YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 12 Kasım 2015 16:18 - Güncelleme: 13 Kasım 2015 00:21

Geri Kalmışların Önde Gideni Melek Baykal

Melek Baykal…

Hayri İnal konağını gezerken, içeride çalışan kadınların başörtülerinden rahatsız olup, onları aşağılayan kişinin adı. O kadar rahatsız olmuş ki çalışanların başlarının örtülü olmasından, bir mesaj vermek istemiş topluma.

Melek Hanım o endişeli mesajında soruyor; “Biz ne zaman bu kadar geriye gittik?

O insanlara bakıp, geride kaldığını düşünen ve kendisini onların önünde gören yani "Geride kalmışların önde gideni Melek Baykal", size hak ettiğiniz cevabı binlerce kişi vermiştir ki özür dilemek zorunda kaldınız ama birkaç cümle de ben söylemek istiyorum.

Bu ülkenin fakir insanlarının emeğini sömüren kaymak tabakanın, emekçi insanları hor görmesiyle başladı geriye gitmemiz,

Soyunmanın, küfür ile güldürmenin, alkol kullanmanın ilericilik olduğunu zannetmekle devam etti karanlığa yolculuğumuz.

İnançlara olan hazımsızlık(bakın saygısızlık dahi demiyorum) sebebiyle bilimin ve gerçek sanatın önüne duvarlar örüldü. İnsanların zihinlerine ön yargılar yerleştirildi ve bugünkü kutuplaşmanın temeli, inancı gereği dışlanan ilk insanla birlikte atıldı.

Okul birincisi olduğu halde başörtüsü taktığı için mezuniyet töreninde sahneden yaka paça indirilen genç kızların eğitimden uzak tutulmasıyla yerle bir oldu eğitim sistemimiz.

Sizin, o gereksizce başlattığınız ve hala devam ettirdiğiniz inanç özgürlüğü kavgası yüzünden kitlelerin birbirine olan düşmanlığı ile heba oldu memleket gündemi ve toplum enerjisi.

Ve hala bunları yapmaya devam ediyorsunuz. Neden yaptığınızı da gayet iyi biliyorum.

Siz hiçbir zaman sanatın ve özgürlüğün önü açılsın istemediniz. Çünkü öyle olduğunda kimse sizi izlemeyecek, yaptıklarınızı takip etmeyecekti. Edirne’nin ötesine gidemeyen sanat anlayışınız burada da para etmeyecekti.

Ve bu sayede kendinizi "aydın tasviri" ile pazarlayabilecektiniz.

Topluma bakıp “Ne kadar geride kalmış insanlar” egosuyla kendisini onlardan üste gören “Aydın İnsan” olabilecektiniz. Evrensel hak ve özgürlüklerden nasibini almamış, kadın haklarını kadına şiddetten ibaret sanıp, bilim ve sanata zerre katkıda bulun(a)mayıp, basit bir oyunculuk ile “Topluma Örnek Olması Gereken Aydın Sanatçı” kimliğini kazanabilecektiniz.

Ben de size birkaç soru sormak isterim. O insanlar size göre neden geride kalmış? Hangi özelliklerine bakarak bu kararı verdiniz? Nerden biliyorsunuz kaç kitap okuduklarını, ne kadar müzik veya sporla ilgilendiklerini, resim galerilerini gezip gezmediklerini, gazete okuyup okumadıklarını, blog tutup tutmadıklarını?

 “Operaya gidenin mescitte ne işi var ayol” zihniyetiyle, bir kadının entelektüel derinliğini başının açık olup olmamasına bakarak faşizanca anlayabiliyorsunuz da ondan. Bravo, en az sanatınız kadar başarılı bir yaklaşım.

Pe ki kendinizi onların önünde görmenizin temel sebebi nedir? Siz hangi özelliğiniz ile bu insanlardan daha öndesiniz? Magazin haberlerinde yer aldığınız için mi? Siz yapıtlarınızla Türkiye’yi uluslararası alanda temsil ettiniz de ben mi kaçırdım yoksa? Gerçekten başarılı bir sanatçı olsaydınız, zaten öyle düşünüyor olmazdnız...

Özür dilemek zorunda kaldınız. İstemeye istemeye. Yanlış yaptığınıza inanmaya inanmaya, mecburen çünkü eski toplum yok karşınızda.

Vesselam…

 
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Geri Kalmışların Önde Gideni Melek Baykal yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • hicran 18 Kasım 2015 09:01 Geri kalmışlık başörtüyle ilgili değil onun içindekiyle ilgilidir tabi ki o da anlayana

    CEVAP YAZ 0 0
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro