YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 26 Temmuz 2013 00:00 - Güncelleme: 25 Ekim 2015 01:08

Geziciler yalnızlar çünkü...

Yakın çevrem bana 'Vicdanın nasıl rahat ediyor, gezi eylemlerine destek vermeyince' sorusunu sıkça sordu, izah etme gereksinimi duydum..

Üzerinden çok geçmedi, hatırlarsınız. N.Ç davası vardı. Gencecik bir genç kıza, koca koca adamlar tecavüz etmişlerdi. Tahminen bu yazıyı okuyan herkesin vicdanını sızlatır o kızcağazın başına gelenler.

Kötü her yerde kötü, suç kim işlerse işlesin suçtur benim için. O kızcağaz için elimden ne gelir diye düşündüm kendi kendime. Nacizane bir fikre ihtiyacım vardı. İlk olarak sosyal medyada etki ve farkındalık oluşturmam gerektiğine karar verdim ve bir etkinlik oluşturdum. İnternet üzerinden on binlerce kişilik katılım oldu oluşturduğum organizasyona fakat aynı tarihte, taksimde yürüyecek farklı saatte bir etkinlik daha vardı. Etkinliği onlarınki ile aynı saat olmak üzere değiştirdim. Tabi daha sonra bu yaptığımdan pişmanlık duydum..

Ben, ailemden bazıları ve dostlarımla birlikte yürüyüşe gittik. Yegane amacımız vardı, N.Ç davasına adalet isteyecektik. Vicdanımızı rahatsız eden bu acı karşısında toplumsal farkındalık oluşturabilmek için sesimiz çıktığınca bağıracaktık ama olmadı. Bizi engellediler ama engelleyenler ne biber gazı sıkan polisti, ne tanklarını üzerimize süren askerdi, ne devletti ne de devletin bir kurumu. Bizi engelleyenler bizzat N.Ç davası için gelen o kalabalıktı..

Ben ve çevremdekiler iktidarın değişmesini istemeyen, bir çoğumuz iktidara oy vermiş ve hiçbirimiz daha önce iktidara küfür etmemiş insanlardık. Bizim için küfür, karşımızdaki ne kadar hak etse de bizim ağzımıza yakışmayan çirkinlikti. N.Ç davasında da sadece N.Ç 'ye adalet isteyecektik. Hiç bir siyasi partiye hakaret etmek gibi bir amacımız yoktu ama oraya gelen insanların N.Ç için söyleyebilecekleri çok fazla sözleri olmaması ile birlikte hükümete karşı edecekleri küfürleri çok önceden hazırdı, tıpkı ellerindeki pankartlarda olduğu gibi.

Orayı terk etmemiz gerekmekteydi. Küfürlerin arasında hak arayamazdık. O pankartların arasında yürüyemezdik. Amacımız bir değildi. Biz N.Ç için adalet istiyorduk, onlar hükümetin düşmesini.

Hukuki bir dava olmak zorunda değil, hükümeti destekleyen biri hükümet karşısında yürüyebilir, daha doğrsunu yürüyebilmelidir. Bunun olmasını engelleyenler genellikle iktidara olan bağlılık ya da iktidar sevgisi değil, karşıt durumdaki insanların tutumlarıdır.

Düşünün gezi eylemin üçüncü akşamında şiddetin yükseldiği bir vakitte polis şiddetine karşı yürümek için taksime giden iktidara oy vermiş insanların, 

Duvarlara yazılan küfürleri okuduğunda, 
Atılan sloganları duyduğunda,
Ya da AKM'nin üzerindeki 'Kes Sesini Tayyip' yazan pankartın altında bulunduğunda bu insanlar kendilerini nasıl hissedeler ?

Orada eylemcilerle omuz omuza durabilirler mi?

Eylemci, senin oy verdiğin pariye küfür ederken, hakaret ederken sen nasıl onunla yan yana durabilirsin ki?

Bu yazıyı okuyan gezici arkadaşların, ama orada AKP'liler vardı diyen seslerini duyar gibiyim.. Yüzde bir bile değildi onlar.

Yakılan araçlar, polise atılan taşlar veya demokratik talepler... Gezinin haklı ya da haksız olduğunu tartışmayacağım. Bir sebeple sen iktidardan nefret edersin, başka sebeple biri iktidarı destekler. Ne senin ona koyun deme hakkın vardır ne de onun sana çapulcu gibi hakaret içeren bir ifade kullanma hakkı vardır.

Ben, geziyi haklı bulmadığım için yine gelmeyecektim gezi parkına. Bahsettiğim gibi bir ortam olsaydı bile, tahminen yine de orada olmayacaktım ama benim yerime binlercesi tahminen gezicilerle birlikte olacaktı.

Konuşurken duydum çünkü, sadece dışlanmışlık yüzünden gelemeyen insanların söylediklerini. Daha önce başörtüsünden tutulup okuldan dışarı atılan arkadaşım, ogün gördüğümüz zulüm bir daha tekrarlanmasın diye gezide olmak istedim dedi bana. Ne kadar masumca, ne kadar insancıl öyle değil mi? Yıllarca hayatını etkileyen mağduriyetler yaşamış birinin ‘Taleplerimizden ötürü biz şiddet gördük, bari yaşam tarzı bizim gibi olmayan insanlar talepleri yüzünden şiddete mağruz kalmasın’ niyeti ile onlarla birlikte olmayı istemesi, ne kadar da duygusal ki...

Kürt kökenli bir kardeşim, biz çok dayak yedik polisten. Belki bu sefer tüm Türkiye anlar bizi diyerek desteklemek istiyordu gezide biber gazını ciğerlerine kadar soluyanları.

Bu yüzden;

Birlikte yürüyebileceğimiz zamanlar olmalı. Omuz omuza. Yan yana. Dimdik. Hiç görmediğin insanlarla kol kola yürüyebileceğimiz zamanlar olmalı.
Mesela polis şiddet uyguladığında.
Mesela N.Ç davasında
Mesela Kürt kardeşlerimizin demokratik hakları görmezden gelindiğinde
Mesela başörtülü diyerek ikinci sınıf insan muamelesi gören kardeşlerimiz mağdur olduğunda

birlikte omuz omuza yürüyebileceğimiz zamanlardan bahsediyorum.

Ama ilk topladığımız kalabalıkta, yanımızdakini rencide edicek ya da onu rahatsız edecek sloganlar atarsak

N.Ç ile ilgili olmayan, Gezi ile alakadar olmayan konuları gündeme getirip, asıl olanı suistimal edersek

Her kesim, kendi kalabalığında yalnız kalacaktır..

Aksi mümkün. Uzlaşmacı siyaset deniyor adına. 
Bizim yaptığımız çatışmacı siyaset.
Tercih de bizim. Seçme hakkı da bizim.

http://www.twitter.com/umitsamimi
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Geziciler yalnızlar çünkü... yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro