Genelkurmay arşivi ÇOK ÖZEL

22 aralık - 15 ocak 1914 arasında yapılan sarıkamış harekatı'nın yıldönümü... bu fotoğraflar da genelkurmay başkanlığı'nın çok özel arşivinden!..

Genelkurmay arşivi ÇOK ÖZEL

22 ARALIK - 15 OCAK 1914 ARASINDA YAPILAN SARIKAMIŞ HAREKATI'NIN YILDÖNÜMÜ... BU FOTOĞRAFLAR DA GENELKURMAY BAŞKANLIĞI'NIN ÇOK ÖZEL ARŞİVİNDEN!..

Genelkurmay arşivi ÇOK ÖZEL

OSMANLI DEVLETİ SAVAŞTAN YENİ ÇIKMIŞ, BİRÇOK OLUMSUZLUKLA KARŞI KARŞIYAYDI. TÜM BUNLARIN ÜSTÜNE BİR DE OSMANLI DONANMASINA BAĞLI YAVUZ VE MİDİLLİ GEMİLERİNİN SİVASTOPOL’U BOMBARDIMANININ ARDINDAN 1 KASIM 1914 GÜNÜ RUS ORDUSU SINIRI GEÇEREK, TÜRK ORDUSUNA ANİ BİR BASKIN YAPMIŞTIR.
FOTOĞRAFTA DOĞU CEPHESİNDE BİR TABUR GÖRÜLÜYOR.

Genelkurmay arşivi ÇOK ÖZEL

3. TÜRK ORDUSUNUN ZAYİATI BÜYÜKTÜR. DAHA ELVERİŞLİ BİR ARAZİDE TOPLANMAK, TAKVİYE KUVVETLERİNİN GELMESİNİ BEKLEMEK VE YENİ BİR RUS TAARRUZUNU KARŞILAMAYA HAZIR OLMAK AMACIYLA 8-10 KM KADAR GERİ ÇEKİLME KARARI ALINMIŞTIR.
FOTOĞRAFTA ENVER PAŞA 3. ORDU BİRLİKLERİNİ TEFTİŞ EDİYOR.

Genelkurmay arşivi ÇOK ÖZEL

BAŞKOMUTAN VEKİLİ ENVER PAŞA TARİHİ BİR KARAR VERMEK ZORUNDADIR. VE ONUN KARARI DOĞU CEPHESİNDE RUSLAR'I YOK ETMEK OLUR. BİRÇOK TÜRK'Ü ÖLÜME GÖTÜRECEK SAVAŞ ARTIK BAŞLAMIŞTIR.
FOTOĞRAFTA ENVER PAŞA

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro