaatin tabanı, kısa zaman içerisinde gerek medyadaki yayınlar gerek diğer ikna türleri ile bugün Başbakan’ın istifasını ister hale geldi.Başbakan’ın istifasını istemeleri doğrudur yanlıştır, bunu tartışmıyorum. Süreci kendi bakış açımla inceliyorum.

Mesela cemaat tarafından yapılan açıklamalara bakıyorum. Yargıdaki operasyonları kendilerinin yapmadıklarını, paralel bir yapılarının olmadığını iddia ediyorlar. Oysa dün sayılabilecek kadar yakın zamana kadar Başbakan’ı hiçbir şekilde eleştirmeyen, hatalarını baş tacı eden cemaatin tabanı ve yayın organları, bugün yeri değiştirilen her polisin hesabını sormaktalar. Polislerle hiç bir ilgileri yok ama bir saatlik yayının tamamını polislerin yer değişikliğine ayıracak kadar da o polislerle alakadarlar. Oysa bu ilk defa yapılmadı. Daha önce de benzerleri yaşanmıştı ama tek satırlık haber değeri yoktu.

Ben lise döneminde cemaatin evlerine gidip, bu evlerde verilen derslerden yararlanmış birsiyim. Beni bizzat polis yapmak üzere özel bir çabaları vardı. İstemediğimi belirtmeme rağmen, üzerimdeki cemaat emeğinden bahsedip beni ikna etmeye çabalıyorlardı fakat bugün emniyetteki dayanışma, şebeke, çete artık nasıl tanımlarsınız bilmiyorum ama o birliktelikle hiçbir alakaları olmadığını söylemek, her şeyden önce kendi tabanına karşı yalan söylemektir.Hüseyin Gülerce’nin oyumu Ak Parti’ye vereceğim açıklaması bile aslında cemaatin başka partileri desteklemek yönünde politikasını doğrular yönde. Suçlamaların var olduğunu ve aslında bu suçlamaların doğru olmadığını ifade etmek için kullanılan bir cümle. Oysa emniyet içerisinde ya da yargıda dayanışma içerisinde olmadıklarını da söylemişlerdi.

Davanın hukuki tarafına özellikle girmiyorum. Hukukçu değilim, olup bitenleri yorumlamam sadece davayı sulandırır ama süreci gözlemleyecek kabiliyete sahibim.Gördüğüm bir gerçek var. Bugün yaşananlar dünden planlanmıştı. Partiler ve cemaatler arasındaki dayanışma, bugün yaşananlar sonrasında ortaya çıkmadı. Önce dayanışma kararı alındı, sonra bunlar yaşandı.

Benim desteklediğim ne Erdoğan’dır ne de Ak Parti.

Ben çözüm sürecini destekliyorum.

Ben faizin %4,5 lara kadar düşmesini destekliyorum.

Kitapların ücretisz olduğu ve üniversitelerde harç ücretlerinin ödenmediği eğitim sistemi, engelli bireyi bulunan ailelere yapılan maddi yardımı destekliyorum.

Ciddi oy kaybını göze alıp dershaneleri kapatmak için irade gösteren duruşu destekliyorum.

İsrail’e özür dileten cesareti destekliyorum.

Çıkarları elinin altında duruyorken, onları elinin tersiyle itip uluslar arası hainliğe rağmen Mısır’da vicdani tavır alan karakteri destekliyorum.

Kerkük’ten memleketime taşınan petrol anlaşmasını destekliyorum.

IMF’in ambargosunu kaldıran başarıyı destekliyorum.

Köprülere, yollara marmaraya ve diğer onlarca sebebe girmeden, ben 11 yıllık süreçte edinilen kazanımlar için, memleketim için irademe sahip çıkıyorum.
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Geziden Günümüze Cemaat yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro